Czy rower oświetlamy tak samo, jak samochód?

autor: | Sep 22, 2020 | Wszystkie artykuły, Życie | 0 Komentarzy

Właściwa instalacja lampek rowerowych

Oświetlanie samochodu wydaje nam się naturalne i potrzebne, jednak czy tak samo traktujemy każdy pojazd? Rower jest często pomijany, jeśli chodzi o montaż oświetlenia, a według fachowców jest to pojazd, który także może stworzyć realne zagrożenie na naszych drogach. W tym krótkim artykule dowiecie się, jak prawidłowo oświetlić rower, żeby być bezpiecznym i nie narażać pieszych na utratę zdrowia. Zapraszamy do czytania!

Oświetlenie roweru w świetle prawa

Wczytując się w aktualnie obowiązujące przepisy, możemy znaleźć informacje, że rower powinien być wyposażony w kilka źródeł światła:

  • lampkę przednią – tak zwane światło pozycyjne o barwie białej lub żółtej;
  • lampkę tylną – światło odblaskowe o barwie czerwonej w kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne czerwone.

Odpowiednia instalacja oświetlenia w rowerze zapewni dobrą widoczność po zmroku, jednak ważna jest też prawidłowa wysokość montażu, inaczej lampki będą gorzej widoczne przez kierowców. Przepisy określają prawidłową wysokość montażu jako nie wyższą niż 1,5m. Ponadto barwa świateł powinna zostać zachowana, nie wolno wymieniać przedniego żółtego z tylnym czerwonym.

Poprawne oświetlenie roweru zapewni nam bezpieczeństwo

Czy oświetlenie roweru jest obowiązkiem rowerzysty?

Wedle prawa korzystając z roweru w dzień oraz przy dobrej widoczności nie jest konieczne korzystanie z oświetlenia. Jednak staje się to naszym obowiązkiem, gdy zapada noc oraz w czasie gorszej widoczności, na przykład przy mglistej pogodzie. Jazda rowerem w nocy bez oświetlenia może się skończyć się dla nas mandatem, po 50 zł za brak każdej lampki.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jak przygotować rower do jazdy w nocy?

Odpowiednie przygotowanie roweru do jazdy w nocy to montaż oświetlenia zgodnego z przepisami. Ponadto możemy zainstalować dodatkowe odblaski na pedałach, z przodu roweru i na kołach. Świetnym rozwiązaniem są paski odblaskowe przeznaczone na opony.

Poza światłem niezbędna jest systematyczna kontrola hamulców. Zdarte klocki hamulcowe wymieniamy na nowe, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. System hamulcowy nie musi być ręczny, możemy być także wyposażeni w hamulce tarczowe, V-brake lub torpedo. Warto wiedzieć, że posiadanie dzwonka, czy innego przedmiotu wydającego sygnał dźwiękowy, jest obowiązkowe, ważne jednak, aby nie powodował on przestrachu wśród spacerowiczów.

Co jeszcze przygotować na podróż rowerem?

Zanim wybierzemy się w podróż rowerem, warto przygotować także kask, który ochroni nas w razie upadku. Nie bagatelizujmy osłony głowy, gdyż może nam ona uratować życie. Innym gadżetem, który może pomóc nam być bardziej widocznym rowerzystą, jest kamizelka odblaskowa, W odblaski warto też wyposażyć plecak, o ile nosimy go podczas jazdy rowerem.

Co grozi nam za brak prawidłowo oświetlonego roweru?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, brak lampek rowerowych może nas kosztować nawet 200 zł. Każde oświetlenie jest liczone osobno. Ponadto policjant może nas również ukarać za brak dzwonka i hamulca – warto dodać, że musi on być sprawny, sama jego obecność nie uchroni nas przed mandatem.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link