Oświetlenie szynowe kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnymi wnętrzami, w których brakuje lamp klasycznego typu. Ponadto widujemy je również w sklepach i biurach, gdyż łatwo skierować je tam, gdzie są akurat potrzebne, bez konieczności demontażu i kucia w ścianach. Warto wiedzieć, że te niepozorne lampy mają o wiele więcej zastosowań i równie dobrze wpasują się do przytulnego salonu. W poniższym artykule udowodnimy, że warto zwrócić uwagę na oświetlenie szynowe. Zapraszamy do czytania.
Czym jest oświetlenie szynowe?
Oświetlenie szynowe jest w skrócie listwą, do której przytwierdzono reflektorki. Dzięki charakterystycznej budowie wszystkie przewody ukryte są konstrukcji lampy, co przekłada się na estetykę i czystość. Na rynku znajdziemy wiele wariantów oświetlenia szynowego. Każdy z nich będzie posiadał inną ilość punktów świetlnych, co łączy się jednocześnie z długością samej lampy. Im więcej reflektorków, tym okazalsza cała konstrukcja.
Gdzie zamontować nowoczesne oświetlenie szynowe?
Oświetlenie szynowe jest tak uniwersalne, że z łatwością dobierzemy je nie tylko do gabinetu lub dużej hali sklepowej. Świetnie pasuje również do pokoju młodzieżowego, salonu, kuchni, jadalni, a także domowej pracowni. Duże możliwości ustawiania reflektorów znajdujących się na szynie, to łatwiejsze skierowanie światła tam, gdzie akurat go potrzebujemy. Dzięki temu nigdy nie zaskoczy nas cień, a odpowiedni dobór mocy i temperatury barwowej pozwoli nam dobrać idealne światło do każdych warunków.
Oświetlenie szynowe i moda – czy każda lampa wygląda tak samo?
Lampy szynowe kojarzą się ze sterylną budową, rodem z nowoczesnych biurowców. Na szczęście w dobrze zaopatrzonych sklepach dostaniemy nie tylko takie konstrukcje. Lampy szynowe produkowane są w wielu kształtach i kolorach. Od futurystycznych, które zachwycają niesamowitymi kształtami reflektorów, aż po proste i skromne ramki, do których wkręcamy ledy imitujące klasyczne żarówki z żarnikami.
Jak świecą lampy szynowe?
Świecenie lampy szynowej uzależnione jest od tego, jakie źródło światła w niej zainstalujemy. Najlepszym wyborem są nowoczesne ledy, które pozwalają na regulację mocy i barwy światła. Pamiętajmy również, aby dopasować je nie tylko do naszych upodobań, ale również aktualnych potrzeb wszystkich domowników. W razie trudności możemy zakupić inteligentne lampki, które możemy dowolnie regulować poprzez aplikacje w telefonie.
Jak duże są lampy szynowe?
Rozmiar lampy szynowej zależy głównie od tego, jaka ilość reflektorków jest do niej przymocowana. W sklepach znajdziemy oświetlenie o małych wymiarach z 3 reflektorami, ale również spotkamy bardzo duże lampy szynowe, które z powodzeniem doświetlą nam całą kuchnię. W wyborze warto kierować się potrzebami, a także projektem otoczenia, gdyż nie każde oświetlenie typu szynowego będzie dla nas odpowiednie. Warto wiedzieć, że niektóre lampy szynowe można ze sobą łączyć. Pozwala to na zbudowanie ciekawych struktur oświetleniowych, które na pewno przyciągną do siebie niejedno spojrzenie.
Czy łatwo zmienić ustawienie reflektorów szynowych?
Zmiana ustawienia reflektorów szynowych jest prosta. Wystarczy chwycić za lampkę i ustawić ją w dogodnej pozycji. Ponadto reflektorki możemy przesuwać również po całej długości szyny, co pozwala na skupienie światła w jednym punkcie lub ustawienie lampek w podobnych odstępach. Niektórzy specjalnie instalują okazałe konstrukcje, żeby w przyszłości mieć lepszy wybór, co do ustawienia kąta świecenia reflektorków.
Katarzyna Przybylska
Autor
0 Komentarzy