Czy Słońce to gwiazda? Sprawdź, czego nie wiesz o naszym źródle światła!

autor: | May 31, 2021 | Nauka, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Słońce jako duża i widoczna gwiazda

Dla wielu z nas słońce nie jest niczym szczególnym. Widujemy je codziennie na niebie, opalamy się w jego promieniach, a także ustawiamy swój dzień tak, żeby jak najwięcej skorzystać z dobroczynnych, słonecznych właściwości. Jednak czy korzystanie ze słońca sprawia, że wiemy o nim wszystko? Na pewno znajdą się fakty, o których nie mamy zielonego pojęcia.

Gwiazdy widoczne na naszym niebie

Gwiazdy kojarzą nam się zazwyczaj z mocno świecącymi punktami widocznymi na nocnym niebie. Z tym określeniem łączymy również drogę mleczną, która jest niczym innym, jak zbiorem miliardów gwiazd tworzących Galaktykę. Co dziwne, jasna smuga nie kojarzy nam się z mocnym słońcem widocznym w ciągu dnia, jednak mają ze sobą wiele wspólnego.

Czy Słońce to gwiazda?

Słońce to duża gwiazda, która z łatwością mogłaby pomieścić w sobie ponad 100 planet wielkości naszej Ziemi. Gorąca atmosfera panująca w jej wnętrzu jednak nie jest przyjazna i wszystko po prostu się topi.

Moc Słońca jest tak wielka, że jego energia ogrzewa Ziemię i sprawia, że na jej powierzchni rozwija się życie.

Co warto wiedzieć o Słońcu?

Już wiemy, że Słońce to ogromna i gorąca gwiazda, która jest źródłem życia na Ziemi. Jednak ten olbrzym ma jeszcze kilka tajemnic w zanadrzu.

1# Na słońcu wieje wiatr

Wiemy, że Słońce wydziela światło i ciepło, jednak istnieje również zjawisko nazywane wiatrem słonecznym. Wieje on z prędkością dochodzącą nawet do 450 km/s, a jego zasięg to prawie cały Układ Słoneczny.

2# Plamy słoneczne mogą pozbawić nas prądu

Słońce nie jest jednolite, na jego powierzchni znajdują się plamy słoneczne, które powodują „rozbłyski”, czyli wybijanie się cząsteczek z powierzchni gwiazdy. Rozbłysk słoneczny jest naładowany elektromagnetycznie, przez co może zakłócić łączność satelitarną, w efekcie czego następuje chwilowa przerwa w dostawie prądu.

3# Większość energii słonecznej nie jest wykorzystywana

Gdybyśmy umieli magazynować energię słoneczną, to moglibyśmy stworzyć zapas na wiele lat. Niestety ekologiczne źródła energii nadal nie są na tyle popularne, żeby mogły stać się dla nas głównym źródłem prądu. Naukowcy nadzieję pokładają w urządzeniach do magazynowania światła, jednak te są cały czas w fazie eksperymentalnej.

Przykład światła słonecznego w zimie

4# Słońce wykorzystywano niegdyś w celach polityczno-religijnych

Kiedyś zwykli ludzie nie potrafili przewidywać zaćmień Słońca, wyliczeniami tego typu zajmowali się jedynie kapłani. Tajemną wiedzę wykorzystywali jednak do szantażowania społeczeństwa. Wierzono wtedy, że zniknięcie Słońca jest karą od bogów.

5# Słońce nieustannie zmienia swoją objętość

Wielkość Słońca nie jet stała. Gazowa powłoka sprawia, że jego powierzchnia faluje i ulega zmianom. Ponadto szacuje się, że za około 5 miliardów lat gwiazda „wypali się” i gwałtownie skurczy, pozostawiając po sobie jedynie jądro. Po takiej przemianie znane nam Słońce zacznie nowe życie jako biały karzeł.

6# Światło słonecznie nie dociera do Ziemi błyskawicznie

Światło, dzięki któremu na naszej planecie jest widno, nie dociera do nas błyskawicznie. W rzeczywistości widzimy je z ok. 8-minutowym opóźnieniem. Na szczęście Słońce produkuje je nieustannie i nie musimy martwić się nawet chwilowym brakiem.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

7# Słońce też się porusza

Wiadomo, że Ziemia porusza się wokół Słońca, jednak nasza gwiazda również wykonuje ruch. Słońce krąży wraz z całą galaktyką, ponadto kręci się również wokół własnej osi. Orbita gwiazdy jest najprawdopodobniej eliptyczna, jednak pełne jej okrążenie zajmuje jej aż 250 milionów lat.

8# Światło słoneczne podczas wschodów i zachodów jest słabsze

Podczas wschodu i zachodu Słońca jego światło jest słabsze, gdyż zachodzi efekt rozproszenia. To jeden z niewielu momentów, kiedy możemy prowadzić obserwacje gołym okiem, bez ryzyka uszkodzenia wzroku. Czynnikami, które podobnie osłabiają światło słoneczne, są też wysoka wilgotność, mgła oraz pył.

9# Ultrafiolet pochodzący od Słońca zabija drobnoustroje

Promieniowanie ultrafioletowe ma właściwości antyseptyczne, czyli odkażające. Prawdopodobnie właśnie stąd wziął się zwyczaj wystawiania odzieży na słońce. Ponadto lampami UV można oczyszczać pomieszczenia, co wykorzystuje się w walce z wirusami i bakteriami.

10# Przebywanie na ostrym słońcu bez zabezpieczenia może być przyczyną śmierci

Słońce pomaga nam wytwarzać witaminę D, jednak może również poparzyć i wywołać groźnego raka skóry. Ponadto długie przebywanie na słońcu jest groźne dla osób starszych oraz schorowanych, gdyż powoduje przekrwienie opon mózgowych i w efekcie udar cieplny.

Czy Słońce jest jedyną taką gwiazdą we wszechświecie?

Słońce jest gwiazdą, którą określa się czerwonym karłem. Wiadomo, że istnieje ich o wiele więcej we wszechświecie, jednak nie każda z nich jest tak samo duża i jasna. Naukowcy oszacowali, że tylko w naszej galaktyce może być około 40 miliardów podobnych gwiazd.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link