Dzień polarny – gdzie trzeba się wybrać, żeby uciec przed zachodem słońca

autor: | May 31, 2021 | Ciekawostki, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Gdzie występuje dzień polarny

Zastanawialiście się kiedyś, jak by to było, gdyby dzień nigdy się nie kończył? Noc byłaby wtedy na tyle jasna, że zniknęłyby obawy samotnych powrotów, a wieczorne zmiany w pracy stałyby się nieco przyjemniejsze. Podobne zjawisko nosi nazwę dnia polarnego i można go doświadczyć w kilku miejscach na Ziemi.

Czym jest dzień polarny?

Dzień polarny to zjawisko, które bierze się z ruchu Ziemi wokół Słońca. Występuje na obszarze ograniczonym kołem podbiegunowym. Podczas dnia polarnego słońce nie chowa się za widnokręgiem i przez całą dobę jest jasno.

Gdzie dzień polarny trwa najdłużej?

Im bliżej bieguna, czyli „czubka Ziemi”, tym dłużej trwa samo zjawisko. Na samym biegunie dzień polarny może trwać nawet pół roku. Po dniu polarnym następuje zjawisko nocy polarnej, które jest jego przeciwieństwem.

Co to jest dzień polarny?

Gdzie trzeba się wybrać, żeby podziwiać dzień polarny?

Nie musimy jechać na mroźną północ, żeby doświadczyć niesamowicie długich dni. W maju w Norwegii zaczyna się sezon na dni polarne, które trwają aż do końca lipca. Czas trwania wydarzenia zależy od tego, jak daleko na północ pojedziemy. Im bliżej bieguna, tym dłużej trwa dzień polarny.

Dzień polarny w Norwegii – który region wybrać na podróż?

Dzień polarny i zorze polarne to główne powody, dla których turyści decydują się odwiedzić Norwegię. Nie warto zapominać też o przepięknych krajobrazach, których ten kraj ma pod dostatkiem.

Najlepszymi regionami na podziwianie dnia polarnego w Norwegii są Helgeland, Salten, archipelag Lofoty, Finnmark, Troms i Svalbard. W każdym z nich przygotowane jest odpowiednie zaplecze pod turystykę, jednak to w Svalbard dzień polarny możemy obserwować najdłużej, bo od kwietnia do sierpnia.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jak wygląda dzień polarny i co można wtedy robić?

Dzień polarny to znakomity czas na długie wycieczki w baśniowych okolicznościach. Norwegia jest szczególnie atrakcyjna pod tym względem, gdyż piękne krajobrazy aż proszą się, aby je oglądać.

To raj dla fotografów, którzy chcą uwiecznić niecodziennie prezentujące się otoczenie. Rano i wieczorem słońce jest bardzo nisko nad horyzontem, co nadaje światłu ciekawy odcień i pozwala wykonać piękne zdjęcia krajobrazowe.

Pamiętajmy, że kraje położone blisko bieguna są o wiele zimniejsze. Temperatura jest tam niska nawet w lecie, przez co przed wyjazdem należy się zaopatrzyć w ciepłą kurtkę i bieliznę termoaktywną.

Gdzie jeszcze występuje dzień polarny?

Dnia polarnego możemy doświadczyć też na Islandii, która kusi fiordami, lodem i gejzerami. Jednak pomimo tego, że Islandia jest wysunięta na północ, to leży na granicy kręgu polarnego. Sprawia to, że dzień polarny wygląda tu nieco inaczej.

Na Islandii możemy obserwować białe noce, które różnią się od dnia polarnego tym, że słońce na chwilę zachodzi za horyzont. Dzień i jasna noc zmieniają się jednak płynnie, prawie niezauważalnie, co tworzy niezwykle harmonijny spektakl.

Kacper Witowski

Kacper Witowski

Autor

Dziennikarz oraz autor tekstów naukowych i beletrystycznych. Student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link