Kilka inspiracji na modne oświetlenie przestrzeni przy telewizorze

autor: | Apr 30, 2023 | Poradniki wnętrzarskie | 0 Komentarzy

Jak zaplanować oświetlenie za telewizorem

Oświetlenie ściany za telewizorem pozwoli stworzyć atrakcyjnie wizualną przestrzeń mieszkalną. Co więcej, poprawi też komfort oglądania i zapobiegnie zmęczeniu oczu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe oświetlenie ściany za telewizorem. Istnieje kilka wskazówek, które pozwolą modnie oświetlić przestrzeń przy TV. Mowa tutaj nie tylko o unikaniu nadmiernie jasnego światła w pobliżu telewizora. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób stworzyć estetyczne i funkcjonalne oświetlenie ściany za telewizorem.

Jak oświetlić ścianę za telewizorem?

Oświetlenie ściany za telewizorem dodaje pomieszczeniu stylowy wygląd. Co więcej, poprawia też wrażenia wizualne podczas oglądania filmów czy seriali. Bardzo istotne jest dobranie oświetlenia pasującego do konkretnego stylu i rozmiaru pomieszczenia mieszkalnego. Musi też spełniać swoje funkcje, czyli poprawiać jakość obrazu. Odpowiednio dobrane oświetlenie doda pomieszczeniu charakter. Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na oświetlenie ściany za telewizorem jest umieszczenie na niej lampy ściennej. Obecnie na rynku oferowane są modele z regulowanym kierunkiem światła, które pozwolą na skierowanie światłą bezpośrednio na TV. Coraz popularniejsze są też LED-y. To idealna opcja dla ludzi chcących uzyskać nowoczesny efekt oświetlenia. Można wybierać spośród taśm LED bądź paneli LED. Wszystkie te opcji można bez problemu zainstalować za telewizorem. Na rynku oferowane są też modele z pilotem, dzięki czemu łatwo jest dostosować kolor i natężenie światła, co jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem.

Inne popularne rodzaje oświetlenia

Przestrzeń przy telewizorze można też dodatkowo oświetlić lampami podłogowymi. W przypadku, gdy pomieszczenie jest większych rozmiarów, a telewizor znajduje się w narożniku, warto postawić na umieszczenie lampy podłogowej za nim. W ten sposób można łatwo uzyskać efekt światła skierowanego w kierunku telewizora. Taki zabieg poprawia jakość obrazu, co jest celem wielu osób. Popularne jest również światło punktowe. W przypadku, gdy na ścianie za TV umieszczone są ozdoby bądź obrazy, warto rozważyć zastosowanie punktowego oświetlenia. Warto w tym przypadku umieścić na niej reflektory, które kierowane są na dekoracje, a nie na sam telewizor. Świetnym rozwiązaniem są również lampy stołowe. Dzięki nim można bardzo dobrze oświetlić ścianę za telewizorem. Lampy stołowe instalowane umieszczane są na meblach, przez co uzyskuje się dodatkowe źródło światła, które rozświetli pomieszczenie. Takie rozwiązanie pozwoli na komfortowe oglądanie telewizji.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Oświetlenie LED za telewizorem – czy warto?

Oświetlenie LED za telewizorem pozwoli na komfortowe oglądanie filmów czy seriali. Takie rozwiązanie stworzy też atrakcyjnie wizualną przestrzeń mieszkalną. Coraz popularniejsza jest mocowanie paska LED na tylnej części telewizora, który emituje światło o różnych kolorach i intensywnościach, które dostosowane są do obrazu wyświetlanego na ekranie. Warto zaznaczyć, że oświetlenie LED za telewizorem może poprawić kontrast i głębię obrazu. Dodatkowo odczucie przestrzeni i zmniejsza zmęczenie oczu. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na takie rozwiązanie. Co więcej, oświetlenie LED stworzy też przyjemną atmosferę w pomieszczeniu, zwłaszcza w czasie oglądania filmów czy grania w gry. Okazuje się, że w zależności od preferencji, można postawić na pasek LED z możliwością regulacji kolorów i jasności. Do tego oferowana jest kontrola za pomocą pilota bądź aplikacji mobilnej. Eksperci zalecają, żeby przed kupnem upewnić się, czy wybrany model jest kompatybilny z wielkością telewizora i posiada odpowiednią długość kabla zasilającego. Montaż oświetlenie LED nie jest skomplikowany. Powinien poradzić sobie z nim każdy. Zamontowanie takiego rozwiązania nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego oświetlenie LED zyskuje na popularności na całym świecie. Jedyne co trzeba zrobić to przekleić pasek LED do tylnej części TV. Do tego celu stosuje się taśmę dwustronną bądź specjalne mocowania. Kolejno trzeba podłączyć zasilacz do gniazdka elektrycznego i podłączyć kabel do paska LED. W niektórych modelach wymagane jest sparowanie paska z pilotem bądź aplikacją mobilną. Oświetlenie LED do telewizora cenione jest za:

– prosty montaż

– przystępną cenę

– atrakcyjny wygląd

– kontrolowanie światła za pomocą pilota

Jak oświetlić telewizor? Oświetlenie LED

Jeżeli celem jest oświetlenie telewizora, zdecydowanie warto postawić na oświetlenie LED. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ważne jest m.in. ustawienie właściwej jasności i koloru oświetlenia w zależności od preferencji i warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Dobrze też zwrócić uwagę na to, żeby oświetlenie nie było zbyt intensywne. Niestety może to powodować odbijanie się światła do ekranu i utrudniać oglądanie, czego przecież nikt nie chce. Oświetlenie przestrzeni przy telewizorze za pomocą światła LED to stosunkowo tania i łatwa w instalacji opcja. W ten sposób poprawi się wrażenia wizualne w czasie oglądania telewizji, co jest celem wielu osób.

 

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link