• Uwaga! Niebezpieczne światło

    Jaki jest związek między światłem naturalnym i sztucznym a architekturą w miastach? Jeśli chcesz poznać tę zależność, posłuchaj podcastu, w którym nie brakuje również świetlnych ciekawostek, jak historia pierwszej żarówki, czy wynalezienie LEDów.    

    źródło: https://www.podkasty.info/katalog/podkast/7915-Street_Cloud/Karolina_Zielińska_Dąbkowska_Uwaga_Niebezpieczne_światło_MIASTORANEK

  • Pewne rzeczy robi się tylko po ciemku. Światło to czasem zanieczyszczenie. Ekosystemu

    Tak, jak nasze płuca dostosowane są do pobierania tlenu z powietrza, tak nasz mózg do prawidłowego snu potrzebuje ciemności. A to tylko pierwszy z brzegu przykład odnoszący się do człowieka: metabolizm, sposób życia ogromnej liczby gatunków potrzebuje rytmu dzień/noc. A ludzkość, włączając światła w nocy, ten porządek zaburza. Są organizmy, dla których to kwestia życia i śmierci.

    źródło: https://audycje.tokfm.pl/podcast/103299,Pewne-rzeczy-robi-sie-tylko-po-ciemku-Swiatlo-to-czasem-zanieczyszczenie-Ekosystemu

  • Podcast: Pierwsze kroki w stronę… gazowego światła

    O blaskach i cieniach gazowego światła opowiada Wojciech Kalfas, ekspert Wirtualnego Muzeum Gazownictwa, na co dzień kustosz Muzeum Gazownictwa w Paczkowie.

    źródło: https://wmgaz.pl/wywiady/podcast-pierwsze-kroki-w-strone-gazowego-swiatla

  • Oświetlenie. Jaki ma wpływ na nasze życie?

    O zdrowym świetle, jego wpływie na nasz komfort, dobre samopoczucie i zegar biologiczny oraz o roli projektanta oświetlenia rozmawiam z Marcinem Popławskim, specjalistą i doradcą klienta w Internity Home.

    źródło: https://www.spreaker.com/show/spokojnie-o-wnetrzach

  • Astropodcast Nr. 28 ( Co oprócz plam, można jeszcze zobaczyć na Słońcu... )

    Najbardziej charakterystycznymi obiektami na powierzchni Słońca są plamy (o ile występują). Oprócz plam, występują jeszcze między innymi rozbłyski i protuberancje... Właśnie o nich mówię w tym odcinku...Miłego słuchanaia...

    źródło: https://podstacja.com/rss/audycja/84383/astropodcast-nr-28-co-oprocz-plam-mozna-jeszcze-zobaczyc-na-sloncu/

  • Aparat fotograficzny dla osób niewidomych

  • Oszczędzajmy! Jak działają lampy LED?

  • Czy prędkość światła wpływa na nasze życie?

    Gościem Cezarego Łasiczki jest prof. Krzysztof Meissner z Instytutu Fizyki UW

  • Warszawa zanieczyszona światłem. Cezary Łasiczka rozmawia z dr. Andrzejem Kotarbą

  • Wykryto jednocześnie fale grawitacyjne i światło od zderzenia gwiazd neutronowych

  • Lunatykowanie a telefony - jak niebieskie światło z urządzeń elektronicznych wpływa na sen

    Dr Wojciech Jernajczyk z Instytutu Psychiatrii i Neurologii o tym jak niebieskie światło z urządzeń elektronicznych wpływa na nasz sen. Czy może sprzyjać lunatykowaniu?

  • Życie seksualne roślin w pełnym świetle. Rozmowa z dr. hab. Marcinem Zychem

  • Światłowody kontra rak

    Samo wykrycie raka piersi - choć bardzo ważne - jest dopiero początkiem walki o zdrowie i życie pacjentki. Aby najlepiej dopasować terapię, lekarze muszą dokładniej zbadać komórki nowotworowe. W tym celu niezbędna jest biopsja, czyli nakłucie zmiany i pobranie próbki, badanej następnie w laboratorium. Jednak polska firma ma pomysł na uproszczenie tego procesu i chce w tym celu wykorzystać najnowsze technologie światłowodowe.

  • Przebarwienia - leczenie w gabinecie specjalisty cd

    Oprócz peelingów chemicznych oraz mikrodermabrazji, czyli ścierania naskórka głowicą pokrytą kryształkami diamentowymi lub kryształkami tlenku glinu, do usuwania przebarwień stosuje się krioterapię, działanie światłem lasera lub światłem pulsującym.

  • Przebarwienia - laser: plusy i ograniczenia

    Dzisiaj więcej o laserowym usuwaniu przebarwień. Działanie lasera: punktowa wiązka światła podnosi temperaturę komórek barwnikowych. Na skutek podgrzania ulegają one zniszczeniu. Zabieg nie jest bolesny, odczuwa się jedynie punktowe ciepło. Z reguły nie trwa dłużej niż 30 minut. Jest on często skuteczniejszy niż peelingi chemiczne a także dermabrazja, czyli mechaniczne ścieranie naskórka. Także zdecydowanie szybciej uzyskujemy efekt o jaki nam chodzi.

  • Astropodcast Nr. 15 (O kolorach gwiazd)

    W tym odcinku mówimy na temat kolorów gwiazd. Zarówno o fizycznych przyczynach kolorów  gwiazd, jak i o naszym widzeniu kolorów.

    źródło: https://podstacja.com/rss/audycja/65001/astropodcast-nr-15-o-kolorach-gwiazd/

  • Astropodcast Nr. 13 (Magnitudo, czyli o jasności gwiazd)

    Witajcie w trzynastym odcinku naszego podcastu.W dzisiejszeym odcinku powiemy sobie (prawie) wszystko o jasnosci gwiazd i wielkościach gwiazdowych. Jasność, czyli wielkość gwiazdowa (Magnitudo), jest podstawowym parametrem, jaki wyznaczamy podczas obserwacji ciał niebieskich.

    źródło: https://podstacja.com/rss/audycja/61896/astropodcast-nr-13-magnitudo-czyli-o-jasnosci-gwiazd/

Polecamy również

Menu strony