Czym jest styl industrialny? Krótka charakterystyka
Styl industrialny, zwany również loftowym, zyskał w ostatnich latach ogromną popularność w Europie i na świecie. Czym charakteryzuje się ta technika aranżacji wnętrz? Industrialne pomieszczenie powinno być przede wszystkim odpowiednio wykończone: znajdują się w nim akcenty z surowych materiałów (takich jak beton, drewno, metal czy cegły), a dominującymi kolorami są odcienie szarości, beżu lub bieli, przełamane niekiedy brązowymi czy czarnymi dodatkami. Pomieszczenie sprawia wrażenie chłodnego, ale niezwykle wyrafinowanego: nie ma tu zbędnych dodatków, każdy element musi być przemyślany i wkomponowany w całość. Króluje tu minimalizm i wyszukana prostota, a dzięki temu przestrzeń wydaje się bardziej przestronna. Sprawia to, że styl industrialny świetnie sprawdzi się nawet w małych pomieszczeniach w blokach mieszkalnych.
Cechy charakterystyczne stylu industrialnego to między innymi:
- duże, wygodne pomieszczenia bez dodatków zagracających przestrzeń;
- wykorzystanie surowych materiałów, takich jak cegła, tynk, metal, drewno, beton;
- niebanalne meble o prostych formach, często przypadkowo zdobyte (na przykład na giełdach staroci, pchlim targu czy wyprzedaży garażowej);
- dominujące kolory to biele, beże i szarości z akcentami czerni, brązu, bordo;
- obecność industrialnych dodatków i wykończeń, takich jak niezabudowane rury, metalowe klosze lamp, gołe żarówki zwisające na kablach, przeszklenia.
Skąd wywodzi się styl industrialny?
Styl industrialny przybył do nas z Ameryki. Narodził się w Nowym Jorku w latach 50. XX wieku. Miasto to w tamtym okresie było pełne fabryk i zakładów produkcyjnych, które po recesji upadły i pozamykały działalności. W opuszczonych halach i budynkach zaczęli mieszkać ludzie, początkowo głównie artyści, którzy dostosowywali dostępną przestrzeń do codziennego życia. Styl industrialny szybko zyskał szerokie grono zwolenników i dziś jest znany i ceniony na całym świecie.
Jakie powinno być oświetlenie industrialnego salonu?
Oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę w stylu industrialnym. Loftowe wnętrza z reguły mają duże okna, więc w ciągu dnia takie pomieszczenia dostają sporą ilość naturalnego światła. Jednak wraz z nadejściem zmroku ogromną rolę zaczynają odgrywać lampy. Zwykle nie udaje się oświetlić całego salonu jednym światłem głównym, dlatego w loftach dominuje oświetlenie punktowe. Najczęstszym wyborem są designerskie, nowoczesne lampy stojące, które charakteryzują się prostą formą. Idealnie sprawdzą się również mosiężne dodatki oraz surowe żarówki, często z wyraźnie zaznaczonym żarnikiem.
5 pomysłów na stojącą lampę do industrialnego salonu
Styl industrialny ceni wyrafinowaną prostotę. W oświetleniu salonu aranżowanego na loft na próżno więc szukać bogatych zdobień, błyszczących akcentów czy haftowanych kloszy. Tutaj o wiele lepiej sprawdzą się nowoczesne lampy o niebanalnym designie.
Stojąca lampa w typie reflektora
Hale produkcyjne, z których narodziły się dzisiejsze lofty, wymagały mocnego źródła światła. We współczesnych salonach industrialnych świetnie więc będą wyglądały lampy stylizowane na reflektory. Metalowa oprawa zamontowana na rozkładanym trójnogu nada pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Obudowa, zwykle ruchoma, pozwoli na skierowanie źródła światła w dowolną stronę.
Lampa stojąca z surowymi żarówkami
Stojąca lampa z surowymi żarówkami zamocowanymi na metalowym drążku to klasyka stylu industrialnego. Brak tu dodatkowych ozdób i wyszukanych wykończeń – jest jedynie prosty pręt z główkami żarówek. Te żarówki często mają widoczne żarniki, co nadaje pomieszczeniu jeszcze bardziej surowy klimat, idealny dla loftowego wnętrza. Okrągła podstawa sprawi, że lampa będzie stabilnie i bezpiecznie stała na podłodze.
Lampa stojąca z metalową obudową
Inną alternatywą są lampy stojące, w których żarówki zabezpieczone są metalową obudową. Oprawki te przybierają proste, geometryczne wzory, dlatego przypominają nieco małe klatki, w których zamknięte jest źródło światła. Czarne, metalowe pręty świetnie współgrają z całością stylu, podkreślając industrialny charakter salonu.
Stojąca lampa z drewnianą półką
Lampy w industrialnym stylu nie muszą być osadzone jedynie na trójnogu lub metalowym pręcie. Równie dobrym wyborem będzie stelaż złożony z czterech stalowych drążków. Źródło światła to duża żarówka okryta metalowym kloszem. Z kolei na dolnej części stelaża może znaleźć się drewniana lub metalowa półka, na której świetnie będą wyglądały industrialne dodatki (takie jak gramofon czy maszyna do pisania) lub stos gazet.
Lampa stojąca z okrągłymi kloszami
Żarówki w industrialnym stylu mogą być również zakryte zamkniętym kloszem. Świetnym urozmaiceniem loftowej sypialni będzie stojąca lampa, w której na metalowym pręcie umieszone są okrągłe, białe klosze. Mogą one mieć różną wielkość oraz różną ilość – jeden duży, dwa mniejsze, a nawet cztery kule umieszczone na czarnym stelażu. Wyglądem nieco przypominają lampy uliczne oświetlające alejki większych miast. Dadzą odpowiednią ilość światła i idealnie wpiszą się w klimat industrialnego salonu.
Mateusz Borycz
Autor
0 Komentarzy