Do niedawna lampy stojące by głównie elementem nowoczesnego wystroju. Ich światło skierowane na ścianę zapewniało intymny klimat, a oryginalne konstrukcje cieszyły oko. Na szczęście ich funkcjonalność została doceniona i obecnie pojawiają się w domach o wiele częściej. Wybieramy je nie tylko jako ozdobę, ale również główne oświetlenie kącika czytelniczego czy dodatkową lampę nad stolik i kanapę. Poniżej zgromadziliśmy kilka przykładów sprytnego wykorzystania lamp stojących w salonie. Zapraszamy do lektury!
Czym są lampy stojące?
Lampy stojące swoją nazwę wzięły od tego, że zazwyczaj umieszcza się je na specjalnym stojaku. Dzięki temu są mobilne i niebywale wszechstronne. W dowolnym momencie możemy przestawić je w inną część pokoju, a nawet przenieść do pomieszczenia, gdzie akurat są bardziej potrzebne. Lampy stojące mogą być prostej konstrukcji, co podkreśla ich praktyczny charakter, jednak wiele z nich ma ozdobne statywy i klosze, dzięki czemu jednocześnie stanowią oryginalną ozdobę wnętrza.
Czy designerska lampa stojąca jest dobrym wyborem?
Designerskie lampy stojące stanowią grupę niestandardowo zaprojektowanego oświetlenia. Jednak nie spotkamy tutaj jedynie pięknych, zdobnych modeli. Wiele z nich ma niestandardowy kształt, rodem z sci-fi, a inne są wykonane bardzo skromnie i minimalistycznie. Atutem designerskich produktów jest ich mały nakład. Kupując podobny produkt, mamy pewność, że został wykonany tylko w niewielkiej liczbie egzemplarzy na całym świecie.
Minusem takich lamp jest wysoka cena. Jeśli nie chcemy przepłacać, to na pewno dostaniemy podobny produkt w o wiele niższej cenie, jednak jego wadą będzie duży nakład, a co za tym idzie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zobaczymy takie samo oświetlenie u któregoś z naszych znajomych.
Praktyczne lampy stojące – tanie rozwiązanie do salonu
Praktyczne lampy stojące są przeciwieństwem dla designerskich modeli, jednak nie muszą ustępować im poziomem jakości wykonania. Wiele uniwersalnych rozwiązań oświetleniowych stanowi wizytówki producentów, na których opierają większą część sprzedaży.
Świetnym przykładem są znane szwedzkie meble, które są wykonane z prostych materiałów, jednak ich wykorzystanie jest szerokie, a design tak uniwersalny, że z łatwością każdy dopasuje je do swojego mieszkania. Wśród lamp stojących podobną popularnością cieszą się praktyczne modele hygge lub industrialne, które można zakupić do romantycznego salonu, ale i świetnie sprawdzą się do nowoczesnego wnętrza.
Lampy stojące z regulacją czy bez?
Można śmiało założyć, że lampa stojąca z regulacją to najbardziej uniwersalny typ oświetlenia. Łatwo zmienimy położenie samej lampy, ale i bez problemu wyregulujemy ją tak, że zawsze sprawdzi się tam, gdzie jej akurat potrzebujemy. Lampa stojąca z regulacją to niezbędnik mola książkowego, gdyż bez trudu zmienimy jej kąt świecenia, a w niektórych modelach nawet siłę i barwę światła. Ciekawym rozwiązaniem są też inteligentne żarówki, które możemy wkręcić do takiego mobilnego stelaża, dzięki czemu uzyskamy lampę o ogromnych możliwościach.
Jaką wysokość powinny mieć lampy stojące?
Optymalną wysokość lampy stojącej powinniśmy wybrać na podstawie tego, do czego jest nam potrzebna. Inaczej ustawimy lampkę do czytania, a jeszcze inaczej dodatkowe oświetlenie przy telewizorze. Przed zakupem lampy zmierzmy, na jakiej wysokości powinna znajdować się żarówka, to ułatwi nam zakupy, gdyż producenci podają dokładne wymiary lamp w sklepach internetowych. Nieco łatwiej jest z oświetleniem o regulowanej wysokości, takie lampy możemy dowolnie zmniejszać lub powiększać.
Ponadto wiele modeli ma specjalne giętkie szyjki, które pozwalają na zmianę kąta nachylenia lampki. Nie bez znaczenia jest też abażur. Jego zadaniem jest ściemnianie i rozpraszanie światła, dzięki czemu nie razi nas ono w oczy. Lampy stojące z abażurami będą świetnym wyborem jako dodatkowe światło budujące nastrój, na przykład podczas filmowego seansu. Pamiętajmy również, że im grubszy materiał, z którego jest wykonany, tym bardziej stłumione będzie oświetlenie.
Katarzyna Przybylska
Autor
0 Komentarzy