Efekt czerwonych oczu a światło

autor: | Nov 24, 2020 | Nauka, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Zjawisko efektu czerwonych oczu

Efekt czerwonych oczu to określenie na ciekawe zjawisko zachodzące w fotografii. Podczas niego dochodzi do błędnego odwzorowania barwy oczu, jako czerwonej lub innej prezentującej się nienaturalnie. Zjawisko jest najlepiej widoczne, kiedy osoba, której robimy zdjęcie, patrzy wprost w obiektyw naszego aparatu.

Jak powstaje efekt czerwonych oczu i co ma wspólnego ze światłem?

Efekt czerwonych oczu powstaje przez odbicie światła w dnie oka. Dochodzi do niego, kiedy źrenica oka jest szeroko otwarta – to dlatego najczęściej efekt ten widujemy przy intensywnym sztucznym oświetleniu lub po zrobieniu zdjęcia z wykorzystaniem lampy błyskowej.

Dlaczego barwa oczu zmienia się na czerwoną?

Odbite światło przyjmuje czerwoną barwę, ponieważ w siatkówce oka znajduje się rodopsyna, nazywana inaczej czerwienią wzrokową. Barwnik ten występuje u głowonogów, stawonogów i kręgowców – do nich zaliczają się z kolei ssaki, czyli my i inne zwierzęta. Dzięki rodopsynie jesteśmy w stanie widzieć w ciemności, ponieważ barwnik absorbuje widzialne widmo światła. Pierwszy raz barwnik został zaobserwowany u żab w roku 1876, a odkrycia dokonał niemiecki lekarz Franz Boll.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Dlaczego u zwierząt efekt czerwonych oczu wygląda inaczej?

Niektóre zwierzęta mają oczy wyposażone w dodatkową warstwę określaną jako błona odblaskowa. To właśnie dzięki niej odbite światło przyjmuje kolor zielony, biały, żółty lub niebieski. Na pewno wielokrotnie zaobserwowaliśmy to u swoich pupili, na przykład psów lub kotów, których oczy „świecą” w ciemności.

Jak zapobiegać efektowi czerwonych oczu?

Wielu producentów sprzętu fotograficznego opracowało specjalny system, dzięki któremu efekt czerwonych oczu jest zminimalizowany prawie do zera. Jego działanie opiera się na podwójnym błysku – pierwszy ma za zadanie zmniejszyć rozmiary źrenic, a drugi rozświetla cały kadr. Inną metodą jest też skierowanie lampy na ścianę, gdyż odbite światło nie powoduje efektu czerwonych oczu. Czerwonych oczy pozbędziemy się także, zapewniając sobie dodatkowe oświetlenie podczas robienia zdjęć lub prosząc fotografowaną osobę, aby nie patrzyła się w obiektyw.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link