Jak wybrać idealną lampę biurkową?

autor: | May 4, 2020 | Poradniki zakupowe, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Czym kierować się podczas wyboru lampki na biurko?
Lampka biurkowa jest przedmiotem obowiązkowym, który powinien znaleźć się w każdym domu. Choć część z nas utożsamia ten rodzaj oświetlenia z dziećmi w wieku szkolnym, lampy na biurko mają dużo szersze zastosowanie. Przydają się do nauki, pracy, czytania, a także prac hobbystycznych. Jak jednak wybrać idealną lampę biurkową do naszych celów? Oto kilka praktycznych porad, które z pewnością ułatwią to zadanie.

Jaka lampa na biurko dziecka sprawdzi się najlepiej?

Bardzo ważnym wyborem, jakiego muszą dokonać rodzice, kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole (a nawet wcześniej, już w przedszkolu może być ona bardzo przydatna), jest dobór odpowiedniej lampki na biurko dziecka. Przede wszystkim powinna być ona regulowana, w jak największym stopniu. Konieczne jest, by dało się zmieniać jej wysokość, ale przyda się również możliwość zmiany kąta padania światła. Lampa na dziecięce biurko spełniająca te wymagania uchroni malucha przed bólem głowy i oczu. Duża ilość prawidłowo dobranego światła jest niezbędna, by dziecko dobrze i zdrowo się rozwijało i uczyło. Nie zapominajmy również o barwie światła, które da nam lampka na biurko dziecka. Nie powinno być ono zimne. Najlepiej sprawdzi się lekko ciepłe lub neutralne. Będzie ono motywować do pracy, a nie rozleniwiać, równocześnie nie zmęczy oczu podczas odrabiania lekcji i nauki.

Jaką dobrą lampkę na biurko do pracy kupić?

Lampki biurkowe są również przydatne przy pracy. Zarówno jeśli działamy na laptopie, jak i komputerze stacjonarnym, dla wyższego komfortu i zdrowszych oczu ważne jest odpowiednie oświetlenie. A tego nie zapewnimy sobie wyłącznie poprzez oświetlenie wiszące. Dlatego warto sięgnąć po lampkę na biurko. W codziennej pracy powinniśmy zwrócić uwagę na następujące cechy lampy:

  • moc żarówki, która powinna się wahać pomiędzy 40 a 100 W,
  • regulacja kąta padania i wysokości,
  • odległość żarówki od blatu nie może być większa niż 35 cm,
  • natężenie światła oraz możliwość jego zmiany,
  • długość kabla – najlepiej by wynosiła kilka metrów, dzięki czemu nasza lampka biurkowa będzie w pełni mobilna,
  • barwa światła.

Kluczowe podczas dobierania lampki biurkowej jest przeanalizowanie naszych potrzeb oraz dokładne sprawdzenie czy podobający się nam model zmieści się na biurku i będzie dobrze z nim współgrał.

Lampa biurkowa LED czy klasyczna – różne możliwości

Obecnie na rynku zdecydowanie najbardziej rozbudowana jest oferta lamp biurkowych LED. Są one chętniej wybierane ze względu na swoją praktyczność, design oraz zmniejszenie zużycia prądu. Jest to szczególnie istotne, jeśli cenimy duże natężenie światła i potrzebujemy wysokiej mocy żarówek. Wtedy wybawieniem dla naszego portfela będą nowoczesne żarówki LED, które dają dużo światła, a jednocześnie zużywają małą ilość energii.

Lampy na biurko LED nie sprawdzą się w każdej sytuacji. Część z nas może woleć klasyczne lampki, które mają lekko retro wygląd i często przyjemniejszy odcień światła. Jeśli postawimy na takie oświetlenie, powinniśmy zwrócić szczególnie dużą uwagę na wybór właściwej żarówki. Na rynku znajdziemy również stylizowane żarówki LED, które imitują wyglądem stare źródła światła.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jaka lampa będzie najlepsza na biurko?

Odpowiedź na pytanie, jaka lampka na biurko będzie najlepsza nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego, jaki mamy budżet i czego potrzebujemy od lampki. Zawsze szukajmy lampek biurkowych, które mają możliwie dużo różnych funkcji. Najważniejsza będzie regulacja, ponieważ bez niej nie ustawimy odpowiednio światła. Jeśli korzystamy z lampy na biurko w różnych porach i warunkach pogodowych (np. w nocy i podczas pochmurnego dnia), przydatna będzie regulacja natężenia światła. Jeśli dodamy do tego jeszcze możliwość zmiany barwy światła, zyskamy lampkę idealną. Do czego taka funkcja jest przydatna? Przede wszystkim do różnego rodzaju prac, bowiem innego światła potrzebujemy do pracy, a innego do relaksu czy czytania.

Gdzie kupić dobrą i tanią lampę biurkową?

Na rynku znajdziemy wiele bardzo różniących się modeli lampek biurkowych. Będą one miały odmienne kolory, wzory, wysokości, długości kabli czy rodzaje żarówek. Możemy kupić je w marketach budowlanych, sklepach specjalistycznych i oświetleniowych oraz w internecie. Ostatnia opcja prawdopodobnie okaże się najtańszą. Na pewno da nam za to największy wybór oraz możliwość szybkiego porównania najważniejszych parametrów lampy na biurko. Jeśli lubimy kupować bez wychodzenia z domu, zdecydowanie jest to opcja dla nas. Jest jeszcze jedna zaleta – w mieszkaniu zawsze możemy podejść do biurka i sprawdzić czy wybrana lampa będzie pasować.

Lampy na biurko z dodatkowymi funkcjami

Nowoczesne lampki biurkowe często posiadają wiele przydatnych funkcji. Oprócz wspomnianych już możliwości zmiany natężenia i koloru światła, część z lamp wyposażonych jest w ładowarkę. Jeśli więc zawsze masz przy sobie wyładowany telefon, na pewno przyda się taka możliwość. Możemy również wybierać modele z uchwytem na telefon czy miejscem do przechowania długopisów, karteczek indeksujących czy innych drobnych akcesoriów biurowych.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link