Oświetlenie do sypialni – lampki, lampy, kinkiety – porady i inspiracje

autor: | May 3, 2020 | Poradniki wnętrzarskie, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Pomysły na modne i praktyczne oświetlenie sypialni
Sypialnia – pomieszczenie, w którym śpimy, odpoczywamy, czytamy. Powinno być ono dla nas przytulne, tworzyć nastrój idealny do regeneracji. By go stworzyć, nie wystarczą wygodne meble, modne dodatki. Ważnym aspektem jest również oświetlenie. Jak dobrać oświetlenie do sypialni? Co sprawdzi się lepiej: lampy wiszące, stojące a może kinkiety?

Lampy sufitowe do sypialni – główne oświetlenie

Głównym oświetleniem w każdej sypialni powinna być lampa sufitowa. Do wyboru mamy krótkie lampy przysufitowe mające postać kinkietów, plafonów, bądź też dłuższe, wiszące żyrandole. To właśnie oświetlenie będzie odpowiedzialne za dostarczenie nam dużej ilości rozproszonego światła. Przyda się zawsze wtedy, kiedy nie potrzebujemy punktowego światła, a zależy nam na ogólnym oświetleniu wnętrza. 

Lampę sufitową do sypialni powinniśmy dobierać nie tylko do stylu tego pomieszczenia, ale również do jego kształtu i wielkości. W przypadku większych sypialni warto pomyśleć o kilku górnych punktach świetlnych lub wybraniu lampy o wielu ramionach. Zawsze musimy brać pod uwagę łączną ilość światła, jaką dostarczą nam wszystkie źródła światła.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając lampę do sypialni? Przede wszystkim musimy sprawdzić, jakie żarówki będą nam potrzebne, ile będą pobierać energii. Jeśli zależy nam na odgórnym oświetleniu konkretnych miejsc w sypialni, warto sięgnąć po lampy z regulowanymi ramionami.

Kinkiety przy łóżku w sypialni – doskonałe uzupełnienie oświetlenie

Światło górne jest niezbędne w każdym pomieszczeniu, ale musimy pamiętać, że ze względu na wysokość będzie ono mocno rozproszone. A to sprawia, że w sypialni musimy mieć jeszcze dodatkowe oświetlenie. Dobrym pomysłem jest wybór kinkietów świecących w dół, które umieścimy przy łóżku. Taki rodzaj oświetlenia sprawdzi się zarówno podczas czytania, oglądania telewizji jak również korzystania z komputera. Ważne jest jednak, by takie kinkiety do sypialni umieścić symetrycznie, po obu stronach łóżka. W przeciwnym razie możemy nadmiernie obciążyć nasz wzrok, zwłaszcza w trakcie wieczornej lektury książki czy czasopisma.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kinkietów do sypialni, w różnym stylu, kolorystyce czy układzie. Praktycznym rozwiązaniem będą z pewnością regulowane kinkiety, które pozwalają na zmienianie położenia punktów świetlnych. To daje pełną swobodę i precyzję w kierowaniu strumienia świetlnego.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Lampy stojące do sypialni – idealne rozwiązanie do czytania

Jeśli sypialnia służy nam do oddawania się hobby czy czytaniu, ale w różnych miejscach, warto sięgnąć po lampę stojącą do sypialni. Będzie to doskonałe rozwiązanie, szczególnie jeśli potrzebujemy przenosić ten rodzaj oświetlenia. Taką lampkę możemy postawić przy łóżku, toaletce czy blacie roboczym, jeśli mamy takowy w sypialni. Stojąca lampa to niezawodny sposób na miejscowe doświetlenie naszego wnętrza.

Wiemy już, że stojąca lampa w sypialni jest dobrym rozwiązaniem. A w jaki sposób wybrać najlepszą dla nas? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej wysokość łączną oraz wysokość opraw żarówkowych. Warto dopasować je do wielkości naszego łóżka, wysokości materaca czy też rodzaju zagłówków. Podobnie jak w przypadku kinkietów warto wybierać modele lamp podłogowych do sypialni, które mają regulowane ramiona. To pozwala na ustawienie oświetlenia dokładnie tak, jak tego potrzebujemy.

Oświetlenie LED do sypialni – jak go wykorzystać?

Aktualnie rynek oświetleniowy jest coraz bardziej zdominowany przez żarówki LED. Lampy LED mają wiele zalet:

  • są bardziej energooszczędne,
  • dają możliwość zmiany koloru i natężenia światła,
  • dzięki niewielkiemu poborowi mocy są rozwiązaniem ekonomicznym.

Oświetlenie LED w sypialni to nie tylko odpowiednie żarówki montowane, ale również różnego rodzaju diody LED montowane na przykład w formie taśm. Jest wiele miejsc, w których warto je wykorzystać. W sypialni z pewnością przydadzą się do oświetlenia szafy, szuflad czy dekoracyjnych gablot. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie oświetlenia LED w sypialni do podkreślenia zagłówka. Będzie to typowo dekoracyjne rozwiązanie, które równocześnie doda sypialni przytulności.

Jak wykorzystać oświetlenie akcentowe w sypialni?

Sypialnia to pomieszczenie, w którym szczególnie duże znaczenie ma jego charakter oraz przytulna atmosfera. By stworzyć ją przy pomocy światła, oprócz postawienia świec, możemy również wykorzystać oświetlenie akcentowe. Będzie ono służyło między innymi podkreśleniu ważnych dla nas miejsc czy przedmiotów. Możemy użyć oświetlenia punktowego w sypialni do podświetlenia zdjęć czy obrazów, a także toaletki bądź kącika czytelniczego.

Oświetlenie akcentowe w sypialni możemy zrealizować przy pomocy taśm LED, niewielkich reflektorów wewnętrznych, małych kinkietów czy też spotów. Oprócz oświetlania ścian, przedmiotów, możemy również zdecydować się na dekoracyjne ozdobienie podłogi światłem. W zależności od barwy światła czy jego koloru uzyskamy różny efekt.

Katarzyna Przybylska

Katarzyna Przybylska

Autor

Absolwentka inżynierii kształtowania środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dołączyła do redakcji wszystko-jasne.pl kilka miesięcy temu, a na swoim koncie ma już znaczną liczbę ciekawych artykułów.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link