Lampka na biurko – wygląd czy ergonomia?

autor: | May 5, 2020 | Poradniki wnętrzarskie, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Jaką lampkę biurkową wybrać - ładną czy ergonomiczną?
Lampka biurkowa jest jednym z tych rodzajów oświetlenia, które każdy z nas powinien mieć w swoim mieszkaniu, domu i firmie. Niezależnie od tego, czy będziemy przy takiej lampce pracować, uczyć się czy czytać książki, powinniśmy zadbać o to, by była możliwie funkcjonalna. Jakie parametry powinna mieć lampka na biurko? Oto kilka wskazówek, jak wybrać najlepszą, praktyczną i ładną lampkę biurkową.

Jakie parametry powinna mieć lampka na biurko?

Lampka biurkowa jest odmianą oświetlenia punktowego, które ma nam zapewnić odpowiednią ilość światła w określonym miejscu. Jest kilka parametrów, które musimy wziąć pod uwagę, kiedy planujemy zakup nowej lampy na biurko. Przede wszystkim ważne są:

  • moc lampki (wyrażana w Watach) – decyduje o tym, ile prądu pobierze nasze oświetlenie,
  • natężenie światła (wyrażane w lumenach) – ile światła dostarczy nam ta lampka,
  • temperatura barwowa – jakiego koloru światło da nam lampa (ciepła, zimna, neutralna),
  • rodzaj żarówki (LED, dekoracyjna, halogenowa).

Funkcje lampki biurkowej, które nam się przydadzą

Oprócz parametrów technicznych opisujących światło, kupując lampkę na biurko, musimy zwrócić uwagę na funkcje, które oferuje nam urządzenie. Co powinna mieć lampka, by była ergonomiczna? Przede wszystkim dobra lampka biurkowa posiada regulowaną wysokość. To pozwoli nam dostosować odległość źródła światła od blatu, na którym będziemy pracować. Kolejną bardzo praktyczną opcją dostępną w wielu lampkach biurkowych jest regulowane ramię z możliwością ustawiania różnego kąta świecenia. Możliwość regulacji położenia źródła światła zapewni nam jeszcze lepsze dopasowanie kształtu lampki do naszych potrzeb.

Jakie jeszcze funkcje lampki mogą być dla nas przydatne? Z pewnością osobom pracującym przyda się opcja ładowania drobnych urządzeń jak telefon czy czytnik książek wprost z lampki biurkowej. Przydać może się również miejsce do odłożenia telefonu czy drobnych przyborów kreślarskich. Osobom mobilnym spodobają się lekkie, przenośne lampki, z kolei miłośnicy muzyki powinni wybrać modele z wbudowanymi głośnikami.

Czy lampka na biurko może być ładna i ergonomiczna?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy lampka na biurko może być równocześnie funkcjonalna i dobrze wyglądać. Oczywiście, że tak. Producenci oferują nam bogatą gamę lampek na biurko o bardzo zróżnicowanym designie. Znajdziemy lampy w każdym stylu: nowoczesne, klasyczne, industrialne, skandynawskie czy przeznaczone dla dzieci. Dzięki temu nie powinniśmy mieć trudności ze znalezieniem lampy na biurko, które będzie ładna, modna, a równocześnie zapewni nam skuteczne oświetlenie. Dzisiejsze lampki projektowane są tak, by zaspokoić wysokie wymagania użytkowników. Dlatego producenci prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowych rozwiązań.

Jaki model lampki biurkowej będzie najlepszy?

Każdy z nas ma inne potrzeby i oczekiwania względem oświetlenia. Z tego względu nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka lampka na biurko jest najlepsza. Najważniejsze, by była ona dopasowana do naszego stylu nauki, pracy i zaspokajała potrzeby. Co to oznacza? Najbardziej praktyczne lampki na biurko to te, które nie zajmują dużo miejsca, a przy tym dają nam mocne, najlepiej regulowane światło. Powinna mieć możliwość dowolnego ustawiania, jeśli chodzi o jej wysokość, kąt nachylenia czy ogólny kształt. Najlepsze źródła światła na biurko muszą dać nam się dowolnie ustawić i pozwolić na oświetlenie konkretnie tego miejsca, którego potrzebujemy. Jeśli zaś chodzi o konkretne modele lampek na biurko, to możemy wyróżnić dwa najważniejsze ich odmiany – ze sztywnymi ramionami lub miękkimi. To, na które się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Lampka na biurko LED vs klasyczna – którą wybrać?

W sklepach z oświetleniem wciąż dostępne są lampki biurkowe tradycyjne oraz LED. Każde z nich mają swoje plusy i minusy. To, którą wybierzemy, zależy między innymi od tego jakiego koloru światło chcemy mieć, czy zależy nam na oszczędzaniu energii itd. Lampy na biurko LED z pewnością zużywają mniej prądu, są więc bardziej ergonomiczne i ekologiczne.

W różnych branżach możemy chcieć korzystać z innych typów lamp biurkowych. Szczególnie tam, gdzie konieczne jest dobre odzwierciedlenia barw, sprawdzą się lampy LED. Tradycyjne lampki biurkowe z żarówkami mogą być stosowane w pokojach dziecięcych i młodzieżowych. Ciepłe światło nie obciąża wzroku, więc nie będzie pogarszać widzenia, szczególnie u młodych, dużo uczących się ludzi.

Lampka biurkowa – jakiej barwy światło będzie najlepsze?

W lampkach biurkowych stosuje się światło białe o różnej temperaturze barwowej, Najczęściej wybieranymi są światło neutralne oraz chłodne, ponieważ nie przekłamują kolorów przedmiotów, które oświetlają. Taki rodzaj oświetlenia pozwala nam się skupić i wspomaga nas w pracy. Jeśli więc wykorzystujemy lampkę na biurko w pracy, ale też do prac hobbystycznych, powinniśmy postawić na neutralne i chłodne światło. Z kolei do czytania i nauki najlepsze będą lampki biurkowe z ciepłym światłem. Jest ono w pełni bezpieczne dla wzroku, dlatego polecane jest dla dzieci, młodzieży, studentów i moli książkowych.

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link