Przemyślane oświetlenie schodów – pierwszy stopień do fantastycznego i jasnego domu

autor: | May 5, 2020 | Poradniki wnętrzarskie, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Pomysły na funkcjonalne oświetlenie schodów
Oświetlenie schodów wymaga od nas odpowiedniego zaplanowania. Wykorzystując nowoczesne lampy, kinkiety, taśmy z diodami LED, możemy przygotować funkcjonalne, efektowne i modne oświetlenie schodów. Zapewni nam to bezpieczeństwo poruszania się po domu oraz zapewni dodatkową jego dekorację. Oto kilka wskazówek na temat tego, w jaki sposób dobrać oświetlenie korytarza i schodów.

Oświetlenie LED stopni schodów – prosty trik dla poprawy bezpieczeństwa

Poruszanie się po schodach musi być wygodne i bezpieczne. Nie możemy bagatelizować oświetlania tego miejsca, gdyż mogłoby to negatywnie odbić się na naszym bezpieczeństwie. Od czego zacząć? Przede wszystkim dobrym pomysłem jest oświetlenie taśmami LED każdego ze stopni. Dzięki temu będziemy dokładnie je widzieli i znacząco zmniejszymy ryzyko potknięcia się podczas poruszania się po schodach. Oczywiście możemy oświetlić każdy lub na przykład co drugi stopień. Jest też kilka sposobów, w jaki warto zamontować taśmy LED. Wśród najczęściej wybieranych znajdziemy: 

  • położenie taśmy w załamaniu każdego ze stopni,
  • przyklejenie światełek przy krawędzi stopni na całej ich długości (lub fragmentów),
  • zamontowanie oświetlenia LED przy ścianie wzdłuż całej długości schodów.

Oprócz stopni, możemy również zdecydować się na podświetlenie barierki. Jeśli są one wykonane ze szkła, zyskamy wyjątkową świetlną ozdobę wnętrza. Jednak połączenie taśm LED z każdym rodzajem barierki będzie dobrym rozwiązaniem.

Kinkiety na ścianie przy schodach – pomysł na oświetlenie i dekorację

Oprócz oświetlenia samych stopni schodów, warto również dokładnie przemyśleć rozkład lamp ściennych. Chętnie wybieranym rozwiązaniem jest zamontowanie wzdłuż schodów kinkietów. Ich światło może być kierowane do góry lub w dół. W zależności od modelu musimy pamiętać o dobraniu odpowiedniej wysokości, na której zostaną one przymocowane. Wybierając kinkiety świecące ku górze, przypominające świece czy pochodnie, musimy rozmieścić je niżej, mniej więcej na wysokości wzroku. Z kolei kinkiety, których strumień światła świeci do dołu, montowane są wyżej, najczęściej na wysokości około 1,9-2,0 metry.

Niezależnie od tego, który rodzaj kinkietów na korytarz wybierzemy, musimy pamiętać, by umieszczać je w regularnej odległości od siebie. Zawsze punkt świetlny powinien pojawić się na początku i końcu schodów. Dzięki temu uzyskamy funkcjonalne i eleganckie oświetlenie korytarza i schodów.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Wykorzystaj spoty do podświetlenia korytarza i schodów

By zapewnić sobie jasny dom, z bezpiecznymi korytarzami i schodami, warto podświetlić podłogę, tworząc świetlne drogi. Można do tego celu wykorzystać między innymi spoty lub drobne reflektorki. Spoty najlepiej jest zamontować w podłodze lub ścianie tuż nad poziomem parkietu. Dzięki temu dużo łatwiej będziemy poruszać się po domu czy mieszkaniu, zyskamy wygodne korytarze komunikacyjne. Oprócz odpowiedniego rozmieszczenia spotów równie istotny będzie sposób ich uruchamiania. Możemy wykorzystać tradycyjne włączniki, ale warto rozważyć również fotokomórki. Połączenie oświetlenia schodów z fotokomórkami i automatycznym wyłączaniem lamp sprawi, że uzyskamy funkcjonalne oświetlenie, które nie będzie nas dużo kosztować, ani zmuszać do skupiania się na tym, gdzie jest włącznik i jak dotrzeć do niego po ciemku. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i bardzo wygodne.

Lampy wiszące nad schody i do korytarza – jakie wybrać?

W przypadku wysokich domów i mieszkań warto zdecydować się również na oświetlenie schodów z wykorzystaniem wiszących lamp o regulowanej długości. Takie rozwiązanie będzie z pewnością najbardziej wygodne, jeśli brać pod uwagę organizację przestrzeni i planowanie oświetlenia domu. Nad schody warto wybierać modele, których kształt da się dopasować do miejsc, które chcemy oświetlić. Mogą mieć sztywne lub miękkie ramiona, różną długość kabla (jak zwisy). Najważniejsze jest jednak możliwie dobre dopasowanie żyrandoli czy lamp do danego wnętrza i potrzeb użytkowników. Wziąć pod uwagę trzeba co najmniej kilka czynników, wśród których znajdują się między innymi:

  • wysokość wnętrza,
  • wzrost domowników,
  • różnice wzrostu domowników.

Oświetlenie akcentowe na schody – czy warto je wykorzystać?

Oświetlenie schodów nie powinno pełnić wyłącznie funkcji praktycznych i zapewniać nam wygodę i bezpieczeństwo. Ten fragment korytarza jest miejscem, które może nam służyć również do ekspozycji ważnych dla nas pamiątek, zdjęć, obrazów, plakatów. By dodatkowo uwydatnić je i podkreślić ich znaczenie (także dekoracyjne), warto sięgnąć po oświetlenie akcentowe nad schody. Możemy do tego wykorzystać niewielkie kinkiety, spoty, reflektory czy inne rodzaje lampek, których światło da się skierować dokładnie na określony punkt.

Nie możemy zapominać, że światłem da się dekorować wnętrze, podkreślać jego mocne strony i ukrywać mankamenty. Dlatego warto eksperymentować i mieszać ze sobą różne odmiany lamp.

Kacper Witowski

Kacper Witowski

Autor

Dziennikarz oraz autor tekstów naukowych i beletrystycznych. Student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link