Jak przygotować się do kupna lampy lub żarówki? Niezbędne technikalia

autor: | Mar 25, 2020 | Poradniki zakupowe, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Niezbędnik kupowania lamp i żarówek
Choć zazwyczaj zakupy oświetlenia wykonujemy dość intuicyjnie, powinniśmy poświęcić więcej czasu na poznanie niezbędnych technikaliów i prawidłowe dobranie lamp czy żarówek. Nie wiesz, jaka powinna być twoja lampa lub czym powinna charakteryzować się wydajna żarówka? Przeczytaj koniecznie nasz poradnik i dokonaj świadomego wyboru.

W jaki sposób wybierać oświetlenie do domu?

Rynek oświetleniowy jest obecnie po brzegi wypełniony wieloma rodzajami lamp, kinkietów, żyrandoli, zwisów czy spotów. Bardzo łatwo jest się w tym wszystkim zgubić. Pamiętajmy, że każdy rodzaj oświetlenia, który znajdzie się w naszym domu, biurze czy mieszkaniu, powinien być przede wszystkim praktyczny i funkcjonalny, a nie wyłącznie modny i ładny. Choć wiele osób kieruje się podczas zakupów przede wszystkim aspektami wizualnymi, jest to poważny błąd, który może doprowadzić do instalacji źle dobranego światła. Jeśli chcemy tego uniknąć, poznajmy kluczowe parametry lamp i żarówek, bez znajomości których nie warto rozpoczynać zakupów.

Jakie parametry lampy należy brać pod uwagę podczas zakupów?

Kupując lampę, stacjonarnie czy przez internet, powinniśmy zapoznać się z parametrami, które podaje nam producent. Wszystkie informacje znajdziemy na opakowaniu bądź karcie informacyjnej. Jakie dane tam znajdziemy?

Materiał, z którego wykonano lampę

Jedną z pierwszych informacji, jaką otrzymujemy, jest dokładny opis tego, z jakich materiałów wykonano nasz żyrandol czy kinkiet. Powinniśmy poznać szczegóły dotyczące zarówno klosza, jak i pozostałych części lampy. To pozwoli nam dobrać oświetlenie do wystroju naszego wnętrza czy naszych potrzeb.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Wymiary kinkietu

Kolejną, bardzo istotną informacją są wymiary kinkietów. Producent powinien bardzo dokładnie podać rozmiar zarówno całej lampy, jak i poszczególnych elementów (długość kabla, wymiary kloszy, podstawy itd.).

Styl lampy

Szczególnie w sklepach internetowych możemy znaleźć dane na temat tego, do jakiego stylu wnętrza będzie pasowała wybrana lampa. Dzięki takim podpowiedziom dużo łatwiej będzie nam wybrać idealne oświetlenie. Podczas kupowania w sieci, oznaczenia stylu ułatwią obejrzenie lamp, które mogłyby nam się spodobać.

Rodzaj źródła światła

Dużą grupą danych podawanych przez producentów są informacje na temat źródeł światła w danej lampie. Co powinniśmy wiedzieć? Przede wszystkim musimy poznać rodzaj gwintu, jaki ma nasza oprawa. Jest to niezbędne do dopasowania odpowiedniej żarówki (kupienie złej spowoduje niemożność uruchomienia oświetlenia). Kolejną kwestią jest to, jakiego rodzaju żarówki możemy użyć w kinkiecie (czy będą to źródła światła tradycyjne, halogenowe, energooszczędne, LED). Zdefiniowana powinna również zostać ilość punktów świetlnych żyrandola.

Zasilanie

By zapewnić sobie bezpieczny montaż oświetlenia i prawidłowe korzystanie z lampy, musimy wiedzieć, pod jakiego rodzaju napięciem będzie działał kinkiet. Zazwyczaj lampy są przystosowane do napięcia 230V lub 12V. Szczególnie istotne będzie to, gdy kupujemy oprawę produkowaną na zagraniczne rynki.

Strumień świetlny

Strumień świetlny to parametr (wyrażany w lumenach), który informuje nas o tym, ile światła wytwarza nasza lampa. W przeciwieństwie do mocy (która określa, ile energii zostanie zużytej), pokazuje, ile energii będzie emitowane. Ilość lumenów może różnić się pomiędzy modelami lamp, dlatego, jeśli zależy nam na mocnym świetle, warto przyjrzeć się ilości lumenów.

Stopień ochrony IP

Stopień ochrony IP lampy to bardzo ważne informacje, które pokazują, jak oprawa lampy jest odporna na czynniki zewnętrzne takie jak woda, zachlapanie czy zapiaszczenie. Na stopień ochrony IP należy koniecznie zwrócić uwagę, kiedy wybieramy kinkiety do łazienki, kuchni, oświetlenia zewnętrznego czy pokoju dziecka. Wskaźnik odnosi się do bezpieczeństwa użytkowania danego źródła światła.

Klasa efektywności energetycznej

Klasa efektywności energetycznej umieszczona na specjalnej tabeli pokaże nam, jak efektywne i energooszczędne jest dane źródło światła. Jeśli zależy nam na niskich rachunkach za prąd oraz dbaniu o środowisko naturalne, powinniśmy sięgnąć po lampy i żarówki z jak najwyższą klasą efektywności energetycznej, najlepiej z oznaczeniami A+, A++ i A+++ (im więcej plusów, tym lepiej). Oprócz wybrania pod tym kątem lampy wiszącej konieczne jest również dopasowanie do niej energooszczędnej żarówki. Najlepiej w tej roli sprawdzą się diody LED.

Dodatkowe funkcje

Parametry, które powinniśmy znać i brać pod uwagę podczas zakupów oświetlenia, to między innymi opcja regulowania natężenia światła. Może być realizowana w oprawie lub poprzez zewnętrzne urządzenia nazywane ściemniaczami. Producenci informują nas również o rodzaju i długości gwarancji.

Jak wybrać najlepszą żarówkę?

Przede wszystkim źródło światła musimy dobrać do określonej lampy. Pod uwagę należy wziąć:

  • rodzaj żarówki (LED, tradycyjna, halogenowa),
  • rodzaj gwintu,
  • moc żarówki,
  • temperaturę barwową (zimna, ciepła, neutralna),
  • kąt świecenia,
  • ilość lumenów.
Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link