Jaką lampę wybrać do pracy i odpoczynku przy komputerze?

autor: | Feb 26, 2021 | Poradniki praktyczne, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Przykład oświetlenia biurka komputerowego

Komputer od wielu lat jest dla nas źródłem rozrywki, a także narzędziem pracy. Obecnie spędzamy przy nim rekordową ilość czasu, jednak rzadko kiedy zwracamy uwagę na prawidłowe oświetlenie, przez co męczymy wzrok. Jeśli przez większość wieczorów patrzymy się w ekran komputera, to warto uporządkować swoją przestrzeń i zorganizować optymalne oświetlenie, które odciąży nieco nasz narząd wzroku i pozwoli uniknąć przykrych skutków ubocznych w przyszłości.

Prawidłowe oświetlenie biurka z komputerem

Pracując i bawiąc się przed ekranami komputerów lub tabletów, warto pomyśleć nad prawidłowym oświetleniem. Dzięki zaledwie kilku zmianom unikniemy bólu głowy, zmęczenia oczu, a także ogólnego słabego samopoczucia.

Ile lumenów powinno mieć oświetlenie biurka z komputerem?

Odpowiednie oświetlenie biurka komputerowego powinno mieć 500 luksów, co oznacza, że na powierzchnię jednego metra kwadratowego będzie padał promień świetlny o wartości 500 lumenów. Nie jest to intensywne oświetlenie, jednak pozwoli zredukować kontrast pomiędzy mocno świecącym monitorem a resztą otoczenia.

Poprawne oświetlenie biurka z komputerem

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jakie lampy wybrać do oświetlenia biurka komputerowego?

Jeśli biurko służy nam wyłącznie do elektronicznej pracy i rozrywki, to warto skupić się nad poprawną aranżacją oświetlenia specjalnie w tym celu:

  • lampy z przezroczystym kloszem – odpowiedni klosz rozproszy promienie i jednocześnie zapewni nam optymalną dawkę światła. Uzyskane w ten sposób oświetlenie nie będzie odbijać się od monitora i zakłócać pracy;
  • wiszące lampy bez kloszy – lampy w stylu skandynawskim to świetny typ oświetlenia do pokoju, w którym znajduje się nasz komputer. Brak klosza uwalnia nas od problemów, takich jak zmiana barwy światła, przyciemnianie oświetlenia czy jego nadmierne rozproszenie;
  • małe lampy stojące – opcja, która sprawdzi się, jeśli lubimy wyłączyć główne oświetlenie i zostać jedynie przy mniejszych lampkach. Pamiętajmy jednak, aby źródło światła nie było skierowane w monitor – tutaj przyda się regulacja kierunku padania światła i jego natężenia;
  • kinkiety przy stanowisku komputerowym – ten typ lamp jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Wystarczy zaledwie jeden kinkiet umiejscowiony za naszym monitorem, aby uzyskać komfortowe warunki do pracy i zabawy.

Lampka ze ściemniaczem – optymalne oświetlenie na biurko komputerowe

Nie każda lampka ma możliwość regulacji natężenia światła. Jest to jednak bardzo przydatna funkcja, która pozwoli nam lepiej doświetlić biurko w przypadku wykonywania prac innego typu, na przykład malowania lub wypełniania dokumentów. Regulacja natężenia światła może odbywać się na kilka sposobów, jednak najczęściej jest to rozwiązane przez specjalne pokrętło, którym możemy dopasować jasność lampki do własnych preferencji.

Jak powinno wyglądać oświetlenie do biurka z komputerem?

Wybierając oświetlenie do biurka z komputerem, nie kierujmy się jedynie funkcjonalnością oświetlenia. Oczywiście jest to priorytetowe, jednak na rynku znajdziemy wiele lamp, które zaspokoją nas nie tylko pod względem użytkowym, ale również zaskoczą oryginalnym i pomysłowym designem. Zakupmy takie lampy, którymi z przyjemnością pochwalimy się przed znajomymi.

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link