Badania nad fotonami z udziałem Polaków doczekały się publikacji w Nature

autor: | Feb 26, 2021 | Newsy z branży i ze świata | 0 Komentarzy

Badania Polaków nad fotonami

Badania nad fotonami z udziałem Polaków doczekały się publikacji w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature. To właśnie z tego źródła mogliśmy dowiedzieć się jako pierwsi o różnych nowinkach naukowych, na przykład sposobie zapylania kwiatów kwitnących w zimie. Nature słynie ze świetnego sposobu przekazywania wiedzy, dzięki czemu nawet laik poradzi sobie z ich lekturą.

Co łączy oświetlenie i fotony?

Fotony i związane z nimi zjawisko lawinowej emisji jest znane nauce od dawna, jednak nikt nie opracował sposobu na wykorzystanie ich podczas badań żywych komórek. Dopiero niedawno wymyślono miniaturowe latarnie, które z wierzchu można otoczyć białkami, po czym wprowadzić do wybranych struktur.

Latarenki pozwolą na śledzenie procesów toczących się w środku komórek, dzięki czemu dowiemy się więcej o ich działaniu. Ponadto dzięki odkryciu lepiej poznamy funkcjonowanie tkanek i niektórych mikroorganizmów.

Jak zapalić nanolatarenkę?

Do zapalenia wynalezionej nanolatarenki potrzebne jest światło podczerwone, które z łatwością przechodzi przez tkanki i jednocześnie ich nie uszkadza. Wszystko odbywa się pod odpowiednio zmodyfikowanym mikroskopem konfokalnym, który jest dostępny w prawie każdym laboratorium biologicznym.

W badaniu brali udział naukowcy z USA, Korei Południowej i Polski.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link