Badania nad fotonami z udziałem Polaków doczekały się publikacji w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature. To właśnie z tego źródła mogliśmy dowiedzieć się jako pierwsi o różnych nowinkach naukowych, na przykład sposobie zapylania kwiatów kwitnących w zimie. Nature słynie ze świetnego sposobu przekazywania wiedzy, dzięki czemu nawet laik poradzi sobie z ich lekturą.
Co łączy oświetlenie i fotony?
Fotony i związane z nimi zjawisko lawinowej emisji jest znane nauce od dawna, jednak nikt nie opracował sposobu na wykorzystanie ich podczas badań żywych komórek. Dopiero niedawno wymyślono miniaturowe latarnie, które z wierzchu można otoczyć białkami, po czym wprowadzić do wybranych struktur.
Latarenki pozwolą na śledzenie procesów toczących się w środku komórek, dzięki czemu dowiemy się więcej o ich działaniu. Ponadto dzięki odkryciu lepiej poznamy funkcjonowanie tkanek i niektórych mikroorganizmów.
Jak zapalić nanolatarenkę?
Do zapalenia wynalezionej nanolatarenki potrzebne jest światło podczerwone, które z łatwością przechodzi przez tkanki i jednocześnie ich nie uszkadza. Wszystko odbywa się pod odpowiednio zmodyfikowanym mikroskopem konfokalnym, który jest dostępny w prawie każdym laboratorium biologicznym.
W badaniu brali udział naukowcy z USA, Korei Południowej i Polski.
Mateusz Borycz
Autor
0 Komentarzy