Lampy do czytania – wybieramy oświetlenie dla moli książkowych

autor: | Apr 18, 2020 | Poradniki wnętrzarskie, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Jakie lampy do czytania wybrać?
Dla każdego mola książkowego wybór lampki do czytania jest kluczowy dla zapewnienia sobie wysokiego komfortu pogrążania się w lekturze. Niezależnie jednak od tego, czy czytamy okazjonalnie, czy też jesteśmy fanatykami książek, musimy zadbać o właściwe oświetlenie miejsca, w którym oddajemy się lekturze. Oto kilka wskazówek na temat tego, jak wybrać lampę do czytania.

Jaka lampka nad łóżko do czytania?

Miejscem, które jest najczęściej wybierane do czytania, jest kanapa lub łóżko. Wiele osób lubi oddać się lekturze pod kocem, opierając się o miękkie poduszki. Wbrew pozorom jednak taki kącik czytelniczy trudniej jest oświetlić niż inne. Jak więc wybrać lampkę nad łóżko, która nada się do czytania? Przede wszystkim musi ona dawać dużą ilość ciepłego światła. Taka barwa nie męczy oczu, jest dla nas przyjemna i najbardziej komfortowa do relaksu. Oświetlenie do czytania nad łóżko musi wykorzystywać klosze ze światłem skierowanym do dołu. Najlepiej, by klosz lampy był przezroczysty lub delikatnie matowy. Chodzi o to, aby światło mogło się dobrze rozpraszać. Ważna jest również wysokość, na jakiej zostaną umieszczone kinkiety do czytania nad łóżkiem. Powinny być po obu stronach kanapy, nawet jeśli czytamy tylko po jednej jej stronie. Lampy nie mogą wisieć zbyt wysoko, bo światło do nas nie dotrze, ani za nisko, ponieważ wtedy będzie nas razić.

Jaka lampka do czytania w sypialni sprawdzi się najlepiej?

Jeśli czytamy w sypialni, powinniśmy zadbać zarówno o górne, główne oświetlenie, jak również o punktowe. Do wyboru mamy kilka możliwości, jeśli chodzi o dobór lampki do czytania w sypialni. Możemy wybrać oświetlenie stojące, które postawimy przy łóżku czy fotelu. Warto również zdecydować się na kinkiety mocowane do ściany, należy je jednak dobrze rozmieścić. Jeśli zmieniamy położenie kącika czytelniczego, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na lampę, którą możemy swobodnie przestawiać. Lampę do czytania w sypialni zawsze musimy dopasować do naszych preferencji oraz miejsca, w którym ją zamontujemy.

Czym kierować się podczas zakupu lampki do czytania?

Czym kierować się podczas wybierania lampki do czytania? Przede wszystkim musi mieć ona regulowany kinkiet lub całe ramie. To pozwoli dokładnie skierować oświetlenie tam, gdzie tego potrzebujemy. Właściwy kąt padania światła może znacznie podnieść komfort podczas lektury, dlatego powinna być to jedna z najważniejszych rzeczy, na które zwrócimy uwagę. Pamiętajmy, że kluczowa jest moc i barwa światła. Dobór właściwego źródła oświetlenia oraz jego natężenia sprawi, że nawet podczas wielogodzinnego czytania nie zmęczymy oczu. Lampki do czytania wybieramy zazwyczaj ze światłem ciepłym lub neutralnym, przy zimnym będzie nam zdecydowanie mało komfortowo. Ciekawym rozwiązaniem są lampy, które posiadają regulację natężenia światła. Jest to praktyczne pomysł, ponieważ pozwala na dobór intensywności oświetlenia w zależności od naszych upodobań, potrzeb czy też ilości światła naturalnego. Zanim dokonamy zakupu warto się zastanowić:

  • gdzie najczęściej czytamy,
  • jakiej wielkości lampkę do czytania możemy mieć,
  • czy da się regulować położenie klosza, przydatna będzie możliwość zmiany wysokości i kąta padania światła,
  • jakiego koloru światło lubimy,
  • ile czasu będziemy czytać,
  • czy zależy nam na zmiennym natężeniu światła.

Lampka do czytania z klipsem – praktyczny sposób na punktowe oświetlenie

W domach moli książkowych zawsze znajdziemy dużą ilość półek i regałów, które zapełnione są lekturami. Jeśli w kąciku czytelniczym mamy takie półki lub siadamy do czytania blisko regałów, możemy skorzystać z lampek do czytania z klipsem. Tego typu oświetlenie jest tanim i praktycznym rozwiązaniem do punktowego doświetlenia określonego miejsca. Dzięki dużej regulacji łatwo można skierować światło na książkę. Równocześnie, jeśli jest ono odpowiednio mocne, nie będziemy potrzebować innego oświetlenia. Stanie się to rozwiązaniem ekonomicznym i praktycznym. Lampy do czytania z klipsem przydają się również jako forma przenośna. Dzięki niewielkim rozmiarom będzie można zabrać ją w podróż. Takie lampki przydadzą się również w sypialni czy pokoju dziecięcym – szczególnie że łatwo zamontujemy je na łóżku młodego czytelnika.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Lampka do czytania stojąca – idealna do kącika mola książkowego

Niewątpliwie jednym z najczęściej wybieranych oświetleń do kącika czytelniczego są lampy stojące. Na rynku znajdziemy ich bardzo szeroki wybór, co sprawia, że na pewno dobierzemy je do wielkości i stylu naszego wnętrza. Lampki stojące do czytania, dzięki odpowiedniej wysokości sprawdzą się zarówno do postawienia przy łóżku, jak również fotelu czy szezlongu. Możemy je przenosić, dlatego mogą nam towarzyszyć podczas seansów czytelniczych w różnych pokojach.

Stojąca lampa do czytania będzie jeszcze bardziej praktyczna i funkcjonalna, gdy wybierzemy model z regulowanym ramieniem. To da nam już najwyższy komfort i pozwoli dostosować ilość światła do sytuacji.

Mól książkowy powinien zadbać o dobre oświetlenie kącika czytelniczego. Warto by miał kilka różnych lamp do czytania, które przemienią każde miejsce w domu w przyjazne lekturze.

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link