Jaką lampę wybrać do oświetlania domowych upraw roślin?

autor: | Apr 19, 2020 | Poradniki zakupowe, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Jak dobrać oświetlenie do uprawy roślin w domu?
Fani kwiatów i roślin wiedzą, jak ważne jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie w domu. Niezależnie od tego, jakie rośliny hodujemy, musimy zaplanować rozkład lamp w każdym pomieszczeniu. Jak to jednak zrobić? Jaką lampę wybrać do oświetlania domowych upraw roślin?

Poznaj potrzeby oświetleniowe twoich roślin

Kluczowe dla prawidłowego dobrania oświetlenia w mieszkaniu czy domu pełnym roślin, jest ich gruntowne poznanie. Każdy z kwiatów ma inne upodobania, dlatego konieczne jest ich rozróżnienie i podzielenie według warunków, jakie musimy im zapewnić. Rośliny potrzebują określonej ilości ciepła, światła, wraz z różnicami w jego natężeniu i temperaturze barwowej. Zapewniając odpowiednio dostosowane oświetlenie, możemy sprawić, że nasze kwiaty będą rosły zdrowe oraz dużo kwitły. Dostarczenie domowym roślinom stałej ilości i intensywności światła przez cały rok, bez dodatkowego wsparcia lamp jest niemożliwe. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wspomóc je sztucznym oświetleniem. Stosując się do kilku zasad, będziemy mogli z powodzeniem uprawiać zioła i egzotyczne rośliny przez cały rok.

Skutki niewłaściwego oświetlenia domowych upraw

Zarówno zbyt mała, jak i za duża ilość światła może być bardzo szkodliwa dla naszych roślin. Za mocne oświetlenie kwiatów szybko doprowadzi do przebarwiania liści – staną się one blade, jasne oraz przestaną być jędrne. Zbyt słabe światło z kolei powstrzymuje rozrost naszej rośliny. Jej pędy będą wątłe i cienkie, a przy tym za długie. Podobnie zareagują liście, stając się cienkie i drobne. Dlatego konieczne jest zapoznanie się z zasadami hodowli danej rośliny oraz poznanie jej potrzeb, zanim zdecydujemy się na zmianę oświetlenia jej dedykowanego. Gdy już dowiemy się, ile światła zapewnić, której roślinie, możemy przystąpić do zakupu i dopasowania odpowiednich lamp.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Zadbaj o odpowiednie natężenie oświetlenia

To, jak mocne będzie światło, zależy przede wszystkim od mocy żarówki, na którą się zdecydujemy oraz odległości, w której znajdzie się ona od naszej rośliny. Intensywnego oświetlenia potrzebują kwiaty z dość suchych regionów. Wbrew pozorom, te tropikalne nie wymagają aż tak mocnego doświetlania. Z kolei warzywa hodowane w domowych warunkach potrzebują niewielkiej odległości od źródła światła.

Jak wybrać natężenie światła do domowych lamp? Dokonując zakupów, analizujmy parametry źródła światła takie jak moc (wyrażana w Watach) oraz strumień świetlny (oznaczenia lm – lumeny) i natężenie światła (luks). Wszystkie te parametry razem pozwolą nam podjąć decyzję, jaka żarówka będzie najlepsza dla naszych roślin.

Dobierz żarówkę o odpowiedniej temperaturze barwowej

Dobór odpowiedniej temperatury barwowej dla oświetlenia domowych upraw nie jest prosty. Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że naturalne oświetlenie posiada zmienny kolor, więc rośliny są do tego przyzwyczajone. Jeśli zależy nam na jak najlepszym odzwierciedleniu i naśladowaniu światła słońca, powinniśmy więc sięgnąć zarówno po światło ciepłe, jak i zimne. Jak to zrobić? Jeśli wybierzemy do oświetlenia nowoczesne lampy LED biurkowe, mogą one mieć opcję zmiany temperatury barwowej bezpośrednio przy włączniku. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dopasujemy kolor oświetlenia do aktualnej potrzeby kwiatów. Innym sposobem jest zakup dwóch lamp i zainstalowanie w nich różnego rodzaju żarówek. Jest to równie dobre rozwiązanie, choć wymaga więcej przestrzeni wokół roślin. W razie potrzeby możemy również zdecydować się na instalacje kolorowych żarówek, by np. dostarczyć roślinom czerwonego światła.

Jaka lampa sprawdzi się najlepiej do oświetlenia roślin?

Mając w mieszkaniu domową uprawę roślin, warto postawić na kilka różnych rodzajów lamp, które zastosowane w komplecie stworzą doskonałe warunki. Po jakie lampy powinniśmy sięgnąć?

Lampy wiszące do oświetlania domowych upraw

Z pewnością w naszym domu nie może zabraknąć wiszących lamp sufitowych. Polecamy modele z otwartymi kloszami lub w ogóle ich pozbawione. Jednym z ciekawszych modeli będą żyrandole bez opraw, czyli same żarówki na kablu. Możemy również skorzystać z lamp wiszących z kloszami szklanymi lub materiałowymi abażurami. Dostarczą one odpowiednią ilość światła naszym roślinom. Warto także wybierać modele z regulowaną długością, jest to najlepsze rozwiązanie, zapewniające dokładność doboru wysokości źródła światła.

Lampy podłogowe i stojące do doświetlenia roślin

W domowej uprawie roślin niezbędne będzie również zastosowanie stojących lamp, podłogowych lub biurkowych. Przydadzą się do punktowego doświetlenia naszych roślin. Czym kierować się podczas wybierania lampek? Przede wszystkim dobrze, by miały regulację, najlepiej wielopłaszczyznową. Niezbędna jest możliwość dostosowania odległości żarówki od rośliny, kąta jej nachylenia czy ogólnie zmiany ułożenia lampki. Taki rodzaj oświetlenia będzie dobrą podstawą doświetlania naszych roślin, niezależnie od ich odmiany.

Na koniec pamiętajmy również, by odpowiednio dopasować rodzaj żarówki. Na pewno sprawdzą się świetlówki i diody LED, które dodatkowo są dostępne w wielu temperaturach barwowych.

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link