ABC oświetlenia dla zwierząt

autor: | Feb 23, 2022 | Poradniki praktyczne | 0 Komentarzy

ABC oświetlenia dla zwierząt

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez towarzystwa “braci mniejszych”. Zwierzęta nie są już tylko istotami pomagającymi nam w pracy, czy użytkowanymi w celu pozyskania ich wełny, mleka lub mięsa. Obecnie mieszkają w naszych domach i nierzadko są traktowane jak członkowie naszych rodzin. Większość z nas na towarzyszy wybiera sobie psy lub koty, rzadziej inne zwierzęta niewymagające szczególnych zmian temperatury, wilgotności powietrza czy natężenia światła w naszych domach.  Niektóre ich gatunki potrzebują jednak specjalnych warunków do tego, by mogły rozwijać się w zdrowiu. Z niniejszego artykułu można dowiedzieć się, jak właściwie dobrać oświetlenie tak, by było odpowiednie dla naszych pupili o specjalnych potrzebach w tym względzie. Zapraszamy do lektury! 

Co różni oświetlenie dla zwierząt od tego dla ludzi?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że prawidłowe oświetlenie jest niezbędne do codziennego funkcjonowania wielu gatunków zwierząt. Często zapominamy, że nasi bracia mniejsi potrzebuje nieco innych warunków do życia niż my, dotyczy to również oświetlenia, wilgotności powietrza, jego temperatury czy braku przeciągów. Oświetlenie dla zwierząt będzie różniło się od naszego, ale co ważniejsze może być zmienne w zależności od gatunku i jego potrzeb. Okazuje się, że różne stworzenia w odmienny sposób widzą i odbierają światło. Do ludzkiego oka dociera promieniowanie widzialne w zakresie 380-780 nm, u zwierząt często są to inne przedziały. Jest to uzależnione między innymi od tego, na jaką część widma reagują ich oczy. Wszystkie żyjące istoty widzą dzięki, tak zwanym czopkom, czyli receptorom znajdującym się w oczach. Co ciekawe, człowiek posiada ich trzy rodzaje (dlatego widzimy światło niebieskie, czerwone i żółte), ale już kury mają ich aż pięć. Są też zwierzęta, np. bydło, które mają tylko dwa czopki.

Znacznie właściwego oświetlenia w hodowli

Dobrze jest mieć świadomość, że w wieku hodowlach oświetlenie może mieć bardzo duże znaczenie. Przykładem będzie hodowla bydła, w której właściwe lampy mogą zwiększyć produkcję mleczną o 11-18%. Dlatego pomoc oświetlenia rolniczego może być nieoceniona. Warto pamiętać, że jest to oświetlenie specjalistyczne, które musi spełniać szereg kryteriów. Przede wszystkim jednak ważne jest bezpieczeństwo tego oświetlenia zarówno dla zwierząt, jak również dla ludzi.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Czym charakteryzuje się oświetlenie hodowlane?

Najczęściej do oświetlenia hodowlanego stosuje się lampy LED. Są one nie tylko wydajne, ale również niezwykle oszczędne, co w warunkach hodowli jest niezwykle ważne. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach za prąd, dzięki czemu hodowla staje się bardziej opłacalnym interesem, ale także przysłużyć się naszej planecie. Jedną z największych zalet stosowania oświetlenie LED w hodowli jest także to, że pozwala ono zachować ciągłość pracy i jest praktycznie bezawaryjne. W większości przypadków do tego specjalistycznego oświetlenia stosuje się odpowiednio dostosowane lampy, a nie te ogólnie stosowane w naszych domach. Lampy do hodowli zwierząt mają odpowiednio dostosowane parametry. Co ważne są również przystosowane do specyficznych warunków panujących w hodowlach jak podwyższona wilgotność powietrza czy też wysokie stężenie łatwopalnych gazów.

Czy tradycyjne lampy mogą być stosowane jako te przeznaczone dla zwierząt?

W wielu przypadkach będzie to jak najbardziej możliwe i bezpieczne. Może trudniej o to w profesjonalnych hodowlach, ale na pewno w domowych. W jakich sytuacjach i jaki typ lamp może być wykorzystywany? Zazwyczaj będą to lampy LED, najlepiej z regulacją temperatury i natężeń światła. Z powodzeniem możemy wykorzystać lampy biurowe, kreślarskie, które właśnie posiadają złożone możliwości regulacji. Da się w nich płynnie ustawiać również kierunek, kąt padania światła, co będzie ważna zaletą w oświetleniu dla zwierząt. Jeśli zależy nam na równoczesnym podgrzewaniu miejsca hodowli, to zamiast lamp LED powinniśmy wybrać oświetlenie tradycyjne. Efektywność świetlna klasycznych żarówek jest bowiem dużo niższa niż LED i znaczną część energii emitują one w formie ciepła, a nie tylko światła. Wiele domowych zwierzaków z pewnością doceni dodatkowe źródło ciepła. Wśród nich znajdziemy zarówno żółwie czerwonolice, jak i inne egzotyczne zwierzaki, które w ostatnim czasie zrobiły się bardzo popularne w naszym kraju, jak legwany, czy egzotyczne gatunki pająków. Jeśli zaś szukamy oświetlenia kolorowego, np. czerwonego to zdecydowanie lepiej sprawdzą się wielobarwne LED-y. W sklepach stacjonarnych i internetowych z oświetleniem znajdziemy także żarówki czy taśmy LED z możliwością zmiany koloru oświetlenia. Może to być przydatne w wielu domowych hodowlach.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link