Oświetlenie do kuchni – najciekawsze pomysły dla domowego kucharza

autor: | Mar 15, 2020 | Poradniki wnętrzarskie, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Inspiracje na kuchenne oświetlenie dla kucharza amatora
Oświetlenie kuchni jest szczególnie istotne, jeśli lubimy gotować i spędzamy w niej dużo czasu. Niezależnie od tego, czy gotujemy amatorsko, czy też zawodowo, musimy szczegółowo zaplanować rozmieszczenie i rodzaj lamp. Oto kilka pomysłów na modne i praktyczne kuchenne oświetlenie dla domowych kucharzy.

Mądrze wybierz barwę światła i rodzaj żarówek do kuchni

Temperatura barwowa oświetlenia kuchennego ma duże znaczenie, szczególnie jeśli dużo gotujemy. Podając różnego typu potrawy, dobrze jest wiedzieć, jaki jest ich prawdziwy kolor. To uzyskamy tylko wtedy, kiedy prawidłowo dobierzemy żarówki. Niezależnie od tego, jaki rodzaj kinkietów czy lamp będziemy mieli, kluczowe może być to, jakiej barwy żarówki w nich zamontujemy. W kuchni najlepiej sprawdzi się oświetlenie neutralne lub lekko chłodne. Ono najlepiej odzwierciedla barwy. Jeśli zaś chodzi o rodzaj źródła światła, to w kuchni możemy wykorzystać praktycznie każdy typ żarówki. Jeśli zależy nam na neutralnym, białym świetle i niskich rachunkach za prąd, nawet przy intensywnym oświetleniu, powinniśmy wybrać żarówki LED.

Oświetlenie do kuchni – dobrze podkreśl blat roboczy

Dla kucharzy, amatorów i profesjonalistów, w kuchni najważniejszy jest blat roboczy oraz dobrze zachowany tak zwany trójkąt roboczy. Oprócz tego, że powinien on być dobrze rozplanowany, warto również zadbać o jego dokładne oświetlenie. W większości mieszkań i domów nie przykładamy aż tak dużej wagi do kuchennego oświetlenia. Jeśli jednak lubimy spędzać dużo czasu w kuchni, gotując czy piekąc, warto zapewnić sobie możliwie wysoki komfort pracy. Jak to zrobić mądrze i ciekawie?

Do standardowego kuchennego oświetlenia warto dodać taśmy LED, które doskonale sprawdzą się do podkreślenia linii blatu kuchennego czy wyspy. Dobrze, by takie oświetlenie posiadało regulację natężenia strumienia świetlnego. Dzięki temu łatwo dopasujemy je do naszych aktualnych potrzeb. Nie możemy również zapomnieć o oświetleniu blatu kuchennego od góry. Jest to bardzo proste, jeśli nad nim wiszą szafki. Wtedy wystarczy dodatkowe oświetlenie kuchenne umieścić pod nimi. Jeśli nie mamy nad blatem szafek, możemy na ścianie umieścić kinkiety lub reflektory niewielkich rozmiarów, a światło skierować bezpośrednio na blat. Dzięki temu będziemy mogli również zadecydować, które miejsca doświetlić bardziej, a które mniej.

Niestandardowe oświetlenie kuchenne – rozwiązania dla pasjonatów

Kuchnia pełna jest szafek, szuflad i zakamarków, w których trzymamy wszystkie akcesoria do gotowania i ulubione gadżety. Często możemy mieć problem z odnalezieniem w przepastnych szufladach konkretnego przedmiotu. Dlatego warto zadbać o ich dobre oświetlenie. Dziś już na etapie kupowania mebli kuchennych możemy wybrać odpowiednie rozwiązania. Nie ma jednak przeszkód, by zamontować je również w już posiadanych szafkach. Będą do tego niezbędne taśmy LED. Możemy umieścić je:

  • w szufladach,
  • szafkach,
  • szklanych gablotach.

Dobrym miejscem do umieszczenia świateł jest również okap kuchenny. Lampki LED tam umieszczone pomogą nam podczas mieszania potraw gotujących się na płycie. Jeśli kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy najwięcej czasu, warto również zadbać o oświetlenie podłogi. Będzie to nie tylko doskonała dekoracja, ale również oświetlenie zapewniające bezpieczne poruszanie się po kuchni.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Modne oświetlenie sufitowe do kuchni – kilka pomysłów na lampy wiszące

Kluczowe w każdej kuchni będzie oświetlenie sufitowe. Nie musi być ono jednak nudne i sztampowe. Oto kilka przykładów na kuchenne lampy sufitowe modne i wciąż praktyczne:

Kinkiety z drewnianymi elementami

Dla ocieplenia wnętrza w każdym stylu dobrze jest postawić na kuchenne kinkiety z drewna. Posiadają zazwyczaj duże możliwości regulacji oraz dopasowania ich ostatecznego kształtu w naszych wnętrzach. Drewniane kinkiety do kuchni wyglądają elegancko, nowocześnie i ponadczasowo.

Lampy plafony kuchenne ze sztywnymi ramionami

Choć wydawałoby się, że plafony nie są dobrym pomysłem na kuchenne oświetlenie, mogą się bardzo dobrze sprawdzić. Da się w nich zainstalować żarówki różnego typu i mocy, co sprawia, że bez trudu dopasujemy natężenie światła do wielkości i rozkładu naszej kuchni. Plafony, mimo że nie posiadają wielu możliwości regulacji, ze względu na duży kąt padania światła dobrze rozprowadzą je po pomieszczeniu.

Zwisy wiszące do kuchni nie muszą być nudne

Choć zwisy pojedyncze czy podwójne są powszechnie znane i stosowane w kuchni, wcale nie muszą być nudnym i bezpiecznym rozwiązaniem. W internetowych czy stacjonarnych sklepach z oświetleniem znajdziemy wiele nietuzinkowych modeli kuchennych lamp wiszących. Warto wybrać te, które odpowiadają nam kolorystycznie. Zabawmy się formą i wykorzystajmy tę lampę jako kolorystyczny czy wzorzysty akcent we wnętrzu, przełamujący wybraną stylistykę. Sięgajmy po niestandardowe rozwiązania, barwy, kształty czy materiały, z których wykonano daną kuchenną lampkę.

Kacper Witowski

Kacper Witowski

Autor

Dziennikarz oraz autor tekstów naukowych i beletrystycznych. Student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link