Lampy do nowoczesnej kuchni w bloku – kilka inspiracji

autor: | May 27, 2022 | Poradniki wnętrzarskie | 0 Komentarzy

inspiracje na nowoczesne oświetlenie kuchni

Oferta sklepów internetowych i stacjonarnych z oświetleniem jest obecnie tak duża, że łatwo się jest pogubić w natłoku możliwości. Wybór lampy kuchennej przestaje być prostym zadaniem. Na co zwrócić uwagę, wybierając lampę do nowoczesnej kuchni w bloku? W poniższym artykule przyjrzymy się nie tylko różnym cechom oświetlenia kuchennego w nowoczesnym stylu, ale również podpowiemy, jakie modele są aktualnie najmodniejsze i wpasują się w różnej wielkości pomieszczenia. Zapraszamy do lektury!

Nowoczesne oświetlenie sufitowe do kuchni w bloku – jakie typy sprawdzą się najlepiej?

Kuchnia, choć jest pomieszczeniem zazwyczaj niewielkim, daje nam wiele możliwości, jeśli chodzi o dobór funkcjonalnego oświetlenia. Możemy w niej postawić zarówno na lampy wiszące, kuchenne spoty sufitowe, lampy natynkowe i podtynkowe, żyrandole czy także oświetlenie halogenowe. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z tych typów lamp będzie najlepszy. Zależy to bowiem od wielu czynników, przede wszystkim:

  • wielkości pomieszczenia, 
  • preferencji użytkowników, 
  • ilości oraz rodzaju szafek kuchennych,
  • układu pomieszczenia,
  • zastosowanego oświetlenia dodatkowego.

Musimy pamiętać, że funkcjonalne oświetlenie kuchenne to takie, które dopasowane jest do konkretnego wnętrza oraz potrzeb domowników. Wybierając idealną lampę nowoczesną do kuchni, warto zdawać sobie sprawę chociażby z tego, że jeśli nasi domownicy są wysocy, lampy wiszące nie będą dla nich odpowiednie. W takich sytuacjach lepsze będą chociażby spoty sufitowe czy lampy natynkowe. Oczywiście ilość i typ oświetlenia kuchennego musimy również dopasować do wielkości i kształtu czy ułożenia tego wnętrza oraz znajdujących się w nim mebli.

Nowoczesne lampy wiszące do kuchni, jaki model wybrać?

Lampy wiszące do nowoczesnej kuchni są jednym z najczęstszych wyborów ze względu na ich funkcjonalność oraz prostotę utrzymania w czystości. Wiszące lampy nowoczesne możemy zawiesić zarówno nad blatem kuchennym, wyspą jak również nad wolną przestrzenią w pomieszczeniu. Jeśli chodzi o konkretne modele nowoczesnych kuchennych lamp sufitowych, które są aktualnie zgodne z trendami, to z pewnością są to lampy z metalowymi kloszami. Do wyboru mamy modele o zamkniętej formule, jak również otwartej. Te ostatnie zazwyczaj przybierają postać drucianych koszyków. Ich zaletą jest atrakcyjna cena oraz fakt, że dają dużą ilość rozproszonego światła. Dzięki temu idealnie sprawdzają się w formie głównego oświetlenia kuchennego. 

Innymi modnymi modelami nowoczesnych lamp wiszących do kuchni są te z kloszami szklanymi lub łączącymi szkło i drewno. Takie oświetlenie będzie wyjątkowo uniwersalne oraz eleganckie, zwłaszcza że dostępne jest w wielu różnych kształtach i kolorach. W nowoczesnej kuchni sprawdzą się przede wszystkim lampy z elastycznymi ramionami lub takimi, u których można zmieniać kąt czy kierunek padania światła. Stają się one wtedy rozwiązaniem uniwersalnym, które swobodnie dopasowujemy do aktualnych naszych potrzeb.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Nowoczesne lampy natynkowe do kuchni

Obecnie najmodniejszym typem lamp kuchennych są natynkowe. Zazwyczaj przybierają one formę geometrycznych brył, np. walców czy prostopadłościanów. Montowane są one tuż przy powierzchni sufitu, dlatego najlepiej sprawdzają się we wnętrzach o standardowych wysokościach. W wysokich kuchniach światło z lamp natynkowych mogłoby okazać się niewystarczające. Dzięki swojej prostocie i dostępności w szerokiej gamie kolorystycznej, lampy natynkowe idealnie wpisują się w styl nowoczesny, który króluje aktualnie w naszych kuchniach. Są jednak na tyle uniwersalne, że nawet po zmianie koloru ścian czy rodzaju frontów w szafkach, nadal będą pasować do wnętrza i nie będzie konieczności ich wymiany.

Czy plafony kuchenne pasują do nowoczesnego wnętrza?

Kuchnie w stylu nowoczesnym bardzo dobrze komponują się z nieco zapomnianym typem lamp, jakimi są plafony sufitowe. Jest to rodzaj krótkiego, przysufitowego oświetlenia przyjmującego różne formy i kształty. Zazwyczaj kojarzy nam się on z brzydkimi, matowymi dyskami. Rynek oświetleniowy oferuje nam dzisiaj plafony w kuchenne w każdym stylu i zdecydowanie bardziej nowoczesnej formie. Takie oświetlenie może sprawdzić nam się bardzo dobrze jako to główne, które jednak będzie wymagało doświetlenia punktowego, na przykład taśmami LED umieszczonymi pod górnymi szafkami kuchennymi.

Kuchnia w stylu nowoczesnym z oświetleniem w formie spotów lub lamp podtynkowych

Jeśli zdecydujemy się na montaż sufitu podwieszanego w naszej kuchni, to najlepszym oświetleniem do niego będą właśnie spoty lub lampy podtynkowe. Są to zbliżone do siebie formy, w których większa część lampy umieszczona jest pod powierzchnią sufitu. Z tego względu jest to oświetlenie bardzo eleganckie, a jednocześnie proste i nowoczesne. Źródłami światła w takich lampach mogą być zarówno żarówki halogenowe, jak również żarówki LED, które są bardziej energooszczędne i ekologiczne.

Katarzyna Przybylska

Katarzyna Przybylska

Autor

Absolwentka inżynierii kształtowania środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dołączyła do redakcji wszystko-jasne.pl kilka miesięcy temu, a na swoim koncie ma już znaczną liczbę ciekawych artykułów.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link