Kinkiety to lampy montowane na ścianach. Są one zwykle uzupełnieniem światła głównego. Same bowiem nie oświetlają wystarczająco większych pomieszczeń. W łazienkach czy pokojach o mniejszym metrażu sprawdzą się jako jedyne źródło światła. Warto zamontować lampy ścienne w swoim domu, ponieważ są nie tylko funkcjonalne, ale wprowadzają także wyjątkowy klimat. Instalacja kinkietów dla wielu nie wydaje się łatwym zadaniem. Z tego powodu często zatrudniamy elektryków. Jeśli zależy Wam na zoptymalizowaniu kosztów remontu, podpowiadamy krok po kroku jak bezpiecznie i samodzielnie można zainstalować lampy ścienne. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego kinkiety to dobry wybór oświetlenia kawalerki?
Kawalerka to zwykle mieszkanie o niewielkiej powierzchni, często nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych. Mając do dyspozycji taką przestrzeń, musimy dokładnie przemyśleć rozmieszczenie naszych mebli, a także oświetlenia. To właśnie one odgrywają znaczącą rolę w dzieleniu jednego pomieszczenia na salon, sypialnie i kuchnie. W małym mieszkaniu nie wszędzie możemy sobie pozwolić na tradycyjne zwisy. Alternatywą są zatem lampy ścienne. Świetnie sprawdzą się one w sypialni nad łóżkiem, dzięki czemu nie musimy organizować dodatkowego miejsca na stojącą lampkę nocną. To także dobry sposób na oświetlenie kuchni lub łazienki. Kinkiety ścienne są coraz częściej wybierane przez ich ergonomię. Aktualnie dostępne lampy ścienne do kawalerki są minimalistyczne i eleganckie. Są więc również prawdziwą ozdobą naszych wnętrz.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kinkietów do kawalerki?
Kluczową rzeczą na naszej liście zakupów są kinkiety, które zamierzamy zainstalować na ścianie. Aby wybrać odpowiednie, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Rodzaj kinkietu — warto zwrócić uwagę na etykiety, ponieważ niektóre z lamp ściennych są zewnętrzne. Są one przystosowane na ekstremalne warunki pogodowe i doskonale oświetlają garaż, bramę lub podwórko. Kinkiety do kawalerki powinny być odpowiednie do instalacji w domu. W zależności, czy wybieramy oświetlenie do salonu, sypialni, kuchni, czy łazienki, ich rodzaj może być inny. Mamy do wyboru m.in. kinkiety z kloszem lub bez niego, kinkiety na wyciągniku. Abażury wykonane są z różnych materiałów. Poczynając od metalu, przez tkaniny, aż po kryształy i szkło.
- Styl kinkietu — wybierając lampy ścienne do naszego mieszkania, dopasujmy je do wystroju wnętrza. W szerokim katalogu kinkietów do kawalerki możemy znaleźć oświetlenie do mieszkań industrialnych, klasycznych, nowoczesnych i do wielu innych.
- Rozmiar kinkietu — lampy ścienne do kawalerki nie powinny być dużych rozmiarów, aby nie zdominowały niewielkiej przestrzeni.
- Waga kinkietu — chcąc samodzielnie, zainstalować kinkiety ścienne do kawalerki wybierzmy oświetlenie lekkie lub średniej wagi. Dzięki temu samodzielny montaż lamp będzie dużo łatwiejszy.
Lista rzeczy potrzebnych do zainstalowania lampy ściennej w kawalerce
Zanim przejdziemy do montażu kinkietów, upewnijmy się, że w naszym domu wykonano ocieplenie oraz nałożono tynk. Oprócz tego bardzo istotne jest doprowadzenie przewodów do miejsca, w którym mają zawisnąć lampy ścienne. Zanim zaczniemy montować kinkiety, zgromadźmy najpotrzebniejsze rzeczy lub udajmy się na zakupy. To, czego potrzebujemy to:
- śrubokręt,
- obcęgi,
- wkrętarka,
- próbnik napięcia,
- młotek,
- śruby i kołki.
Podczas prac będziemy używać narzędzi, które mogą spowodować hałas. Nie powinien on trwać długo. Mieszkając jednak w bloku, możemy wcześniej poinformować naszych sąsiadów, że w określonych godzinach mogą usłyszeć głośne dźwięki wkrętarki. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnych skarg. Nie przeszkodzimy także osobom umówionym na ważne rozmowy telefoniczne lub pracującym zdalnie.
Jak zainstalować lampy ścienne do kawalerki krok po kroku?
Montaż kinkietów nie jest skomplikowany. Wymaga od nas jednak uważności, chęci i poświęcenia czasu. Pracując przy instalacjach elektrycznych, ważne jest, abyśmy zachowali wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
Krok 1
Zacznijmy prace od wyłączenia bezpieczników. Wykorzystajmy tutaj próbnik napięcia, aby upewnić się, że prąd nie znajduje się w przewodach.
Krok 2
Ustalmy, w którym miejscu zainstalujemy nasze lampy ścienne. Odmierzmy długość i szerokość, jaką powinny one zajmować na ścianie za pomocą metrówki. Przyłóżmy lampę do ściany. Zaznaczmy ołówkiem miejsce na otwory, następnie w tym miejscu je wywierćmy. Włóżmy w to miejsce kołki. Przyłóżmy podstawę kinkietu do nich i przykręćmy za pomocą śrubokręta.
Krok 3
Następnie podłączamy przewody do kostki elektrycznej. W kinkietach o II klasie ochronności powinniśmy zostawić otwór środkowy wolny.
- Otwór L łączymy z kolorem czarnym
- Otwór N z kolorem niebieskim
- Otwór środkowy z kolorem żółtozielonym
Po czym dokręcamy śrubki śrubokrętem.
Krok 4
Główny punkt, czyli montaż pozostałej części kinkietu. Chowamy wystające przewody. Możemy je ukryć pod listwami instalacyjnymi. Przykładamy lampę ścienną do otworów i wkręcamy śruby.
Krok 5
Pozostaje do naszych kinkietów włożyć żarówkę o odpowiedniej temperaturze barwowej. Jeśli lampy ścienne montujemy w łazience, warto wybrać barwy zimne, czyli powyżej 4500k. Natomiast w sypialni wybierzmy kolor cieplejszy światła, czyli żarówkę poniżej 4000k. Pamiętajmy, że intensywność oświetlenia zależy również od wybranej oprawy kinkietu. Gotowe!
admin
Autor
0 Komentarzy