Jak miasta pozbawiają nas światła dziennego?

autor: | Jun 30, 2022 | Wszystkie artykuły, Życie | 0 Komentarzy

Czemu w mieście może zabraknąć dostępu do światła naturalnego?

Po co nam światło dzienne?

Prawidłowy rozwój zapewniają nam naturalne źródła światła. Wpływają one na nasz metabolizm, ustalają nasz rytm dobowy, zgodnie z którym powinniśmy funkcjonować. Odkąd wynaleziono sztuczne światło, zaczęliśmy pracować do późna, często również na nocne zmiany co nie ma korzystnego wpływu na nasze zdrowie. Rano światło na zewnątrz zbliżone jest do światła niebieskiego, co powoduje, że jesteśmy rozbudzeni. Wtedy też dużo łatwiej jest nam się skoncentrować. Wieczorne światło ma barwę cieplejszą, co wzmaga produkcję melatoniny i daje sygnał naszemu organizmowi, że czas pójść spać. Dostęp do naturalnego oświetlenia zmniejsza ryzyko infekcji i chorób, zmniejsza uczucie zmęczenia organizmu i oczu, wspomaga gospodarkę hormonalną i wprawia nas w dobre samopoczucie.

 

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Życie w cieniu wielkich wieżowców 

Otaczamy się światłem sztucznym w komórkach telefonu, pracując przy komputerze lub oglądając telewizję. Tym wszystkim rozregulowujemy nasz rytm dobowy. Światło naturalne odbierane nam jest również przez trendy urbanistyczno-architektoniczne. Każdy człowiek w przestrzeni miejskiej powinien mieć zapewniony odpowiedni dostęp do światła naturalnego. W mieście powstają coraz wyższe budynki i mocniej zagęszczone, co niesie negatywne konsekwencje zarówno dla ludzi, jak i roślin. Drapaczy chmur jest z każdym rokiem więcej w Polsce, chociaż o tym problemie możemy mówić szczególnie w kontekście takich miast jak Nowy Jork, czy Tokio. Zaciemnienie wpływa na ludzi, wprawiając ich w gorszy nastrój, powodując problemy zdrowotne czy stany depresyjne. Wieżowce odbierają roślinom możliwość fotosyntezy. Drzewa bez odpowiedniej ilości światła nie mogą prawidłowo rosnąć, co z kolei powoduje, że powietrze w miastach nie jest oczyszczane. Środowisko miejskie może odczuć w przyszłości negatywnie skutki powstawania tak wysokich budynków. Przedwojenne regulacje prawne zabraniały stawiania budynków, które mogłyby pozbawić mieszkańców dostępu do światła naturalnego. Dzisiaj nie jest to jednak w żaden sposób unormowane.

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link