Czym czyścić lampy?
Przede wszystkim musimy zacząć od określenia materiału, z jakiego została wykonana nasza lampa, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla doboru właściwych środków czystości. Użycie niewłaściwych mogłoby spowodować nawet zniszczenie klosza czy innych elementów lampy. Jeśli będziemy myć nasze oświetlenie po raz pierwszy lub sięgamy po nowy środek czyszczący, zawsze warto przeprowadzić próbę na mało widocznym elemencie lampki.
Większość najpopularniejszych lamp możemy wyczyścić odrobiną wody i delikatnego środka myjącego. Może to być płyn do mycia naczyń, mydło czy inny detergent. Nie polecamy stosowania mocnych środków, wybielaczy czy preparatów dedykowanych do mycia zlewów i kuchenek. Mogą one doprowadzić do zarysowania i odbarwienia lamp. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie ściereczki, którymi będziemy czyścić lampkę. Powinny być one możliwie delikatne,dlatego na pewno dobrym wyborem będą te bawełniane i z mikrofibry. Dobrym pomysłem jest również dokładne wysuszenie każdego elementu oświetlenia.
W jakiej kolejności zorganizować czyszczenie i konserwację lamp i żarówek?
Prawidłowa kolejność czyszczenia i konserwacji lamp oraz żarówek jest kluczem do wydłużenia trwałości produktu. Przed rozpoczęciem pracy warto w jednym miejscu zgromadzić wszystkie niezbędne produkty. Oczywiście wyłączamy dostęp do prądu, gasimy światło, wyłączamy wtyczki z gniazdek. Prace zaczynamy od pozbycia się kurzu z lampek. Możemy to zrobić, przecierając ją wilgotną szmatką. Następnie, jeśli mamy taką możliwość dobrze jest zdjąć klosze, by móc je dokładnie wyczyścić. Niezależnie od zastosowanej techniki mycia i tego, czy możemy to zrobić pod bieżącą wodą, czy jedynie korzystając z delikatnie mokrych szmatek, musimy dać elementom lampy wyschnąć. Proces możemy przyspieszyć, osuszając lampki ręcznie. Pamiętajmy jednak, że należy robić to bardzo delikatnie. Gdy czekamy na klosze, możemy zająć się czyszczeniem żarówek. Wykręcamy je, a następnie przecieramy czystą, wilgotną szmatką i osuszamy. Wkręcamy oraz zajmujemy się odkurzaniem kabli i innych elementów lampki.
Czy żarówki można i należy myć?
Jak najbardziej żarówki można i należy myć, oczywiście w odpowiedni sposób. Co więcej, wiele osób zapomina o tej czynności, a żarówki, zarówno te klasyczne, jak i LED gromadzą dużą ilość kurzu. Po wykręceniu źródła światła można przetrzeć wilgotną szmatką. Dobrym pomysłem jest również użycie do tego celu odrobiny alkoholu. Pozwoli to na pozbycie się tłustych plam, które spowodowałyby większe nagrzewanie się żarówki. Kluczowe jest dokładne osuszenie jej przed ponownym wkręceniem.
Jak myć klosze od lamp wiszących i stojących?
To, w jaki sposób najlepiej jest myć klosze lamp wiszących i stojących zależy od tego, z czego są wykonane. Zawsze, jeśli się da i jest to bezpieczne dla materiału, najlepiej będzie zdemontować klosz i po prostu umyć go w ciepłej wodzie z mydłem czy płynem do naczyń. Tego typu detergenty są delikatne, a równocześnie skutecznie odtłuszczają, pozbawiają plam i odkażają. Myjąc lampy wiszące, będzie nam łatwiej zrobić to po demontażu. Jeśli jednak się nie da, musimy zrobić to inaczej. Niezbędna będzie drabina lub stołek i wilgotna, często wymieniana ścierka. Pamiętajmy o nieużywaniu dużej ilości wody, do skutecznego umycia wystarczy mała jej ilość.
Klosze lamp stojących będzie nam zdecydowanie łatwiej wyczyścić. Możemy wykorzystać odkurzacz do wstępnego pozbycia się nadmiaru kurzu. Pamiętajmy, żeby zachować dużą delikatność i uwagę, gdyż podczas mycia klosza łatwo jest go uszkodzić.
Jak konserwować lampę w zależności od materiału, z którego została wykonana?
Sposoby mycia i konserwacji lampy są uzależnione od materiału, z jakiego powstały. Modne obecnie lampy chromowane warto czyścić wodą z octem i sodą oczyszczoną. Można również zastosować mieszankę wody z płynem do mycia naczyń. Po sesji mycia polecamy polerowanie chromowanych lamp suchą ściereczką.
Najprostsze do umycia są lampy szklane, które można czyścić pod bieżącą wodą z dowolnym środkiem myjącym. Trudność napotkamy jedynie podczas suszenia, ponieważ szkło wymaga odpowiedniego polerowania, by nie pozostawić zacieków.
W jaki sposób czyścić i konserwować inne materiały w lampach?
- wszystko, co mosiężne w lampach możemy myć roztworem ze spirytusem,
- elementy plastikowe delikatnie czyścimy wodą z mydłem, musimy jednak uważać, by nie zarysować takiej lampki,
- drewniane lampy po oczyszczeniu koniecznie powinniśmy pokryć woskiem i wypolerować,
- lampy żelazne z kolei możemy konserwować odrobiną nafty.
Najważniejszą zasadą skutecznego mycia lamp i żarówek jest delikatność oraz regularność.
Jowita Baczyńska
Autor
0 Komentarzy