Wraz z koronawirusem poznaliśmy wiele możliwości na dezynfekcję i sterylizację. Niektórzy mieli okazję pierwszy raz skorzystać z niektórych rozwiązań, ponieważ nie każdy ma w nawyku systematyczne odkażanie rąk po wizycie w miejscach publicznych. Warto jednak wiedzieć, że istnieją metody dezynfekcji mniej i bardziej skuteczne. W poniższym artykule poruszamy problem sterylizacji światłem UV. Zapraszamy do lektury!
Jakie czynności ułatwiają zakażanie się wirusem?
Największym zagrożeniem związanym z koronawirusem jest jego zaraźliwość. Zakazić możemy się poprzez bliski kontakt z osobą, a także poprzez korzystanie z przedmiotów, które chwile wcześniej dotykała. Brak regularnego mycia rąk, czyszczenia akcesoriów, a także niezmienianie ubrań po przebywaniu w ciasnych pomieszczeniach może przyczynić się do wzrostu ryzyka zakażenia. Wiele placówek i sklepów zdecydowało się na sterylizację promieniowaniem UV, co jest o wiele szybszą metodą niż każdorazowe dokładne czyszczenie całego pomieszczenia.
Czym jest sterylizacja?
Sterylizacja to proces, który polega na pozbywaniu się mikroorganizmów. Zarówno żywych form, jak i ich przetrwalników. Proces można przeprowadzić mechanicznie, fizycznie lub chemicznie. Przedmiot poddany prawidłowej sterylizacji określa się jako jałowy. Metod sterylizacji jest wiele, od wyżarzania, przez dmuchanie gorącym powietrzem, ozonowanie, używanie kwasów, po wykorzystywanie promieniowania jonizującego, mikrofalowego lub UV.
Jak działają lampy UV do sterylizacji?
Jako lampę bakteriobójczą uważa się taką, która wydziela promienie UV-C. Wykorzystuje się je od wielu lat, jednak dopiero niedawno zostały szerzej spopularyzowane. Badania wykazują, że sterylizacja za pomocą lampy UV jest jedną z najbardziej skutecznych i szybkich metod. Promieniowanie UVC uszkadza strukturę DNA bakterii i wirusów, co powoduje ich śmierć. Warto jednak wiedzieć, że przebywanie w pomieszczeniu z włączoną lampą do sterylizacji może nam zaszkodzić, dlatego należy je niezwłocznie opuścić po uruchomieniu specjalnego oświetlenia.
Gdzie można wykorzystać lampy bakteriobójcze?
Bakteriobójcze lampy UV używa się wszędzie tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko przenoszenia różnych chorób. Znajdziemy je w szpitalach, gabinetach lekarskich i zabiegowych, laboratoriach, aptekach, a nawet w gabinetach kosmetycznych i u fryzjera.
Jakie są rodzaje lamp UV?
Lampy UV dzielimy na kilka rodzajów. Miejmy na uwadze, że nie jest to zwykłe oświetlenie, w którym wystarczy wymienić żarówkę na bakteriobójczą. Lampy UV muszą być odpowiednio zbudowane, inaczej ich moc nie będzie wystarczająca do przeprowadzenia sterylizacji pomieszczenia. Wyróżniamy lampy:
- bezpośredniego kontaktu – nazywane inaczej NBV. Tego typu lampy są najbardziej szkodliwe dla zdrowia, a emitowane przez nie światło może stwarzać niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia;
- przepływowe – czyli NBVE, których działanie oparte jest na filtrach. Funkcjonują podobnie jak oczyszczacze powietrza. Dopiero w ich wnętrzu drobnoustroje poddawane są naświetlaniu. Podczas ich pracy można przebywać w pomieszczeniu, jednak są one mniej skutecznym zabezpieczeniem;
- dwufunkcyjne (energooszczędne) – ten rodzaj lamp powstał z połączenia dwóch poprzednich typów. W ciągu dnia działają jak bezpieczne lampy przepływowe, a w nocy lub kiedy nikogo nie ma w pomieszczeniu, można przełączyć je na tryb bezpośredniego kontaktu.
Innym znanym podziałem jest typ mocowania. Wyróżniamy lampy UV podwieszane sufitowo, lampy na statywie, a także ścienne.
Czym różni się dezynfekcja od sterylizacji lampą UV?
Różnicą pomiędzy dezynfekcją a sterylizacją jest obszar i intensywność działania. Dezynfekcja usuwa tylko część drobnoustrojów z powierzchni, a jej skuteczność zwiększa się wraz z długością zabiegu. To właśnie dlatego ważne jest, aby odpowiednio długo myć ręce lub zęby. Wadą dezynfekcji jest jej niepełne działania – może nie poradzić sobie z formami przetrwalnikowymi, co po jakimś czasie doprowadzi do odrodzenia populacji. Jest to też powodem, dla którego dezynfekcje należy przeprowadzać regularnie.
Sterylizacją określamy całkowite zniszczenie mikroorganizmów w ich wszystkich formach, nawet przetrwalnikowych. Po zabiegu przedmiot staje się jałowy i w pełni bezpieczny.
Pamiętajmy, że lamp UV nie należy wykorzystywać do dezynfekcji rąk, ponieważ emitują widmo świetlne szkodliwe dla żywych organizmów. Ponadto warto wiedzieć, że lampa w solarium nie jest tym samym co sterylizująca i opalanie się nie zastąpi innych metod dezynfekcji.
Kacper Witowski
Autor
0 Komentarzy