Lampa do przedpokoju – 3 pomysły na sprytne oświetlenie holu

autor: | Aug 17, 2020 | Poradniki wnętrzarskie, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Pomysły na oświetlenie przedpokoju

Przedpokój jest niedocenianym łącznikiem między pokojami. Zazwyczaj jego aranżację pozostawia się na sam koniec, ponieważ doświetlają go lampy z innych pomieszczeń. Nie jest to taktyka pozbawiona logiki, jednak w wielu przypadkach nasz dom może stracić na wygodzie i przytulności.

Niedoświetlony hol prezentuje się na tyle ponuro i smutno, że unikamy witania w nim gości czy ostatnich poprawek przed wielkim wyjściem. W poniższym poradniku krótko opisaliśmy, że przedpokój, podobnie jak inne pomieszczenia, także można doświetlić tanio, szybko i przede wszystkim efektownie. Zapraszamy do czytania!

Przedpokój w domu a mieszkaniu – jak bardzo się różnią?

Na początku warto wspomnieć, że nieco inaczej spojrzymy na przedpokój w przestronnym domu, a inaczej na taki w ciasnym mieszkaniu. Prawdopodobnie ten pierwszy będzie o wiele jaśniejszy i doświetlony przez wychodzące do niego pomieszczenia. Z kolei przedpokój w bloku jest małym pomieszczeniem, często odciętym od okien. W niektórych przypadkach łączy resztę mieszkania ze ślepą kuchnią. Poprawne oświetlenie holu w małym mieszkaniu może skutecznie poprawić samopoczucie mieszkańcom, a także całkowicie odmienić charakter wnętrza.

Jakie lampy do przedpokoju?

Do przedpokoju najlepiej sprawdzą się lampy sufitowe. Świetne będą wszystkie typy oświetlenia, które zaoszczędzają miejsce, czyli plafony, małe reflektorki LED, a także listwy. Dopasowując punkty oświetleniowe do miejsc, z których najczęściej korzystamy, zyskamy na większej dekoracyjności. Odpowiednie punkty zostaną wyróżnione z otoczenia, co przełoży się także na użytkowość.

W przedpokoju sprawdzi się również oświetlenie dodatkowe, które bywa szczególnie pomocne przy małych dzieciach, często przemieszczających się pomiędzy pokojem a łazienką. Mogą to być kinkiety, a także małe lampki z czujnikiem ruchu, które montujemy na wysokości kontaktów. Świetnym pomysłem są też LEDy z timerem, ich czas świecenia możemy ustawić na określoną godzinę.

Przykład jasnej lampy do przedpokoju

Pomysły na funkcjonalne lampy do przedpokoju

Lampy do przedpokoju nie muszą być nudne. Można łączyć ze sobą różne rozwiązania aranżacyjne, co przełoży się na atrakcyjną przestrzeń, w której przyjemnie się przebywa. Jedynym aspektem, który zawsze warto przestrzegać, jest bezpieczeństwo. Wybierajmy takie oświetlenie, które nie będzie blokować drogi w przedpokoju, a także nie stanie się zagrożeniem dla wysokich osób.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

1. Pomysł na lampę do przedpokoju – lampa wisząca

Wysoko zawieszona lampa wisząca może okazać się świetnym wyborem do przedpokoju. Warto postawić na model, który mocno odbija światło i dobrze doświetla okolicę i jednocześnie nie powoduje olśnienia. Przykładem takich lamp są nowoczesne lampy Edison w loftowym stylu. Wiele z nich jest na długim przewodzie, jednak bez problemu dostaniemy krótszy wariant, lub sami dostosujemy długość kabla do naszego wnętrza.

2. Pomysł na lampę do przedpokoju – plafon

Plafony nie są reliktami minionej epoki. Dalej z powodzeniem wykorzystuje się je w naszych domach. Co prawda, zmieniła się nieco ich forma, jednak dobrze dobrany plafon będzie najlepszym wyborem do przedpokoju. Jego zwarta budowa nie zabiera przestrzeni w ciasnych wnętrzach, a charakterystyczna budowa świetnie doświetla cały hol. Co więcej, pokrywy plafonów chronią przed oślepieniem, a mimo tego światło tej lampy jest intensywne i rozproszone.

3. Pomysł na lampę do przedpokoju – listwa i kinkiet

Kolejnym, pomysłem na oświetlenie do przedpokoju jest połączenie listwy i kinkietu. W ciasnych holach możemy nawet pokusić się o zrezygnowanie z listwy i pozostanie przy samych lampach bocznych. Kinkiety świetnie radzą sobie z rozpraszaniem światła, a duża różnorodność wariantów kloszy pozwala z łatwością wybrać odpowiednie źródło światła. Dobrą praktyką jest wykonanie osobnych włączników do listwy halogenowej i kinkietu. Nie zawsze obie lampy będą potrzebne, a możliwość przełączenia oświetlenia pozwoli nam zaoszczędzić.

Lampy w przedpokoju nie tylko do świecenia

Pamiętajmy, że funkcją oświetlenia jest nie tylko rozjaśniać wnętrze. Dzięki nim możemy zmienić nastrój, a także zwrócić uwagę na konkretną część pomieszczenia. Ponadto lampy pozwalają nam optycznie powiększyć pomieszczenia, co sprawdza się szczególnie w ciasnych mieszkaniach. Warto wtedy pomyśleć o dużym lustrze, co pozwoli zintensyfikować moc lampy i dodać wnętrzu przestronności.

Katarzyna Przybylska

Katarzyna Przybylska

Autor

Absolwentka inżynierii kształtowania środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dołączyła do redakcji wszystko-jasne.pl kilka miesięcy temu, a na swoim koncie ma już znaczną liczbę ciekawych artykułów.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link