Nowe oświetlenie na stadionie w Rzeszowie

autor: | Aug 17, 2020 | Newsy z branży i ze świata, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Nowe oświetlenie stadionu sportowego

Stadion Miejski w Rzeszowie to budowla o długiej historii, bo sięgająca aż 1955 roku. W ostatnich latach miejsce przechodziło wiele modernizacji, które dostosowały je do aktualnych potrzeb kibiców. W 2012 dodano zadaszenie, które ułatwiło obserwowanie sportowych starć podczas deszczowej pogody. W międzyczasie usprawniano również system nawadniania, jednak cały czas zapominano o oświetleniu, którego doczekamy się już pod koniec września 2020.

Stadion w Rzeszowie z nowym oświetleniem

Nowe oświetlenie było konieczne nie tylko ze względów ekologicznych, wymagała go I liga, której mecz rozegra się z początkiem jesieni. Resovia zmierzy się z Odrą Opole, jednak warunkiem rozegrania meczu było przystosowanie stadionu do nowoczesnych wymagań. W innym wypadku mecz musiałby odbyć się w innym mieście, które zaoferowałoby odpowiednie warunki. Innym wyjściem byłaby warunkowa licencja dla stadionu, czyli tymczasowe pozwolenie na rozegranie meczu.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jak oświetlane są stadiony?

Odpowiednie oświetlenie stadionów jest jedną z kluczowych kwestii podczas starć na profesjonalnym poziomie. O ile w przypadku otwartych stadionów za dnia nie musimy martwić się o dodatkowe lampy, to po zmierzchu rozegranie meczu staje się kłopotliwe. Optymalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie lamp, które doświetlą nie tylko połać boiska, ale również trybuny, sztab trenerski oraz miejsce przeznaczone dla fotoreporterów. Złe dopasowanie lamp utrudni transmisje telewizyjne z meczów. Ciekawostką jest, że rodzaj sportu także ma znaczenie podczas wyboru oświetlenia, dlatego zainstalowane lampy powinny być uniwersalne i pozwalać na dowolną regulację.

Sposób montażu oświetlenia na stadionach

Lampy na stadionie montowane są na kilka sposobów. Zależy to od ich objętości, a także rodzaju konstrukcji. Najczęściej elementy oświetleniowe rozmieszczane są na kolumnach i masztach oraz na trybunach. Duże stadiony łączą oba sposoby montażu, a niektóre lampy są integralną częścią trybun.

Warto wiedzieć, że każda federacja sportowa posiada swoje wytyczne, których należy trzymać się podczas projektowania oświetlenia na stadionach. Dotyczą one nie tylko odpowiedniego rozmieszczenia lamp, ale również barwy i natężenia oświetlenia, a także nowoczesnych rozwiązań, takich jak kontrola olśnienia czy rozproszenia. Takie same warunki oświetleniowe powinny panować w całym kompleksie sportowym, ułatwiają to nowoczesne lampki LED, które pozwalają również wiele zaoszczędzić.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copy link