Jak działają okulary blokujące niebieskie światło? Sprawdzamy!

autor: | Mar 29, 2021 | Ciekawostki, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Jak okulary blokują niebieskie światło

Praca zdalna i spędzanie większej ilości czasu wolnego w domu sprawiły, że niektórzy z nas spędzają prawie cały dzień przed monitorem. Urządzenia elektroniczne z ekranami, monitory i telewizor emitują niebieskie światło, które nie jest obojętne dla naszego organizmu. Szczególnie niekorzystnie wpływa na oczy, które reagują między innymi nadmiernym łzawieniem, uczuciem suchości i ogólnym podrażnieniem.

W poniższym artykule podpowiemy, jak można sobie poradzić z niebieskim światłem, a także sprawdzimy, czy popularne ostatnio okulary blokujące niebieskie światło działają zgodnie według zapewnień producenta. Zapraszamy do czytania!

Jakie urządzenia są źródłem niebieskiego światła?

Źródłem niebieskiego światła są nowoczesne urządzenia wyposażone w diody LED, innymi słowy wszystkie, które posiadają ledowe wyświetlacze. Należą do nich monitory komputerów, laptopów, smartfonów, a także tabletów.

Jak niebieskie światło nam szkodzi?

Ciekawostką jest, że niebieskie światło występuje również w naturze, a wzrok człowieka wyposażony jest w naturalny filtr, który ogranicza jego wchłanianie. Mało tego, badania dowiodły, że z wiekiem coraz mniej światła niebieskiego wpada przez nasze oczy, czyli naturalna odporność na promieniowanie w tym zakresie rośnie.

Jak więc światło niebieskie szkodzi naszemu wzrokowi? Najbardziej szkodliwe działanie to zmiana cyklu dobowego. Niebieskie światło jest sygnałem dla naszego mózgu, że wciąż trwa dzień, dlatego produkcja melatoniny zostaje wstrzymana, a my nie stajemy się senni.

Długie wpatrywanie się w urządzenia elektroniczne sprawia, że nie mamy ochoty na sen, który regeneruje nasz organizm. W efekcie czego z dnia na dzień stajemy się coraz bardziej zmęczeni.

Monitory LED dają niebieskie światło

Jak działają okulary blokujące niebieskie światło?

Okulary blokujące niebieskie światło działają zgodnie ze swoją nazwą, czyli blokują odpowiedni kolor światła. Warto wspomnieć, że żadne zabezpieczenie nie da nam 100% blokady na światło niebieskie, jest to jedynie chwyt marketingowy. Jednak wartość promieniowania jest na tyle niska, że w wielu przypadkach pozbędziemy się problemów z bezsennością i przykrą suchością oczu.

Należy jednak dodać, że do całkowitego wyeliminowania problemów zdrowotnych powinniśmy zmienić nasz styl życia i postarać się zrezygnować z komputera i telewizji około 3h przed snem, a jeśli jest to dla nas trudne, to przynajmniej na 1h.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Które okulary wyeliminują niebieskie światło?

Skoro okulary z filtrem niebieskiego światła nie blokują go w całości, to czym możemy się wspomóc? Najprostszym sposobem jest kupienie warsztatowych żółtych okularów. Badanie wskazały, że jako jedyne praktycznie w całości eliminują szkodliwe promieniowanie. Niestety ich wadą jest mniejsza wygodna noszenia i żółte zabarwienie obrazu. Jeśli jednak borykamy się z bezsennością, a zmęczenie towarzyszy nam nieustannie, to być może warto spróbować.

Czym zmniejszymy ilość niebieskiego światła bez specjalnych okularów?

Zmniejszenie ilości niebieskiego światła jest możliwe, jednak musimy wprowadzić kilka zmian do naszego życia. Przede wszystkim należy polubić się z aplikacjami, które odcinają niebieskie światło. Bez problemu znajdziemy je na wszystkie platformy sprzętowe, od komputerów po smartfony. Nawet nowe czytniki e-booków zostały wyposażone w podświetlenie o żółtej barwie, dzięki któremu nie musimy martwić się, że czytanie do późna przyprawi nas o bezsenność.

Drugim krokiem jest wybranie żarówek o ciepłym świetle i zainstalowanie ich wszędzie tam, gdzie zwykle relaksujemy się wieczorem. Dzięki temu nasz organizm zacznie wchodzić w tryb odpoczynku o wiele wcześniej i bez problemu zaśniemy po położeniu się do łóżka.

Jak prawidłowo nosić okulary z filtrem niebieskiego światła?

Na koniec warto wspomnieć, że okulary z filtrem nie powinny być noszone cały czas. Ciągłe chodzenie w tego typu soczewkach sprawi, że zaburzymy sobie zegar biologiczny, w efekcie czego częściej będzie bolała nas głowa, a sen nie przyniesie pełnej regeneracji.

Kolejną kwestią jest regularność noszenia. Filtr zakładamy za każdym razem, kiedy zamierzamy spędzić dłuższy czas przed komputerem lub telewizorem.

Wieczorem okulary lepiej zamienić na źródło światła o ciepłej dominancie barwowej i aplikacje, które odetną nam niebieskie światło w urządzeniach.

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link