Zasady BHP podczas wymieniania żarówki
Montaż żarówek wiąże się z naszym kontaktem z prądem. Dlatego konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo. Jakich zasad BHP należy przestrzegać podczas wymieniania żarówki? Przede wszystkim przed każdą wymianą żarówki musimy zadbać o odłączenie prądu. Najbezpieczniej będzie, gdy wyłączymy bezpieczniki. Choć dla wielu takie środki bezpieczeństwa mogą wydawać się przesadzone, są konieczne.
Dotknięcie oprawy lampy pod napięciem może doprowadzić do poważnego wypadku, grozi nam bowiem nie tylko porażenie prądem, ale również spadnięcie ze stołka czy drabiny. A to w najlepszym razie skończyłoby się siniakami i stłuczeniami.
Zostając w temacie platformy, na której stoimy podczas wymiany żarówki, to powinniśmy zadbać o to, by była stabilna. Najczęściej wybieramy drabiny domowe lub krzesła. Nie zawsze są one jednak bezpieczne. Przed wejściem na nie upewnijmy się, że stoją na równej podłodze. Możemy również poprosić kogoś, by nas asekurował i trzymał nasze krzesło.
Wymiana żarówki krok po kroku
Wymianę żarówki możemy podzielić na kilka etapów:
- przygotowujemy potrzebne rzeczy: żarówki, krzesło/drabinę, ściereczkę;
- ustawiamy drabinę pod wiszącą lampą w bezpiecznej pozycji,
- wyłączamy źródło prądu, np. bezpieczniki,
- upewniamy się, że mamy wyłączone przełączniki światła w lampie,
- sprawdzamy, czy nasze ręce są suche (nigdy nie wymieniamy żarówki mokrymi dłońmi) lub zakładamy gumowe rękawiczki zapewniające izolację,
- delikatnie ściągamy klosz,
- wykręcamy starą żarówkę, wkręcamy nową i ponownie montujemy klosz,
- sprawdzamy, czy wszystko działa, czyli włączamy prąd, światło – jak działa, praca jest wykonana, jak nie powtarzamy czynności i porządnie dokręcamy żarówkę.
Jak wymienić żarówkę Edisona?
Żarówka Edisona, czyli źródło światła z najbardziej rozpowszechnionym, spiralnym gwintem jest bardzo prosta w montażu. Są to żarówki z oznaczeniami E5, E7, E14, E17, E27 czy E40. By wymienić żarówkę Edisona, wystarczy, że trzymając ją prostopadle do oprawy, delikatnie ją wkręcimy. Nie powinniśmy używać do tego siły, a kluczowe jest proste trzymanie żarówki.
W jaki sposób wymieniać żarówki halogenowe?
Żarówki halogenowe to grupa źródeł światła z charakterystycznym sztabkowym gwintem z cienkimi nóżkami. W przeciwieństwie do żarówek Edisona nie wymieniamy ich poprzez wkręcanie. Większość żarówek halogenowych (czyli tych z oznaczeniami np. GU5.3, G-53, G9, GU10) montujemy poprzez ich wciśnięcie we właściwą oprawę. Niektóre z modeli należy jeszcze na koniec delikatnie przekręcić o ¼, większość jednak tego nie wymaga. Sam montaż wciskowy jest banalnie prosty i zajmie nam kilkanaście sekund. To nie zmienia jednak ogólnego przygotowania i postępowania, które powinno być zgodne z podanymi wcześniej instrukcjami.
Najczęstsze błędy podczas wymieniania żarówki
Lista błędów popełnianych podczas wymieniania żarówki może być dość rozbudowana. Najczęściej wynika z gapiostwa lub niewiedzy i braku doświadczenia. O czym możemy zapomnieć? Przede wszystkim wiele osób niepotrzebnie się naraża i nie odłącza źródła prądu. Szkoda nam na to czasu, jednak wbrew pozorom w czasie tej prostej czynności, łatwo jest doprowadzić do wypadku.
Innymi błędami popełnianymi w czasie wymiany żarówki jest nieprawidłowe dobranie gwintu. W pośpiechu, nie patrząc na gwint, łatwo pomylić żarówki. Może to doprowadzić do jej zniszczenia, szczególnie jeśli zaczniemy używać siły. Mniej problematyczne jest złe dobranie parametrów żarówki w kontekście jej mocy, napięcia, ilości lumenów czy temperatury barwowej. Taki błąd da się naprawić poprzez ponowne wymienienie żarówki i wkręcenie już tej właściwej. Istnieje jednak ryzyko, że montując wiele zbyt mocnych (czyli energochłonnych) żarówek doprowadzimy do przeciążenia sieci.
Jak wydłużyć trwałość żarówki prawidłowym montażem i pielęgnacją?
Prawidłowy montaż oraz systematyczna pielęgnacja żarówki może pozytywnie wpłynąć na jej trwałość oraz żywotność. Wiele osób zapomina, że zarówno lampy, jak i żarówki muszą być systematycznie myte i odtłuszczane. W jaki sposób miałoby to pomóc naszemu oświetleniu? Okazuje się, że zatłuszczenie żarówki szybciej się nagrzewają, a to z kolei prowadzi do ich przepalenia. By uniknąć takiej sytuacji, warto zadbać o higienę pracy i już podczas wymieniania żarówki zadbać o czyste, niezatłuszczone dłonie lub ściereczkę.
Co możemy jeszcze zrobić? Przede wszystkim warto wybierać żarówki dobrych producentów. Mamy większe szanse na to, że do jej produkcji użyto dobrej jakości materiałów, które przełożą się na dłuższą żywotność naszego źródła światła.
Jowita Baczyńska
Autor
0 Komentarzy