Gwinty w żarówkach – rodzaje, rozmiary i ich zastosowanie

autor: | Apr 27, 2020 | Poradniki praktyczne, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Gwinty w żarówkach - rodzaje i zastosowanie
Dostępne na rynku żarówki możemy podzielić nie tylko ze względu na ich odmianę (klasyczne, halogenowe, energooszczędne, LED), ale również pod kątem gwintu, jaki posiadają. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów gwintów. Warto je poznać, by móc dobrze dopasować żarówki do posiadanych przez nas lamp. Oto krótki przewodnik po gwintach w żarówkach wraz z najważniejszymi informacjami o nich.

Gwint Edisona – najpopularniejszy gwint w żarówkach klasycznych i LED

Najbardziej upowszechnionymi gwintami w żarówkach są tak zwane gwinty Edisona. Zostały one wykorzystane w tradycyjnej żarówce opatentowanej przez Edisona, stąd też wzięła się ich nazwa. Gwinty Edisona mają kształt przypominający sprężynę oraz występują w dziesięciu różnych wymiarach. Są one mocowane poprzez wkręcanie żarówki w oprawę lampy. Dostępne rozmiary gwintów Edisona to żarówki E5 (5 mm), E10 (10 mm), E11 (11 mm), E12 (12 mm), E14 (14mm), E17 (17mm), E26 (26mm), E27 (27mm), E39 (39mm) oraz E40 (40 mm). Najczęściej stosowanymi są gwint E27, zwany normalnym i E14 – małym.

Gdzie są stosowane żarówki z gwintem Edisona? Znajdziemy je w większości domowych lamp wiszących, stojących, kinkietów. Gwinty o mniejszych wymiarach są stosowane w przenośnych lampkach, latarkach. Z kolei te największe spotkamy w dużych lampach, szczególnie w oświetleniu ulicznym. Co ważne gwint Edisona stosowany jest zarówno w żarówkach klasycznych, jak i LED.

Żarówka z gwintem E27

W naszych domach najczęściej spotkamy się z żarówką z gwintem E27. Jej wymiary to 27 milimetrów średnicy trzonka. Takie żarówki będą pasowały do większości “większych” lamp w naszych domach i biurach. Dotyczy to zarówno oświetlenia sufitowego, podłogowego czy popularnych lampek biurkowych. Ich wymiana jest prosta i szybka, a opiera się na wkręceniu żarówki w oprawę zgodnie z kierunkiem poruszania się wskazówek zegarka.

Gwint E14 i jego zastosowanie

Gwint E14 jest bardzo często spotykany w żarówkach w mieszkaniach i domach. Znajdziemy ją przede wszystkim w oświetleniu łazienkowym, do przedpokoju czy domowego biura. Żarówki E14 są zdecydowanie mniejsze, sam gwint ma 14 milimetrów średnicy. Może być wykorzystywany w dziecięcych lampkach na biurko, nocnych lampkach, kinkietach do przedpokoju itd. Montuje się je podobnie jak inne gwinty Edisona poprzez delikatne wkręcanie żarówki w oprawkę.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Gwinty halogenowe – żarówki do stosowania w halogenach i podwieszanych sufitach

Drugą, dużą grupą rodzajów gwintów w żarówkach, są te nazywane potocznie halogenowymi. Znajdziemy wśród nich żarówki z gwintem MR16, G9, G53, G5, G5,3. Są to gwinty wciskane, wyjątkiem jest żarówka z trzonkiem GU10. Ten wciskamy, a następnie delikatnie (o 1/4 obrotu) przekręcamy.

Gwinty halogenowe wyróżniają cienkie nóżki – druciki. Między sobą różnią się szerokością rozstawu tych elementów. Zazwyczaj liczba przy oznaczeniu wskazuje na rozstaw nóżek wyrażoną w milimetrach. Dla przykładu żarówka z gwintem G5,3 ma nogi rozstawione w odległości 5,3 milimetra.

Gwinty tego typu spotkamy w oświetleniu halogenowym, różnych rodzajach opraw, ttakże w sufitach podwieszanych czy punktowym oświetleniu podłogi. Są chętnie wykorzystywane przez producentów nowoczesnych i klasycznych lamp wewnętrznych i zewnętrznych.

Gwint G9

Typowy przykład żarówki z gwintem sztyftowym, który może być w oświetleniu meblowym, halogenowym czy w podwieszanych sufitach. Jest przystosowany do napięcia 230V. Gwint G9 występuje w wersji klasycznej i LED, a rozstaw nóżek wynosi 9 milimetrów.

Gwint MR16

Żarówka z gwintem MR16 to typowy przykład halogenowego źródła światła. Jej górna część ma kształt półkuli, a rozstaw nóżek ma 5,3 milimetra. Innym określeniem tej żarówki jest gwint G5,3. Żarówka występuje w wersji zarówno klasycznej, LED, przystosowanej do napięcia 230V i 12V. To daje jej szerokie zastosowanie zarówno w meblarstwie, jak i klasycznym oświetleniu wewnętrznym.

Gwint GU10

Żarówki halogenowe z gwintem GU10 wyróżniają grubsze nóżki zakończone spłaszczoną końcówką. Tego typu źródło światła może występować jako żarówka tradycyjna lub LED oraz w wielu różnych temperaturach barwowych. Rozstaw nóżek trzonka wynosi 10 milimetrów, a cała żarówka ma około 4,5-5 centymetrów wysokości. Zastosowanie żarówki GU10 to przede wszystkim lampy halogenowe, spoty, kinkiety i pojedyncze oprawy stosowane do oświetlenia sufitu, schodów czy podłogi.

Gwinty samochodowe – odrębna kategoria żarówek

Na rynku znajdziemy także inne rodzaje gwintów, między innymi samochodowe. Pojawiają się one w żarówkach dedykowanych do stosowania w samochodach. Zazwyczaj są to bardzo niewielkie żaróweczki, mające po kilka centymetrów wysokości. W tej kategorii znajdziemy między innymi żarówki z gwintami BA15S, BA9S, BAY15D,W5W, C10W, C5W.

Jak dobrać gwint żarówki do naszego oświetlenia?

Przede wszystkim dobór gwintu żarówek powinien opierać się na ich prawidłowym doborze do oprawy. Producenci lamp zawsze podają, jakie żarówki będą pasować do naszego oświetlenia. To od nas zależy, na jakiej mocy i koloru żarówkę się zdecydujemy.

Kacper Witowski

Kacper Witowski

Autor

Dziennikarz oraz autor tekstów naukowych i beletrystycznych. Student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link