Kształty żarówek i zastosowanie konkretnych typów

autor: | Apr 27, 2020 | Poradniki praktyczne, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Rodzaje i zastosowanie różnych kształtów żarówek
Na naszym portalu poruszaliśmy już wielokrotnie tematykę żarówek, omówiliśmy ich rodzaje, odmiany gwintów. Czas przyjrzeć się również ich kształtowi. Czy ma on jakieś znaczenie? Kiedy i dlaczego wykorzystujemy żarówki o danym kształcie, jakie modele możemy wyróżnić? Zapraszamy na krótki przegląd kształtów żarówek LED, tradycyjnych, halogenowych i energooszczędnych.

Jakie kształty może mieć tradycyjna żarówka?

Kształtem, który jest utożsamiany z tradycyjną żarówką, jest gruszka. Oczywiście, większość klasycznych żarówek z żarnikiem wolframowym rzeczywiście tworzona była w tym typie. Mogły się różnić wielkością, zarówno bańki, jak i gwintu, ale mimo wszystko wciąż przypominały kształtem owoc. Wraz z rozwojem oświetlenia, powstało zapotrzebowanie również na inne typy żarówek. Producenci przygotowali kilka innych odmian tego źródła światła, by sprostać oczekiwaniom odbiorców. Zapewne każdy z nas widział żarówkę tradycyjną kształtem przypominającą płomień świeczki. Nieco rzadziej stosowane były żarówki w kształcie walca bądź odwróconego, złagodzonego stożka.

Jakie zastosowanie mają poszczególne kształty żarówek klasycznych?

Możliwości wykorzystania poszczególnych żarówek jest wiele. Przede wszystkim klasyczne, gruszkowe żarówki są przystosowane do większości dostępnych rodzajów lamp: wiszących, sufitowych, stojących, biurkowych, kinkietów. Zastosowanie żarówek tradycyjnych może być również szersze, jeśli skorzystamy z pozostałych kształtów. Żarówki świeczkowe pojawiały się:

  • w lampach imitujących świeczki,
  • kinkietach,
  • małych lampkach biurkowych,
  • stylizowanych lampach i żyrandolach (np. wykorzystywanych w kościołach, zamkach, muzeach),
  • w lampkach choinkowych starszego typu.

Żarówki z gwintem Edisona tradycyjne mające kształt walca mogą być stosowane w latarkach, przenośnych lampkach. Z kolei te największe pod względem gwintów żarówki tradycyjne, zazwyczaj również walcowate, pojawiały się (dziś już rzadko) w oświetleniu ulicznym.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Żarówki LED – kształty i ich zastosowanie

Największy wybór różnorodnych kształtów mają obecnie żarówki LED. W domu, biurze najczęściej wykorzystujemy żarówki LED o kształcie gruszki. Szerokość takiej bańki może sięgać do około 6,5 cm. Ich zastosowanie jest analogiczne do żarówek tradycyjnych. Będą pasować do znacznej części zwisów wiszących, lamp sufitowych, żyrandoli klasycznych, ściennych kinkietów, spotów. Gruszkowe żarówki LED znajdą zastosowanie również w oświetleniu biur, firm, magazynów.

Kolejnym rodzajem żarówki LED są kule. Są one zdecydowanie bardziej zaokrąglone niż gruszki, a pełnią najczęściej funkcję dekoracyjnie. Żarówki o kształcie kuli mogą być wykorzystywane w oświetleniu zewnętrznym, punktowym, dekoracyjnym.

Mniej popularnym kształtem żarówki LED jest ten przypominający reflektor czy grzybek. Są one stosowane w mniejszych lampach, także w formie dekoracyjnej. Ten rodzaj żarówki wybierany jest, kiedy nasz kinkiet ma nietypowy kształt i klasyczna gruszkowa żarówka mogłaby się nie zmieścić.

Diody LED mogą występować również w kształcie halogenowym. Celem ich stworzenia było tak naprawdę zastąpienie mniej wydajnych żarówek halogenowych. Znajdziemy je w wielu polskich domach – w podwieszanych sufitach, spotach i halogenach.

Żarówki LED występują w wielu nietypowych kształtach, mających charakter typowo dekoracyjny. W sklepach internetowych i stacjonarnych z oświetleniem znajdziemy żarówki w kształcie:

  • spirali,
  • diamentów,
  • stożków,
  • spodka UFO,
  • z wyciągniętym czubkiem (jak w lodach z maszyny),
  • choinki.

Rynek oferuje czasem bardzo nietuzinkowe kształty żarówek, chociaż ich zastosowanie jest mocno ograniczone. Jeśli jednak zależy nam na urozmaiceniu wyglądu dowolnej lampy czy kinkietu, powinniśmy sięgnąć właśnie po żarówki o nietypowych kształtach. 

Warto również dodać, że żarówki mogą mieć ciekawe efekty specjalne, np. żarówki LED stroboskopowe – dają efekt błysku, stosowane w dyskotekach, salach zabaw. Kolorowe LEDy oprócz ozdabiania, mogą być stosowane również w terapiach osób z niepełnosprawnościami. Unikatowe są żarówki LED filament, które łączą tradycyjny kształt gruszki, nowoczesne diody LED oraz wygląd imitujący posiadanie żarnika.

Typy żarówek halogenowych

Halogeny, dziś już nieco rzadziej stosowane, posiadają w większości kształt przypominający półkulę o płaskim lub delikatnie wypukłym czubku. Ich zastosowaniem są przede wszystkim wszelkiego rodzaju lampy – halogeny, spoty, lampki do sufitów podwieszanych czy montażu w ścianach i podłogach.

Halogeny mogą również mieć kształt walca, płomienia świeczki i grzybka. Te są wykorzystywane w mniejszych lampkach i kinkietach.

Jakie kształty mają żarówki energooszczędne?

Ostatnim rodzajem stosowanych w naszym kraju żarówek, są te energooszczędne. Kształty świetlówek są dość charakterystyczne, ponieważ opierają się na szklanych rurkach, z których są zbudowane. Jedyne różnice wynikają z ułożenia tych rurek, które mogą być bardziej lub mniej zbite.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link