Parametry żarówek, o których nie można zapominać podczas zakupów

autor: | Mar 18, 2020 | Poradniki zakupowe, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

O czym pamiętać kupując żarówki?
Kupowanie żarówek, kiedy oferta sklepów stacjonarnych i internetowych jest tak rozbudowana, może być dość problematyczne. Nie wystarczy już wziąć pierwszą z brzegu żarówkę. By nie zgubić się i wybrać najlepszą do naszej lampy i potrzeb żarówkę, warto zapoznać się z naszym poradnikiem. Oto parametry żarówek, o których nie możemy zapomnieć, kupując źródło światła.

Jak dobrać żarówkę z właściwym gwintem?

Kluczowym kryterium doboru żarówki musi być gwint, czyli sposób mocowania żarówki. Do dyspozycji mamy klasyczne gwinty Edisona, które wyglądają jak duża spirala. Innym rodzajem gwintów, które często są wykorzystywane w domach i biurach są gwinty halogenowe, montowane na wcisk. Znajdziemy je w oświetleniu spotowym, podwieszanych sufitach czy meblach. Podczas zakupów powinniśmy szukać żarówki o odpowiednim oznaczeniu – takim samym, jakie znajdziemy na naszej lampie.

Dobierz odpowiednią moc żarówki

Kolejną ważną cechą, według której wybieramy żarówki jest ich moc. To liczba, przy której znajdziemy literę W. Ważne jest, by moc żarówki dopasowywać zarówno do naszych potrzeb, oświetlanego wnętrza, ale również do możliwości, jakie daje kinkiet. Musimy pamiętać, że każda lampa posiada informację na temat tego, jakiej maksymalnej mocy żarówkę możemy w niej zainstalować. Uwzględnienie tej informacji podczas zakupów jest szczególnie ważne. Przekroczenie mocy żarówki mogłoby doprowadzić nie tylko do jej przepalenia, ale również uszkodzenia lampy (w skrajnych przypadkach do uszkodzenia instalacji).

Podczas wybierania żarówki musimy pamiętać, że inne moce charakteryzują różne odmiany źródeł światła. Żarówki LED zazwyczaj mają około kilka do kilkunastu WAT, z kolei tradycyjne to już kilkadziesiąt-kilkaset WAT. Jeśli mielibyśmy porównać te wartości, można przyjąć, że żarówka LED ma około 9-10 razy mniejszy pobór mocy przy takiej samej intensywności świecenia.

Wybierz źródło światła o odpowiedniej temperaturze barwowej

Parametrem, o którym nie możemy zapominać podczas zakupów nowego źródła światła, jest temperatura barwowa. Dostępne na rynku żarówki występują w trzech odmianach światła białego. Są to: światło zimne, neutralne i ciepłe. Każdy z nich ma inny zakres temperaturowy. Ale ważniejsze jest to, w jaki sposób nasze oczy odbierają te barwy. Światło ciepłe ma odcień żółty bądź pomarańczowy. Jest stosowany powszechnie w naszych domach, ze względu na przytulny charakter, który im nadaje. 

Ciepła temperatura barwowa doskonale sprawdza się podczas czytania, ale także warto ją stosować do pokojów, w których odpoczywamy i się relaksujemy. Jej zaletą jest niemęczenie wzroku oraz umożliwienie nam odnowy komórek. Zimne światło to z kolei temperatura barwowa dedykowana przede wszystkim do magazynów, biur, muzeów i tego typu miejsc. Jest to kolor, który odbieramy jako biały lub lekko niebieski (w zależności od temperatury). Stosowany powinien być przede wszystkim tam, gdzie zależy nam na braku przekłamania barw. Żarówki o neutralnej barwie są najbardziej uniwersalne, sprawdzą się więc w większości pomieszczeń.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Żarówka LED, halogenowa czy tradycyjna?

Niewątpliwie istotną decyzją do podjęcia podczas zakupów żarówki, jest wybranie określonej jej odmiany. Aktualnie na rynku znajdziemy przede wszystkim:

  • żarówki LED,
  • halogeny,
  • świetlówki – żarówki energooszczędne,
  • tradycyjne żarówki.

Cena poszczególnych żarówek może się znacznie różnić. Jednak kluczowe dla dobrania rodzaju żarówki powinno być to, ile mocy pobiera, jaki jest jej kolor, zastosowanie czy dostępne gwinty. Należy wiedzieć, że żarówki LED są obecnie najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem. Mają niski pobór mocy, a równocześnie mogą świecić tak samo czy mocniej niż klasycznie źródła światła. Oczywiście rodzaj żarówki należy dostosować również do pomieszczenia oraz konkretnych oczekiwań.

Kąt świecenia żarówki – przydatny a pomijany parametr

Niewielu z nas wie, że każda żarówka posiada oznaczenie, które mówi o tym, jaki jest jej kąt świecenia. Może on sięgać od kilkudziesięciu, do nawet 360 stopni. Żarówkę, z jakim kątem świecenia powinniśmy wybrać? To zależy, jaki efekt oświetlenia chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na “lekkim”, rozproszonym świetle, sięgajmy po żarówki o szerszym kącie świecenia. Gdy zaś potrzebujemy oświetlenia punktowego, skoncentrowanego na określonym miejscu, warto sięgać po żarówki z wąskim kątem świecenia. Uwaga! Może on być ograniczony również przez oprawę lampy.

Inne parametry żarówki, na które trzeba zwrócić uwagę

To nie koniec przydatnych danych, które powinniśmy znać podczas wyboru źródeł światła. Zwróćmy uwagę również na:

  • efektywność energetyczną żarówki – wskaże nam, jaki jest stosunek poboru mocy do wydajności żarówki. Litera A (z oznaczeniami +, ++ i +++) oznacza najbardziej energooszczędne źródło światła;
  • wskaźnik oddawania barw – opisuje, na ile dana żarówka oddaje kolory. Im wyższa liczba (w skali 0-100), tym lepsze odzwierciedlenie barw;
  • trwałość żarówki oraz ilość włączeń i wyłączeń żarówki – wskaże, jaka jest szacowana żywotność źródła światła.
Katarzyna Przybylska

Katarzyna Przybylska

Autor

Absolwentka inżynierii kształtowania środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dołączyła do redakcji wszystko-jasne.pl kilka miesięcy temu, a na swoim koncie ma już znaczną liczbę ciekawych artykułów.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link