Jak oszczędzać na oświetleniu? – wybieraj świadomie

autor: | Apr 26, 2020 | Ekonomia, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Metody oszczędzania na oświetleniu
Oświetlenie może być jedną z bardziej kosztownych rzeczy w naszym domu, mieszkaniu czy biurze. Niestety nie jesteśmy w stanie zupełnie z niego zrezygnować, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób możemy oszczędzić nie rezygnując z atrakcyjnych lamp i odpowiedniego światła. Zapraszamy do krótkiego poradnika, w którym podpowiadamy, jak wybierać świadomie oświetlenie i obniżyć rachunki za prąd.

Oszczędne oświetlenie – dokładnie zaplanuj go podczas remontu

Jeśli jesteśmy na etapie planowania remontu domu czy mieszkania i mamy wpływ na to, jak będzie wyglądała instalacja elektryczna, warto poświęcić temu tematowi trochę czasu. Dobre zaplanowanie oświetlenia może nam pomóc w późniejszym obniżeniu jego kosztów. Powinniśmy rozpocząć prace od zastanowienia się, ile czasu będziemy spędzać w poszczególnych pomieszczeniach oraz jakie czynności wykonywać. Warto już na tym etapie dostosować rozmieszczenie punktów świetlnych czy włączniki, tak, by wygodnie się nam je użytkowało. Kluczowe będzie rozmieszczenie oświetlenia i dobranie jego mocy tak, byśmy mogli cieszyć się komfortową ilością światła przy włączonej jak najmniejszej ilości lamp.

Nawet jeśli nie planujemy kompleksowego remontu wnętrz, możemy zwiększyć oszczędność na świetle poprzez dobór lamp z odpowiednią ilością punktów oświetleniowych. Warto tę kwestię dobrze przemyśleć, gdy decydujemy się na zakup nowych żyrandoli czy kinkietów.

Sprawdzaj parametry lamp podczas zakupów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że lampy, zarówno te wiszące, stojące, stołowe, sufitowe posiadają szereg cech, określanych wystandaryzowanymi parametrami. Podobnie jak inne urządzenia energetyczne posiadają zdefiniowaną klasę energooszczędności. Dla wysokości naszych rachunków ważna jest również moc żarówek, jaką możemy zastosować w żyrandolach. Na jakie jeszcze parametry musimy zwrócić uwagę? Na pewno warto inwestować w lampy, które posiadają opcje ściemniania oraz na wartość strumienia świetlnego (czyli ilość światła, które emituje lampka). Kupując oświetlenie, które będzie oszczędne, powinniśmy wybierać lampy mające wysoką klasę energetyczną i dające przy niskim poborze energii dużą ilość światła.

W ramach obniżania rachunków za prąd stosuj różne rodzaje lamp

W każdym pomieszczeniu naszego mieszkania, domu czy biura warto mieć wiele rodzajów lamp, które będziemy włączać w zależności od potrzeb. Na pewno konieczne jest dobre, górne oświetlenie, które będzie stanowić bazę. Oprócz tego powinniśmy pomyśleć o doświetleniu najważniejszych punktów w każdym pomieszczeniu. W salonie z jadalnią warto zainwestować w lampę wiszącą nad stół, a w kuchni w podświetlenie blatu roboczego i najważniejszych urządzeń. Jeśli zaś chodzi o sam salon lub sypialnię, to dobrze jest ułatwić sobie życie i obniżyć rachunki za oświetlenie poprzez przygotowanie światła w miejscach, gdzie będziemy odpoczywać, czytać czy oglądać telewizję. Najlepiej sprawdzą się do tego celu lampy stojące, kinkiety nad łóżko czy też lampki nocne. Dzięki zapalaniu wyłącznie ich w razie potrzeby znacząco obniżymy rachunki w stosunku do sytuacji, gdy korzystaliśmy ze światła głównego.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Oszczędne oświetlenie – wykorzystaj regulację natężenia

Ciekawym trikiem na oszczędzanie na oświetleniu jest zastosowanie regulacji natężenia światła. Może to być funkcja wbudowana w samą lampę, co często spotykamy w lampkach biurowych LED. Innym sposobem jest podłączenie, zamiast klasycznego włącznika, specjalnego ściemniacza światła. Co nam da takie rozwiązanie? W łatwy sposób będziemy mogli dopasowywać ilość światła do aktualnej sytuacji i naszych potrzeb. A im mniejsze natężenie oświetlenia, tym mniejsze zużycie prądu. W codziennym życiu szybko zauważymy, że nie zawsze potrzebujemy intensywnego światła, zwłaszcza gdy nie pracujemy, a odpoczywamy. Regulacja natężenie światła jest więc dobrym sposobem na oszczędne oświetlenie domu.

Najważniejszy aspekt taniego światła – odpowiednie żarówki

Najwięcej prądu pobierają żarówki, dlatego tak ważne jest dobranie takiej, która będzie najbardziej ekonomiczna. Na rynku wciąż możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje źródeł światła. Do dyspozycji mamy klasyczne żarówki, żarówki energooszczędne oraz żarówki LED. Czym się one różnią? Przede wszystkim poborem energii w stosunku do ilości emitowanego światła. Najmniej ekonomiczne są żarówki klasyczne, które jeszcze kilkanaście lat temu były jedynymi w naszych domach. Ich zaletą jest barwa światła, która jest ciepła, a co za tym idzie przyjemna do oka, niemęcząca go i pozwalająca nam wypocząć. Z tego powodu wciąż chętnie wybieramy żarówki do naszych mieszkań. Jeśli jednak zależy nam na oszczędnym oświetleniu, powinniśmy wymienić je na rozwiązania bardziej ekonomiczne. Z pewnością będą nimi żarówki energooszczędne oraz LED. Te ostatnie od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – pobierają bardzo mało prądu, dają dużo światła, możemy również wybrać barwę, dobierając ją do naszych potrzeb.

Katarzyna Przybylska

Katarzyna Przybylska

Autor

Absolwentka inżynierii kształtowania środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dołączyła do redakcji wszystko-jasne.pl kilka miesięcy temu, a na swoim koncie ma już znaczną liczbę ciekawych artykułów.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link