Lampy z czujnikiem ruchu to bez wątpienia niezwykle komfortowe rozwiązanie w domu jednorodzinnym, cieszące się ostatnich latach ogromną popularnością. Oświetlenie tego typu pozwala zachować bezpieczeństwo, przy ograniczeniu zużycia energii elektrycznej. Podpowiadamy, w jakich miejscach wewnątrz i na zewnątrz domu jednorodzinnego lampy z czujnikiem ruchu sprawdzą się najlepiej.
Jak działa światło na zintegrowany czujnik ruchu?
Działanie lampy z czujnikiem ruchu jest dość proste. Fotokomórka po wykryciu aktywności ulega samodzielnemu włączeniu. Dostępne na rynku lampy są zróżnicowane pod względem czułości, przez co ich odpowiednia kalibracja pozwala uniknąć niepotrzebnego uruchamiania oświetlenia, a co za tym idzie – mniejszych strat w energii elektrycznej. Np. lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu LED nie wykrywają ruchu mniejszych obiektów takich jak owady.
Rodzaje czujników ruchu wykorzystywanych w oświetleniu domu jednorodzinnego
Czujniki ruchu wykorzystywane w oświetleniu domu jednorodzinnego dzielimy przede wszystkim ze względu na charakterystykę działania oraz sposoby detekcji. Wyróżniamy trzy typy:
- Czujniki ruchu pasywne na podczerwień – jeden z najpopularniejszych typów fotokomórek. Aktywuje się po wykryciu źródła ciepła emitowanego przez ludzkie ciało.
- Czujniki mikrofalowe – wykrywając ruch, wysyłają wiązkę mikrofal o wysokiej częstotliwości. W przypadku odbicia się od ruchomego obiektu włącza ona oświetlenie.
- Ultradźwiękowe czujniki ruchu – emitują dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne przez ludzkie ucho. Ultradźwiękowe czujniki ruchu wyróżniają się wysoką czułością, a także bardzo dużym zasięgiem.
Zalety czujników ruchu w oświetleniu domu jednorodzinnego
Lampa z czujką ruchu to coraz częściej stosowane rozwiązanie przez mieszkańców domów jednorodzinnych. Czy warto w nie zainwestować? Poniżej omawiamy najważniejsze zalety czujników ruchu, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie ich w oświetleniu naszego domostwa.
Bezpieczeństwo i wygoda
Bezpieczeństwo domu i komfort użytkowania to jedne z największych zalet zastosowania oświetlenia z czujnikiem ruchu. Nie musimy po omacku obijać się po ścianach w poszukiwaniu włącznika. Co więcej, nie trzeba obawiać się uderzenia w niezidentyfikowany obiekt podczas poruszania się po domu po ciemku. Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu zwiększają poczucie kontroli nad tym, co dzieje się na posesji. Umożliwiają wykrycie intruza na naszej działce w bardzo szybkim czasie.
Energooszczędność
Oświetlenie z czujnikiem ruchu to bez wątpienia efektywne rozwiązanie pod względem zużycia energii elektrycznej. Mamy możliwość zaprogramowania czasu, w którym lampa ma się wyłączyć. Dzięki temu zdecydowanie zmniejszymy koszty zużycia prądu. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie żarówki LED, oszczędności powinny wzrosnąć dwukrotnie.
Lampy z czujnikiem ruchu w domu jednorodzinnym – najlepsze miejsca montażu
Podczas wyboru miejsca montażu oświetlenia posiadającego zintegrowany czujnik ruchu, musimy pamiętać, aby instalować je jak najdalej to możliwe od źródeł ciepła oraz przestrzeni z dużą różnicą temperatur. Unikajmy umieszczania lamp tego typu w pobliżu ruchomych urządzeń i przedmiotów. Pamiętajmy także o odpowiedniej wysokości montażu, dzięki której źródło światła z czujnikiem ruchu wykryje naszą obecność. Poniżej podpowiadamy, gdzie takie oświetlenie sprawdzi się najlepiej w domu jednorodzinnym.
Korytarz
Oświetlenie korytarza za pomocą lamp z czujnikiem ruchu pozwoli uniknąć konieczności stosowania kilku włączników podczas poruszania się po nim w ciemności. To rozwiązanie sprytne i praktyczne w szczególności, gdy mamy dzieci. Jeśli w nocy często przychodzą do sypialni rodziców, źródło światła wykrywające ruch umożliwi im bezpieczne dotarcie do celu.
Pomieszczenia gospodarcze
Zastosowanie lamp z czujnikiem ruchu w pomieszczeniach gospodarczych takich jak piwnica czy garaż to bezpieczeństwo i wygoda w jednym. Bardzo często wchodzimy do nich z zajętymi rękami. Dzięki oświetleniu wewnętrznemu wykrywającemu ruch nie będziemy musieli szukać na ścianie włącznika światła oraz unikniemy potknięcia się.
Schody
Oświetlenie schodów za pomocą lamp z czujnikiem ruchu to bez wątpienia rozwiązanie sprytne i praktyczne. Oświetlenie tego typu przede wszystkim umożliwia domownikom bezpieczeństwo i wygodę. Dzięki niemu mamy pewność, że nie potkniemy się i upadniemy, idąc po stopniach. Zastosowanie lamp na fotokomórkę jest szczególnie istotne, jeśli posiadamy małe dzieci.
Ogród
Lampy ogrodowe wykrywające ruch będą stanowiły nie tylko doskonałą ozdobę podwórka, ale również zwiększą bezpieczeństwo domu. Co więcej, obecny w oświetleniu zewnętrznym czujnik zmierzchu pozwala zaoszczędzić energię. Dzięki niemu światło nie będzie się włączało w trakcie dnia. Przy zakupie lampy tego typu musimy upewnić się, czy jest odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.
Łazienka
Lampa na fotokomórkę w łazience może zostać zamontowana zarówno na suficie jak i na ścianie. Sprawi, że nocne korzystanie z toalety stanie się dużo bardziej bezpieczne i komfortowe. Sprawdzi się także w sytuacjach, gdy wchodzimy do pomieszczenia z brudnymi rękami. Dzięki temu nie zanieczyścimy włącznika światła. Podczas wyboru oświetlenia z czujnikiem ruchu do łazienki należy pamiętać, że musi być ono odporne na wilgoć i zachlapanie wodą.
Mateusz Borycz
Autor
0 Komentarzy