5 pomysłów na funkcjonalne oświetlenie ogrodu

autor: | Oct 31, 2021 | Poradniki praktyczne | 0 Komentarzy

pomysły na funkcjonalne oświetlenie ogrodu

Znane powiedzenie mówi, że “jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie – załóż sobie ogród”. Ci szczęśliwcy, którzy posiadają dom i własny kawałek ziemi wokół niego, często postępują zgodnie z powyższym przysłowiem. Kiedy już samodzielnie lub z pomocą architekta krajobrazu zaprojektujemy swój ogród i go urządzimy, pozostaje nam kwestia odpowiedniego oświetlenia tej przestrzeni. Z pomocą przychodzą nam sklepy internetowe i stacjonarne z różnego rodzaju kinkietami czy żyrandolami. W ich asortymencie bez trudu odnajdziemy różne lampy (nie tylko do wnętrz), które sprawią, że nawet ciemną nocą nasz ogród będzie wyglądał zjawiskowo. O tym, jak oświetlić ogród traktuje niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Kinkiety ogrodowe, czyli praktyczne lampy ścienne

Jednym z bardziej atrakcyjnych sposobów na oświetlenie małego ogrodu jest zastosowanie ściennych kinkietów. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku ogrodów o niewielkiej powierzchni przylegających bezpośrednio do ściany domu. Same kinkiety wyglądają nowocześnie, choć nie można odmówić im elegancji i z pewnością znakomicie będą pasować do współczesnych domów. Dzięki zastosowaniu neutralnej kolorystyki nie będziemy mieć trudności z doborem właściwej barwy do koloru elewacji. Kinkiety zawierają diody LED, dzięki którym świecą jasno (700 lm) i pozwalają zmniejszyć wydatki na energię elektryczną. Do wyboru mamy ogrodowe kinkiety o różnych kształtach i formach. Są one jednak projektowane tak, by dobrze komponować się ze ścianą domu, a równocześnie być funkcjonalne.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Stojące lampy ogrodowe – praktyczne oświetlenie całoroczne

Większe ogrody wymagają oświetlenia wieloma źródłami światła. Sposobem na rozświetlenie dużego ogrodu może być zastosowanie stojących lamp ogrodowych. Szczególnie spektakularnie będą wyglądać one ustawione wzdłuż ścieżki czy ogrodowej alejki. Dzięki takiemu zabiegowi, nasz ogród zyska elegancki wygląd. W zimowe miesiące, gdy z oczywistych względów ogrody nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, rząd lamp sprawi, że miejsce to nabierze magicznego klimatu. Do tego typu oświetlenia możemy wykorzystać żarówki typu LED, co sprawi, że przy niewielkim wydatku energii otrzymamy jasne światło o preferowanej przez nas barwie. Kolejną zaletą stojących lamp ogrodowych jest to, że swobodnie możemy zmieniać ich położenie, dostosowując je do aktualnych potrzeb.

Czy warto w ogrodzie wykorzystać lampy solarne?

Odpowiedź na to pytanie zdecydowanie brzmi: tak. Ogród, dzięki nieskrępowanemu dostępowi promieni słonecznych, stanowi idealne miejsce do zastosowania lamp solarnych. Nawet w polskim klimacie wykorzystanie lamp solarnych ma sens. Taka lampa daje światło przez osiem godzin, co sprawia, że będziemy mogli korzystać z niej przez całą noc. Dzięki pojemnej baterii cykl ładowania trwa zaledwie pięć godzin, więc nawet w krótkie zimowe dni, urządzenie zdąży się naładować.

Jak działa lampa solarna?

Sposób działania lamp solarnych jest bardzo prosty: w ciągu dnia panel solarny ogrzewany jest promieniami słońca. Ciepło zamieniane jest na energię elektryczną i magazynowane w akumulatorach zamontowanych w lampie. Po zmroku lampa włącza się, korzystając z energii zgromadzonej w akumulatorach.

Gdzie najlepiej zamontować ogrodowe lampy solarne?

Najczęściej lampy ogrodowe lampy solarne montuje się wzdłuż ścieżek, by umożliwić bezpieczne z nich korzystanie nocą. Innymi miejscami, w którym warto zamontować lampy solarne są te najchętniej przez nas odwiedzane, jak ogrodowe ławeczki czy ulubione rabatki.

Ważne jest, by lampy solarne ustawione były w miejscach mających nieskrępowany dostęp światła słonecznego.

 Ogrodowe girlandy – nie tylko dekoracja

Girlandy pełnią w ogrodach głównie funkcję ozdobną, choć długi łańcuch żarówek sprawdzi się także jako źródło światła, które dzięki możliwości łączenia z innymi girlandami może oświetlić w zasadzie dowolną przestrzeń. Warto postawić na girlandy z kolorowymi żarówkami LED o barwie RGB. Sprawią one, że będziemy mogli nie tylko rozświetlić nasz ogród, ale także dobrać barwę światła do aktualnego nastroju lub stworzyć niepowtarzalny klimat.

Jak rozplanować funkcjonalne oświetlenie ogrodu?

Projektując ogród, warto zastanowić się, w którym miejscu będziemy spędzać najwięcej czasu. Może to być ławeczka lub ogrodowa altana. Powinno ono zyskać źródło światła, które pozwoli nam spędzać tam czas niezależnie od pory dnia lub nocy. Należy zadbać także o możliwość bezpiecznego poruszania się po ogrodzie. Konieczne jest oświetlenie ciągów komunikacyjnych, a więc ścieżek czy ogrodowych alejek. Innym wartym zamontowania lampy miejscem jest samo wejście do ogrodu. Dzięki temu także po zmroku będzie on wyglądał elegancko i będziemy chętniej z niego korzystać.

Kacper Witowski

Kacper Witowski

Autor

Dziennikarz oraz autor tekstów naukowych i beletrystycznych. Student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link