Czym jest barwa światła i jak dobrać odpowiednią?

autor: | Apr 23, 2020 | Poradniki praktyczne, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Rodzaje i zastosowanie różnych barw światła
Jednym z najważniejszych pojęć związanych z oświetleniem jest jego barwa. Pełni ona dużą rolę w codziennym życiu i może wpłynąć na to, jak nam się funkcjonuje w poszczególnych pomieszczeniach. Barwa światła powinna być uzależniona między innymi od rodzaju wnętrza, wykonywanych w nim czynności, a także naszych preferencji.

Co to jest barwa światła i jakie rodzaje światła wyróżniamy?

Barwa światła nazywana jest również temperaturą barwową oraz temperaturą barwy. Można się także spotkać z innymi jej określeniami, jak temperatura kolorowa i temperatura barwna. Wszystkie oznaczają to samo. Promieniowanie posiada charakterystyczną dla siebie temperaturę oraz kolor. Można więc powiedzieć, że barwa światła to miara odcienia kolorystycznego promieni, które widzimy na co dzień. Światło może mieć różną temperaturę barwową, nawet to naturalne. Przykładem niech będzie to, że podczas zachodu słońca światło ma odcień pomarańczowy, a podczas zachmurzenia – niebieski.

W jaki sposób opisujemy temperaturę światła? Przede wszystkim poprzez podanie jej wartości w Kelwinach. Im wyższa wartość, tym światło jest chłodniejsze i odwrotnie. Im niższa wartość w Kelwinach, tym światło cieplejsze. Jeśli chodzi o przykładowe wartości i zakresy dla poszczególnych barw to:

  • światło ciepłe ma poniżej 3500K
  • światło neutralne mieści się w granicach 4000-4500K
  • światło zimne ma wartości powyżej 5500K

Światło ciepłe

Ciepłe światło jest tym najbardziej dla nas naturalnym, odpowiadającym temperaturze barwowej oświetlenia słonecznego. Zazwyczaj mieści się ona w granicach 2200-3500K i jest to wtedy najbardziej znana nam “biel” słoneczna. Dziś taka odmiana temperatury barwowej wykorzystywana jest do produkcji żarówek LED. Barwa światła dziennego, jak często jest nazywana, ma zastosowanie przede wszystkim w mieszkaniach i domach, zdecydowanie rzadziej w lokalach komercyjnych. Zaletą ciepłej barwy światła jest jej przytulność i tworzenie atmosfery sprzyjającej odpoczynkowi. W pomieszczeniu oświetlonym ciepłym światłem dobrze będzie nam się również spało, a poziom melatoniny (hormonu snu) wzrośnie.

Światło zimne

Najchłodniejsze światło, takie powyżej 10000K będzie miało zauważalny niebieski odcień. Zazwyczaj spotykamy się jednak z nieco innym zimnym światłem, które ma ok 6000-6500K. Zastosowaniem takiej temperatury barwowej są przede wszystkim miejsca użyteczności publicznej, pracy i aktywności. Właściwościami tego oświetlenia jest pobudzenie nas do wytężonej pracy. Organizm reaguje na nie ożywieniem i gotowością do pracy. Z tego powodu na pewno spotkamy światło zimne w biurach i firmach. Sprzyjające koncentracji światło chłodne i zimne możemy również wykorzystywać do punktowego oświetlenia, np. biurka, przy którym pracujemy czy się uczymy.

Światło neutralne

Opcja pośrednia pomiędzy oświetleniem zimnym i ciepłym to światło neutralne, nazywane również białym (z racji braku zabarwienia w przeciwieństwie do poprzedników). Przypomina ono światło słoneczne oraz ma uniwersalne zastosowanie. Nie męczy naszego wzroku, dlatego może być wykorzystywane zarówno w miejscach pracy, jak i odpoczynku. Najczęściej światło neutralne jest wybierane, gdy nie można jednoznacznie zdecydować się na inną temperaturę barwową.

Światło ciepłe czy zimne – które gdzie zastosować?

Jak już wspomnieliśmy w różnych pomieszczeniach, w zależności od ich przeznaczenia powinniśmy sięgać po niejednakowe odmiany światła. Dzięki temu zwiększymy swój komfort. Oczywiście odbiór temperatury barwowej może być subiektywny i każdy z nas nieco inaczej będzie się czuł przy różnym świetle. Co do zasady jednak im cieplejsza barwa światła, tym lepiej odpoczywamy. Przy świetle zimnym będziemy skuteczniej pracować. Z kolei oświetlenie neutralne sprawdzi się do obu czynności, jeśli w pomieszczeniu spędzamy mało czasu. Każdy z nas powinien pod siebie dobierać rodzaj oświetlenia, ponieważ inaczej możemy reagować na tę samą barwę światła.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jakiej barwy światła do kuchni wybrać?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym nie spędzamy dużo czasu i zazwyczaj służy nam wyłącznie do przygotowywania posiłków oraz ewentualnie ich spożywania. Dlatego musi być dobrze oświetlona. W kuchni możemy wykorzystać światło o temperaturze neutralnej lub ewentualnie ciepłej (ale bliżej granicy z barwą białą).

Światło do łazienki – zimne czy ciepłe?

Kolejnym pomieszczeniem, w którym dobrze sprawdzi się białe światło, jest łazienka. Możemy również wybrać barwę chłodną. Warto dopasować oświetlenie w łazience do kolorystyki, jaka w niej panuje, pamiętając, że światło może wpłynąć na odbiór barw. Na przykład białe płytki oświetlone przez lampy z ciepłymi żarówkami sprawią, że nabiorą one beżowo- żółtego odcienia. Z kolei światło bardzo zimne da im odcień niebieski.

Jakie światło do czytania i pracy będzie najlepsze?

Z kolei do czytania najlepsze będzie światło ciepłe. Da nam ono poczucie relaksu, odprężenia i przede wszystkim nie zmęczy nam oczu. Ciepła barwa światła jest najczęściej spotykana w domowych biblioteczkach, kącikach relaksu czy sypialniach.

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link