Jakie właściwości ma lampa solna? Zobacz, czy opłaca się mieć ją w domu

autor: | Aug 25, 2021 | Poradniki praktyczne, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Lampa solna stojąca przy komputerze

Lampa solna to nie tylko ciekawa ozdoba wnętrza. Wydrążony solny kryształ ma działanie jonizujące, a delikatne i ciepłe światło wydobywające się z lampki uspokaja i koi zmęczony wzrok. Mówi się, że lampka solna to świetne rozwiązanie na długie zimowe wieczory, a także świetny dodatek do salonu i sypialni, gdzie regenerujemy się po ciężkim dniu. Czy jednak właściwości solnej lampy są na tyle odczuwalne, żeby inwestować w ten typ oświetlenia? O tym opowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Czym jest lampa solna?

Lampa solna to wydrążony kryształ solny, którego pochodzenie jest w pełni naturalne. Jest to powodem, dla którego nie spotkamy dwóch takich samych lampek – każda ma nieco odmienny kształt. Kryształy na polskie lampy solne wydobywa się między innymi w Wieliczce, następnie w bryle drąży się otwór, w którym znajdzie się źródło światła, czyli żarówka wraz z odpowiednią oprawką. Gotowa lampka daje ciepłe oświetlenie i wprowadza przytulny nastrój do pokoju, w którym się znajduje.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jak działa lampa solna?

Lampa solna to nie tylko ciekawa dekoracja wnętrza. Naturalna sól ma właściwości jonizujące. Pod wpływem ciepła z kryształu wydzielają się jony, które wzbogacają powietrze. Docenią to szczególnie alergicy i osoby z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych.

Naturalna lampa solna w domu

Na co pomaga lampa solna?

Lampa solna jonizuje powietrze, co pomaga przede wszystkim na choroby układu oddechowego i alergie. Z kolei ciepłe światło lampki korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, pomaga się zrelaksować, poprawia koncentrację, ułatwia zasypianie i pozwala oczom odpocząć od szkodliwego światła monitora – to właśnie z tego powodu lampka z soli jest tak popularna wśród pracowników sektora IT.

Jeśli szukamy oryginalnego dodatku wnętrzarskiego, który jednocześnie pomoże nam się relaksować i zapewni zdrowszy wypoczynek, to lampa solna będzie strzałem w dziesiątkę.

Jak dobrać odpowiednią lampę solną?

Wybór odpowiedniej lampy solnej jest prosty. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na dwie rzeczy: oryginalny kształt i wielkość kryształu. Zaleca się, aby do pomieszczeń o metrażu nieprzekraczającym 12 m2 wybierać lampę solną ważącą ok. 3 kg. Jeśli nasz pokój jest większy, to zaleca się już kupienie kryształu o wadze ok. 6 kg.

Gdzie powstały pierwsze lampy solne?

Podania wskazują, że pierwsze lampy solne powstały na początku XX wieku w Wieliczce. Zyskały one popularność za sprawą górników-rzeźbiarzy, którzy drążyli w bryłach otwory i umieszczali w nich źródło światła. Ciężko stwierdzić, czy jest to prawdą, gdyż lampy solne stały się popularne na całym świecie i spotkamy je nie tylko w Polsce.

Jak długo świecić lampkę solną?

Nie ma określonego limitu na świecenie lampki solnej. Zapalajmy ją wtedy, kiedy poczujemy taką potrzebę, na przykład podczas wypoczynku po ciężkim dniu. Im dłużej świeci się lampka, tym więcej jonów uwalnia się do otoczenia, co zwiększa jej prozdrowotne właściwości.

Jaka żarówka pasuje do lampy solnej?

Do lampy solnej najlepiej sprawdzają się żarówki E27 lub E14. Wyjątkowo odradza się żarówki LED, gdyż te nie wydzielają potrzebnego ciepła, bez którego efekt jonizacji jest za mały. Pamiętajmy, że to właśnie odpowiednia temperatura pomaga kryształowi uwolnić więcej jonów, które korzystnie wpływają na nasz organizm.

Dlaczego lampa solna staje się mokra?

W niektórych wnętrzach lampy solne szybko stają się mokre. Nie jest to niczym złym, a zależy od naturalnych właściwości higroskopijnych samego kryształu. Lampa przyciąga cząsteczki wody z otoczenia, dlatego im większa wilgotność w pokoju, tym większe ryzyko, że nasza lampa solna zacznie „łapać” wilgoć z powietrza.

Uważajmy jedynie, aby wilgoć nie dostała się do wnętrza lampy, gdyż woda może być powodem uszkodzenia instalacji elektrycznej.

Wilgotność lampy zwiększa także ryzyko porażenia prądem, jeśli zauważymy dużą ilość wody, koniecznie wyciągnijmy przewód lampy z kontaktu.

Czy lampa solna może wpływać negatywnie na zdrowie?

Lampa solna jest za mała, aby mogła negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Co prawda duża ilość jonów w powietrzu może powodować powstawanie ozonu, jednak jego objętość będzie znikoma i na pewno nam nie zaszkodzi.

Lampa solna a tarczyca

Pamiętajmy, że w przypadku niedoczynności tarczycy lampa solna nie zastąpi profesjonalnej terapii i w tym przypadku lepiej skorzystać z groty solnej.

Katarzyna Przybylska

Katarzyna Przybylska

Autor

Absolwentka inżynierii kształtowania środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dołączyła do redakcji wszystko-jasne.pl kilka miesięcy temu, a na swoim koncie ma już znaczną liczbę ciekawych artykułów.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link