Oświetlenie ambientowe: czym jest i jak sprawdza się w domu

autor: | Jul 29, 2021 | Poradniki praktyczne, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Przykład oświetlenia ambientowego

Oświetlenie ambientowe weszło do naszych domów całkiem niedawno. Moda na nie rozpoczęła się wraz z rozwojem lampek ledowych, które ułatwiły kontrolę natężenia i mocy światła bez konieczności ciągłej zmiany żarówek. Charakterystyczną cechą oświetlenia ambientowego jest jego funkcja – ozdobna i dekoracyjna. Celem montażu tego typu lampek jest delikatne rozjaśnienie wnętrza i przełamanie ciemności, która zwykle panuje wieczorem w pomieszczeniach ze zgaszonym światłem.

Czym jest oświetlenie ambientowe i skąd pochodzi to określenie?

Określenie ambient początkowo kojarzyło się jedynie z eksperymentalnym stylem muzycznym. Jego celem było odejście od klasycznej muzyki elektronicznej i tworzenie czegoś przypominającego impresjonizm. Sam twórca ambientu określił go jako muzykę stanowiąca tło życia codziennego, czyli nadającą klimat i wpływającą na nastrój, jednak nieodrywającą od codziennych zajęć.

Podobnie jest z oświetleniem ambientowym. Ma służyć jako tło i dekoracja, nie zwracać na siebie uwagi. Dzięki odpowiednim lampkom szybko osiągniemy zadowalający efekt, który rozjaśni wnętrze naszego mieszkania i jednocześnie nie oślepi swoim blaskiem. Dobre oświetlenie ambientowe to takie, przy którym bez trudu zrelaksujemy się, a nawet zaśniemy.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jakie lampy możemy wykorzystać do stworzenia oświetlenia ambientowego?

Do stworzenia ambientowego oświetlenia w naszym domu, najlepiej wykorzystać lampki i taśmy led. Odpowiednie rozmieszczenie diod pozwoli nam łatwo podkreślić najważniejsze elementy w pomieszczeniach, a także stworzyć niezobowiązujący klimat, który doda otoczeniu ciepła i wprawi nas w odpowiedni nastrój.

Najczęściej oświetlenie led typu ambientowego spotyka się w salonie za telewizorem, w łazience w okolicach wanny, w sypialni dookoła łóżka lub na suficie, a także w przedpokoju. Ponadto coraz częściej widujemy ambientowe oświetlenia u streamerów lub gwiazd YouTube, gdyż ledy w tle budują ciekawy nastrój i przyciągają do siebie wzrok. Niektórzy tego typu lampki kojarzą z luksusem, ponieważ czołowi producenci sprzętu elektronicznego wyposażają w nie swoje akcesoria.

 Przykład oświetlenia ambientowego w domowym biurze

Oświetlenie ambientowe bez listwy led

Oświetlenie ambientowe stworzymy z łatwością, nawet jeśli nie posiadamy ledowej listwy. Wystarczy odpowiednio rozmieścić mniejsze lampki ścienne i stołowe, dzięki czemu ozdobimy wnętrze grą świateł i cieni.

Najlepiej do tego celu nadają się kinkiety, które łatwo zamontować na dowolnej wysokości. Z kolei ich kloszami możemy kierować strumień światła w górę, w dół lub na boki. Jeśli zdecydujemy się na pełny klosz, to najlepiej wybrać ten z grubego materiału, co odpowiednio rozproszy światło i stworzy z niego tło.

Jakie zalety ma oświetlenie ambientowe?

Oświetlenie ambientowe ma wiele zalet, niewątpliwie największą z nich jest budowanie przyjaznego nastroju, który pomaga wypoczywać. Ponadto rozproszone światło wpływa pozytywnie na zmysł wzroku – oczy nie męczą się podczas siedzenia przed monitorem lub telewizorem, jeśli tło jest odpowiednio doświetlone. Z oświetlenia ambientowego ucieszą się również rodzice, gdyż nie będą musieli martwić się ciągłym zapalaniem światła dla swoich pociech.

Gdzie najlepiej sprawdzi się oświetlenie ambientowe?

Oświetlenie ambientowe sprawdzi się najlepiej tam, gdzie często przebywamy po zmroku. Jest to świetne tło do wypoczynku. Ciepłe światło ułatwia wprowadzenie się w stan relaksu, a także koi nerwy. Światło ambientowe możemy zamontować w salonie, sypialni, łazience, a nawet w przedpokoju i pokoju dziecięcym. Hitem jest również wykorzystywanie oświetlenia ambientowego w samochodach, dzięki czemu deska rozdzielcza prezentuje się nocą fenomenalnie.

Kacper Witowski

Kacper Witowski

Autor

Dziennikarz oraz autor tekstów naukowych i beletrystycznych. Student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link