Lato to najbardziej beztroska pora roku. Dzieci mają wolne od szkoły, a ich rodzice często decydują się wtedy na urlop, żeby odpocząć od pracy i spędzić czas z rodziną. Niestety lato charakteryzuje również nieprzewidywalna pogoda. W jednej chwili słoneczna pogoda może zmienić się w zagrażającą życiu burzę. Nie ma w tym nic dziwnego, o ile wiemy, w jaki sposób powstają różne zjawiska pogodowe. Większość groźnych wyładowań atmosferycznych powstaje właśnie ze zderzenia się ze sobą różnych frontów atmosferycznych – ciepłych i zimnych.
Ciekawe zjawiska atmosferyczne mogące pojawiać się wraz z burzą
Niektóre zjawiska atmosferyczne mogą zwiastować burzę lub pojawiać się zaraz po niej. Większość z nich to prawdziwe spektakle natury, których widok może przyprawiać o ciarki. Warto jednak traktować je jako ostrzeżenie i w miarę możliwości poszukać sobie wtedy bezpiecznego schronienia. Świetnym przykładem takiego zjawiska jest wał szkwałowy, którego widok zwiastuje intensywną burzę.
Nie wszystkie zjawiska są groźne, niektóre z nich mogą oznaczać koniec walki żywiołów.
Wał szkwałowy: zapowiedź gwałtownej burzy
Chmura ta prezentuje się niezwykle zjawiskowo, a jej pojawienie się powinno skłonić nas do poszukania sobie bezpiecznego schronienia. Formacja ta niesie ze sobą niszczące zjawiska atmosferyczne, których poziom zagrożenia może sprawić, że w jednej chwili pozostaniemy bez dachu nad głową.
Jak wygląda wał szkwałowy?
Wał szkwałowy zazwyczaj przypomina taran lub spodek kosmiczny. Sam w sobie nie stanowi zagrożenia, jednak zwykle niesie ze sobą o wiele groźniejsze zjawiska pogodowe, takie jak rozległe burze wielokomórkowe, superkomórki burzowe zwane też mezocyklonem.
Chmury Mammatus: niebo jak folia bąbelkowa
Wraz z burzą lub pomiędzy groźnymi zjawiskami atmosferycznymi na niebie mogą pojawić się ciekawie wyglądające chmury, swoim kształtem przypominające folię bąbelkowe, wymiona lub wytłoczkę do jajek. Zjawisko to tworzy się prawdopodobnie przez mieszanie się warstw ciepłego i zimnego powietrza. Podgrzane w ten sposób krople wody formują spektakularne kształty. Warto dodać, że powstawanie mammatusów nie jest do końca poznane, a w kręgach akademickich trwają spory na ten temat.
Pomarańczowe niebo po burzy: dlaczego chwilę przed zachodem niebo robi się pomarańczowe?
Wieczorem chwilę po burzy, niebo zazwyczaj zmienia kolor na żółty lub pomarańczowy, przez co otoczenie staje się na chwilę jaśniejsze. Na pomoc z wytłumaczeniem tego zjawiska przychodzi fizyka. Prawo Rayleigha mówi, że kolor nieba zależy od rozproszenia i długości fal świetlnych. Światło przechodzące przez atmosferę spowitą burzowymi chmurami staje się bardziej rozproszone, przez co przybiera pomarańczowy kolor.
Najbardziej spektakularne efekty możemy podziwiać zaraz przed zachodem słońca. Warto dodać, że ostateczny kolor światła zależy także od aktualnego składu chemicznego atmosfery, a ten zmienia się również podczas burzy.
Chmura stropowa: cisza przed burzą
Chmura stropowa jest często mylona z wałem szkwałowym, gdyż może przybierać podobny kształt, jest jednak mniejsza i nie ma charakterystycznego „dzioba”. Wiele chmur stropowych ma tendencje do rotowania, przez co może przekształcać się w trąby powietrzne. Czas utworzenia się cyklonu waha się od kilku godzin do kilku minut. Jeśli zauważymy podobną chmurę, to warto śledzić komunikaty pogodowe, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo wytworzenia się bardzo groźnych zjawisk burzowych.
Jak tworzy się komunikaty pogodowe o zjawiskach zagrażających życiu?
Komunikaty RCB, które nie pokrywają się z rzeczywistością, są często przyczyną drwin i żartów, jednak warto wiedzieć, że mają one na celu ostrzeżenie nas przed możliwym uformowaniem się zjawiska. Nie mają więc 100% pokrycia, gdyż pogoda może zmienić się w mgnieniu oka.
Ostrzeżenie przed burzą lub trąbą powietrzną wydawane jest, gdy „na niebie” uformują się zjawiska mogące je wygenerować. Wydanie komunikatu odpowiednio wcześniej pozwala zabezpieczyć domostwa i przygotować służby na możliwą walkę z żywiołem.
Katarzyna Przybylska
Autor
0 Komentarzy