Pierwszy piorunochron – jak wymyślono ochronę przed burzą

autor: | Jul 7, 2020 | Ciekawostki, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Burza jest niewątpliwie tak samo strasznym, jak pięknym zjawiskiem pogodowym. Jeszcze do niedawna na wsiach stawiano w oknach gromnice, żeby ustrzec się przed niszczącą siłą piorunów. Dziś wystarczy dobry piorunochron, jednak jego opracowanie było bardziej skomplikowane, niż może nam się wydawać. Zapraszamy do prześledzenia krótkiej historii tego wspaniałego wynalazku.

Benjamin Franklin – odkrywca piorunochronu

Benjamin Franklin urodził się w 1708 roku w wielodzietnej rodzinie. Z powodu problemów finansowych był zmuszony do przerwania edukacji i pracy przy produkcji świec i mydła. Pomimo sytuacji młody Benjamin nie porzucił książek, co dało mu możliwość pracy w rodzinnej drukarni. Trudny charakter nie pozwolił mu na długo zagrzać miejsca i tak wyruszył w świat.

Początkowo kontynuował pracę związaną z drukarstwem i materiałami piśmiennymi, a swoje ambicje realizował poprzez angażowanie się w życie społeczne. Franklin był założycielem cenionego klubu dyskusyjnego, zrzeszającego rzemieślników i ludzi wykształconych. Ich wspólnym celem było ciągłe zdobywanie wiedzy i wymiana doświadczeń.

Klub dyskusyjny był zalążkiem dla straży pożarnej, szpitala i późniejszego Uniwersytetu Filadelfijskiego, a sam Benjamin Franklin dorobił się znacznego majątku.

Burza jest pięknym i niebezpiecznym zjawiskiem atmosferycznym

Nauki przyrodnicze i fascynacja prądem elektrycznym

Po osiągnięciu wieku 42 lat Franklin porzucił drukarstwo dla nauk przyrodniczych. Wreszcie miał czas i fundusze, które pozwoliły mu w spokoju zajmować się własnymi projektami. Kilka lat później zasłynął jako człowiek umiejący ujarzmić pioruny za pomocą żelaznego pręta. Osiągnięcie zapewniło mu miejsce w Królewskim Towarzystwie Nauk w Londynie i w Akademii Francuskiej.

Wynalazek Franklina był pogardzany przez Kościół, który ogłosił narzędzie jako przeciwstawne Boskiej woli. Co ciekawe społeczności religijne radziły sobie z burzami poprzez bicie w dzwony, a w XVIII wieku w samych Niemczech tragicznie zginęło 103 dzwonników. Religijny bunt na szczęście nie zatrzymał kariery piorunochronu i ten rozpowszechnił się na całym świecie.

Warto wiedzieć, że piorunochron nie był wynaleziony jedynie przez Franklina. W tym samym czasie podobne urządzenie opracował przyrodnik Václav Prokop Diviš.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jakiego kształtu powinien być piorunochron?

Początkowo uczeni kłócili się o kształt piorunochronu i jego skuteczność działania. Jedni za idealne rozwiązania uważali drut zakończony tępo, a inni optowali za jego ostrym zakończeniem. Ostatecznie kłótnia okazała się bezpodstawna, a swoją skuteczność piorunochron zawdzięczał uziemieniu.

Piorunochron dzisiaj – co się zmieniło?

Nowoczesny piorunochron różni się tylko nieznacznie, jednak jego montaż został znacznie usprawniony. Dalej mamy do czynienia z prostą metalową konstrukcją, która łączy się z uziomem, czyli elementem umożliwiającym połączenie z gruntem. Najważniejszą rolą piorunochronu jest “złapanie” uderzenia pioruna i odprowadzenie go za pomocą przewodów do ziemi, co zapewnia bezpieczeństwo konstrukcji i chroni przed pożarem.

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link