Jak światło wpływa na samopoczucie i nastrój człowieka?

autor: | Jun 30, 2021 | Nauka, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Jak światło wpływa na samopoczucie i zdrowie

Nasze życie kręci się wokół rytmu dobowego, dzięki któremu nasz organizm odpoczywa. Otrzymywanie odpowiedniej dawki światła i przestrzeganie higieny snu chroni nas przed chorobami, poprawia samopoczucie, a także pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę. Zadbanie o odpowiednie oświetlenie może znacznie podnieść nasz komfort życia. O tym, jak to zrobić piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania.

Jak światło wpływa na organizm?

Wpływ światła na organizm badało już wielu naukowców i wszyscy zgodnie spostrzegli, że ma ono ogromny wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Światło w odpowiedniej dawce wpływa pozytywnie na nasz nastrój, pobudza, a także podkręca metabolizm. Wiele mówi się o tym, że poranny spacer pomaga pracownikom biurowym utrzymać odpowiednią kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Podobne wnioski doprowadziły do wydania zaleceń dla architektów biurowców. Naukowcy orzekli, że stanowiska pracownicze powinny znajdować się nie dalej niż 7,5 m od okien.

Jak sztuczne oświetlenie wpływa na wzrok?

Nasz wzrok pracuje nieco inaczej w naturze. Duże odległości i wiele szczegółów w okolicy sprawiają, że oczy muszą przystosować się do takiego patrzenia, co jest dla nich naturalną gimnastyką. Naukowcy dowiedli, że codzienne przebywanie na świeżym powietrzu chroni wzrok przed rozwojem krótkowzroczności, co jest niezmiernie ważne w przypadku dzieci. Sztuczne światło i długi czas pracy przed komputerem może wysuszać oczy, co zwiększa ryzyko infekcji i uszkodzeń rogówki. Jeśli zawodowo spędzamy wiele godzin przed komputerem, to warto zadbać o regularne przerwy na świeżym powietrzu i dodatkowe nawilżanie oczu, na przykład kroplami lub solą fizjologiczną.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jaka jest rola światła w życiu człowieka?

Światło naturalne pełni dwojaką funkcję: oświetla otoczenie, a także trzyma w ryzach działanie naszego organizmu. Bez światła nie bylibyśmy w stanie postrzegać świata, a nasze funkcje biologiczne stawałyby się coraz bardziej zaburzone. Oświetlenie wpływa na nas na wielu płaszczyznach, między innymi:

  • zmniejsza zmęczenie i poprawia wydajność;
  • stymuluje do nauki i kreatywnych działań;
  • wpływa pozytywnie na nastrój, naturalnie go regulując;
  • poprawia zdolność postrzegania i podnosi wrażenia estetyczne.

Naturalne światło pomoże w uniknięciu depresji

Badania dowiodły, że światło ma bardzo duży wpływ na ogólne samopoczucie i pracę organizmu. Aby utrzymać zdrowie w ryzach, powinniśmy „zażywać” światło dzienne przez przynajmniej 30 minut dziennie. Najlepsze dla naszego organizmu jest światło poranne, czyli takie, które jest dostępne pomiędzy godziną 8:00 a 12:00. Jest to spowodowane minimalnym natężeniem światłą – za wpływające pozytywnie na zdrowie uważa się takie, które świeci z intensywnością przynajmniej 500 luksów. Warto dodać, że na zewnątrz natężenie światła zazwyczaj przekracza 1000 luksów.

Słońce pomoże zachować szczupłą sylwetkę

Systematyczna ekspozycja na słońce pomaga zachować prawidłową wagę i tym samym szczupłą sylwetkę. Poranne światło reguluje działanie zegara biologicznego i pomaga utrzymać w ryzach nasz metabolizm. Unikanie słońca wpływa negatywnie na zegar biologiczny, co jest jedną z przyczyn bezsenności, a ta prowadzi do znacznego spowolnienia metabolizmu i wzrostu BMI.

Katarzyna Przybylska

Katarzyna Przybylska

Autor

Absolwentka inżynierii kształtowania środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dołączyła do redakcji wszystko-jasne.pl kilka miesięcy temu, a na swoim koncie ma już znaczną liczbę ciekawych artykułów.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link