Czy światło może zwiększyć Twoją produktywność?

autor: | Oct 30, 2022 | Życie, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Jakie światło wybierać do nauki i pracy?

Światło, kolory i temperatura — to wszystko, jak dowodzą badania, ma wpływ na naszą produktywność. Jakie zatem oświetlenie wybierać, aby być jak najbardziej kreatywnym i efektywnym w pracy? Sprawdziliśmy! Zapraszamy do lektury. 

Światło naturalne a nasze samopoczucie

Nie ma wątpliwości co do tego, że najważniejszym światłem w życiu człowieka jest to naturalne. Powinniśmy wykorzystywać go jak najwięcej. Dostęp do niego wpływa na nasze samopoczucie, pozytywne myślenie i lepszy humor. Z lepszym nastrojem dużo łatwiej wykonywać nam obowiązki zawodowe i codzienne. Odpowiednia ilość światła dziennego wpływa na naszą efektywność pracy. Zbyt długie wystawienie naszych oczu na światło sztuczne wprawia w uczucie senności i zwiększa hormon stresu w organizmie. Wiele osób pracuje z wykorzystaniem komputera. Co powoduje, że bardzo łatwo o zmęczenie naszych oczu. Należy zatem aranżować mieszkania i biura w ten sposób, aby do pokoi dopływało jak najwięcej naturalnego światła. 

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jak wykorzystać światło naturalne? 

Aby jak najwięcej wykorzystać w ciągu dnia światła dziennego, warto wstawać wraz ze wschodem słońca. Rolety w naszym domu powinny być odsłonięte podczas pracy. Jeśli zasłaniamy je z powodu rażącego słońca, lepszym rozwiązaniem jest zmiana pozycji biurka. W trakcie pracy wskazanym jest robienie sobie krótkiej przerwy od technologii. W tym czasie warto wyjść się przewietrzyć lub po prostu wyjrzeć przez okno. 

Światło sztuczne jako alternatywa dla światła naturalnego 

Często nie jest możliwym urządzenie mieszkania w ten sposób, aby do naszego stanowiska pracy dostało się jak najwięcej światła dziennego. Wtedy rozwiązaniem jest użycie światła sztucznego. Może ono mieć również pozytywny wpływ na naszą produktywność jeśli wybierzemy odpowiednią temperaturę światła żarówek. Do nauki i pracy potrzebujemy oświetlenia, które nas pobudzi. Dlatego warto, aby przy naszym biurku znalazła się lampa ze światłem o lekko chłodnej barwie. Barwa o natężeniu 6500 kalwinów jest optymalna. Zimna barwa wpływa na dobrą koncentrację, a prawidłowy wybór oświetlenia biurowego to także zdrowe oczy. 

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link