Zapierające dech w piersiach kosmiczne światła

autor: | Nov 7, 2022 | Newsy z branży i ze świata | 0 Komentarzy

Co pozwolą odkryć naukowcom zdjęcia świateł z teleskopu?

W lipcu 2022 roku świat obiegły zdjęcia, których wykonanie uznaje się za historyczny moment w dziejach ludzkości. To ważne wydarzenie dla miłośników astronomii oraz dla wszystkich fascynatów nauki. Kosmiczne zdjęcia świateł wykonane przez teleskop James’a Webba wzbudziły zainteresowanie nas wszystkich. Nic dziwnego, ponieważ obrazy prezentują się fenomenalnie. Zastanówmy się jednak skąd naprawdę to całe zamieszanie. 

Dlaczego teleskop James’a Webba jest sensacją? 

Poprzednikiem sprzętu James’a Webba był teleskop Hubble’a. Najnowszy modal jest większy od niego 3 razy. Webb nie wyróżnia się jedynie imponującym wzrostem. Podstawowa różnica jest taka, że Hubble to teleskop optyczny. Nie widzi więc światła ciepłego, czyli podczerwieni, które obserwuje Webb. Za tym i paroma innymi elementami technicznymi stoją niewyobrażalne możliwości popularnego teleskopu. 

Jakie kosmiczne światła pozwoli nam zaobserwować teleskop James’a Webba? 

Teleskop jest drogą do nowatorskich misji kosmicznych. Pozwoli na obserwowanie rzeczy dotychczas niedostępnych dla ludzkiego oka. Zaobserwujemy m.in. pierwsze galaktyki powstałe po pierwszym wybuchu i planety pozasłoneczne. Czeka nas wiele innych niespodzianek, których nie jesteśmy w stanie sobie obecnie nawet wyobrazić. Prawdopodobnie teleskop Webba doprowadzi do największych odkryć astronomicznych w historii. 

Wszystko to dzięki możliwości odcięcia światła gwiezdnego

Webb wyposażony jest w tzw. koronograf, który odcina światło emitowane przez gwiazdy. Nawet najsłabsza gwiazda świeci setki tysięcy razy jaśniej niż przeciętna planeta. Prowadzi to do tego, że wszelkie próby obserwacji planet pozasłonecznych kończą się niepowodzeniem. Na odizolowanie tego światła pozwala teleskop Webba. Potrafi on zablokować światło nawet 100 gwiazd. 

Galaktyki oddalone o miliardy lat świetlnych 

Zjawiskowe obrazy widoczne na zdjęciach przypominają skaliste góry otoczone gwieździstym niebem. Są to jednak gigantyczne gazowe jamy. Obserwowane szczyty to mają ok. siedmiu lat świetlnych. Jeden rok świetlny to 3,26 lat ziemskich. Inne zdjęcia wykonane teleskopem pokazują galaktyki oddalone o 4,5 miliarda lat świetlnych. 

Jak ten wynalazek wpłynie na ludzkość? 

Teleskop Webba wykorzystując konkretne elementy optyczne, pozwoli naukowcom ustalić skład gazowy atmosfery, gęstość planety oraz temperaturę na powierzchni. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy. Dzięki temu wynalazkowi będziemy mogli obserwować w podczerwieni obrazy z obcych planet. Jest to szansa na znalezienie nowego miejsca do rozwoju. 

Źródło obrazu: NASA, ESA, CSA i STScI

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link