W jaki sposób zdolność do odbijania światła przyczyni się do obniżenia rachunków za energię wykorzystywaną do chłodzenia domów?

autor: | May 24, 2022 | Newsy z branży i ze świata | 0 Komentarzy

odbijanie światła a rachunki za energię

Naukowcom udało się stworzyć niezwykły, jeśli chodzi o właściwości, materiał. Powstał on z celulozy drzewnej, a więc jest ekologiczny. Jego największą zaletą jest zdolność do odbijania światła słonecznego oraz emitowania zaabsorbowanego promieniowania podczerwonego. Materiał ten znakomicie sprawdzi się w budownictwie, gdyż dzięki niemu można zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do chłodzenia o 33%. Jest to możliwe dzięki zdolności do odbijania światła słonecznego i pasywnego oddawania przez ten stworzony z nanokryształów celulozy materiał nagromadzonego ciepła. Dzięki niemu możemy ochłodzić budynek o siedem do dziewięciu stopni Celsjusza. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak szeroko będzie on stosowany w krajach Afryki czy Azji, gdzie wysokie temperatury utrzymują się przez większą część roku, a ludzie w przeciwieństwie do mieszkańców Europy, nie zastanawiają się, czym ogrzać swe domostwa, lecz raczej jak uzyskać odrobinę tak potrzebnego podczas upałów chłodu.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link