Oświetlenie jako sposób na solidaryzację

autor: | May 7, 2020 | Newsy z branży i ze świata | 0 Komentarzy

Światło sposobem na solidaryzację
Jako wyraz wsparcia w trudnych momentach (pandemii, tsunami, trzęsienia ziemi) lub jako oddanie hołdu – oświetlenie może pełnić również inne, niż standardowe funkcje. Coraz częściej miasta i państwa sięgają po podkreślanie pewnych ważnych wydarzeń światłem. W ostatnich dniach na pomysł podświetlenia mostów czy zabytków wpadło kilka z polskich miast.
W biało-czerwonych barwach mogliśmy zobaczyć Zamek Królewski w Sandomierzu, filharmonię w Szczecinie, krakowskie mosty, Pałac Kultury i Nauki, Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. W tych i innych miejscach władze miejskie uczciły obchody Dnia Flagi oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja. Ten prosty gest pokazuje, że światło może pełnić ważną rolę, nie tylko w oświetlaniu ulic dla bezpieczeństwa.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Świetlne iluminacje są coraz częściej wykorzystywane w Polsce i na świecie, jako sposób wyrażenia solidaryzacji, oddania hołdu czy podkreślenia ważności różnych wydarzeń. Na ciekawy pomysł wpadła Szwajcaria, która w czasie trwania pandemii koronawirusa postanowiła wesprzeć swoich mieszkańców. W tym celu na jednym z alpejskich szczytów – Matterhorn przez kilkanaście dni każdego wieczoru wyświetlano hasła “Hope” i “Stay home” oraz symbol serca.
Świetlne iluminacje chętnie wykorzystują różne kraje do uczczenia ważnych rocznic i wydarzeń czy wsparcia innych państw. Przykładem może być 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, kiedy to na Wieży Eiffla w Paryżu, Wodospadzie Niagara, Burdż Chalifa w Dubaju, piramidach egipskich oraz diabelskim młynie w Los Angeles wyświetlono polską flagę. Oświetlenie w określonych barwach może być również sposobem na oddanie hołdu, np. w Koloseum, które podświetlono na czerwono w hołdzie dla prześladowanych chrześcijan czy oświetlenie na niebiesko Pałacu Kultury w hołdzie dla służb medycznych walczących z pandemią Covid.
Kacper Witowski

Kacper Witowski

Autor

Dziennikarz oraz autor tekstów naukowych i beletrystycznych. Student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link