Jak funkcjonalnie oświetlić lustro w łazience? Przewodnik

autor: | Feb 28, 2023 | Poradniki praktyczne | 0 Komentarzy

Jak funkcjonalnie oświetlić lustro w łazience? Przewodnik

W łazience niezwykle istotnym elementem wyposażenia jest oczywiście lustro. Bez niego trudno byłoby zrobić perfekcyjny makijaż, zgolić zarost. Jest niezbędne do przeprowadzenia różnych zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących twarzy, włosów. Istotne staje się oczywiście umiejętne oświetlenie lustra, aby ułatwić sobie życie i zwiększyć komfort eksploatacji łazienki. Opcji do wyboru jest multum, można nawet zdecydować się na lustro z wbudowanym oświetleniem LED. W takim wydaniu prezentuje się efektownie i jest bardzo praktyczne.

W jaki sposób oświetlić lustro w łazience?

W łazience nie wystarczy główne oświetlenie w postaci lampy sufitowej. Nawet jeśli zapewnia mocne światło, to nadal konieczne będzie jego dodatkowe źródło przy lustrze. Świetnie sprawdza się wobec tego oświetlenie punktowe, aby móc dokładnie zobaczyć swoją twarz w lustrze. Nie można mówić o dostrzeżeniu na niej szczegółów, jeśli pojawią się jakieś cienie. Odpowiednie oświetlenie lustra łazienkowego jest kluczowe podczas układania włosów, robienia makijażu, regulowanie brwi, golenia itd. Jeżeli wszystkie wykonywane czynności mają być precyzyjne, to trzeba zadbać o dobór odpowiedniego źródła światła.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie lustra łazienkowego, które stanowi praktyczną dekorację. Za jego pomocą można optycznie powiększyć pomieszczenie i je rozświetlić. Zawsze powinno się mieć na uwadze walory użytkowe i estetyczne lustra. Przy złym oświetleniu dojdzie do zaburzenia percepcji kolorów i trudności z precyzyjnym wykonywaniem czynności. Nie można mówić o idealny makijażu, przykładowo perfekcyjnie zrobionej kresce na oku, jeśli twarz nie zostanie dobrze doświetlona. Świetnie sprawdzają się kinkiety po obu stronach lustra. Jeżeli ktoś ceni sobie estetykę, to warto zdecydować się na takie rozwiązanie, bo pozwala na uzyskanie wrażenia symetrii. Można też liczyć na to, że twarz zostanie równomiernie oświetlona z każdej strony. Zniknie także problem z tworzeniem się cieni.

Nad lustrem można powiesić pojedynczą lampę, najlepiej oczywiście w centralnym punkcie. Będzie to dobry wybór do łazienki urządzonej w stylu minimalistycznym. Jeśli ktoś stawia na prostotę, to może ograniczyć się wyłącznie do jednego źródła światła. Trzeba jednak pamiętać o umiejętnym doborze i umiejscowieniu w celu przeciwdziałania powstawaniu cieni na twarzy. Dobrym wyborem będzie równomierne oświetlenie LED. W sprzedaży znajdują się lustra z wbudowanymi lampami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że często tego typu oświetlenie jest niewystarczające, zbyt słabe. Warto wobec tego połączyć je z lampą wiszącą nad lustrem w celu uzyskania pożądanego efektu. Obecnie wybór często pada na taśmy LED wokół lustra, mogą zapewniać podświetlenie o różnej barwie.

Podsumowując, w przypadku oświetlenia lustra łazienkowego często wybieranymi rozwiązaniami są:
• Kinkiety po obu stronach,
• Pojedyncza lampa nad lustrem,
• Lustro z wbudowanymi lampami LED,
• Taśmy LED wokół lustra.

Na jaki zdecydować się oświetlenie lustra łazienkowego?

Trzeba pamiętać o tym, że w łazience panuje specyficzny mikroklimat. Jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności. Należy wobec tego dobrze przemyśleć wybór oświetlenia. Nie nadają się oprawy oświetleniowe stosowane przykładowo w sypialni lub salonie. Trzeba uważać szczególnie na kwestię bezpieczeństwa. Kontakt wody z energią elektryczną to niestety prosta droga do zwarcia i poważnych problemów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wobec tego wybór oświetlenia typowo łazienkowego, od renomowanego producenta. Oświetlenie łazienkowe ma być zabezpieczone przed przedostawaniem się wody do środka. Zawsze powinno się wobec tego mieć na uwadze kwestię dotyczącą szczelności.

Podczas kupowania oświetlenia do lustra łazienkowego warto mieć na uwadze barwę i moc światła. Istotne jest to, aby nie męczyło ono oczu. Świetnie sprawdzi się oświetlenie jak najbardziej zgodne z naturalnym. Łatwiej dostrzec szczegóły. Oświetlenie chłodne pozwala na dokładniejsze zobaczenie detali. Zawsze powinno się mieć na uwadze to, czy lampa nie tworzyły cieni na twarzy. Dobrym wyborem będzie wobec tego zakup modelu z kloszem mlecznym. Pozwoli to na uzyskanie rozproszonego światła. W przypadku oświetlenia lustra łazienkowego znaczenie ma nawet nachylenie lampy, jej wysokość. Swój wybór trzeba oprzeć na potrzebach i preferencjach domowników.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jakie wybrać lampy do łazienki?

Lampa umieszczona nad lustrem ma zapewniać światło, które będzie padać centralnie na stojącą przed nim osobę. Wystrzegać należy się światła skierowanego tylko ku górze. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się przy lustrze w łazience. Świetnie nadają się lampy, które dają kilka źródeł światła. Niezbyt dobrym pomysłem jest pojedyncza żarówka ze względu na to, że ma ona zbyt dużą moc. W takim przypadku trzeba liczyć się z tym, że oświetlenie będzie razić w oczy. Przełoży się to oczywiście na dyskomfort. Warto też pamiętać o tym, aby dobrać lampę do szerokości lustra. Świetną opcją będzie źródło światła, którego długość można z łatwością dopasować do lustra. Jeśli ktoś wybiera kinkiet, to należy zamontować go w takim miejscu, aby nie znajdował się bezpośrednio na wysokości wzroku, bo blask zacznie wręcz oślepiać.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link