Jaka lampa do pokoju dziecka? – poradnik zakupowy

autor: | Apr 11, 2022 | Poradniki zakupowe | 0 Komentarzy

Jakie lampy warto wykrzystać w pokoju dziecka?

Oświetlenie pokoju dziecka nie jest prostym zadaniem ze względu na to, że jest to wnętrze, w którym wykonuje się wiele różnych czynności. Maluch nie tylko w niej odpoczywa, ale również bawi się czy uczy, w zależności od jego wieku. Musimy mieć świadomość tego, że pojedyncza lampa sufitowa do oświetlenia pokoju dziecięcego to zdecydowanie za mało. Dlatego warto dowiedzieć się, jak funkcjonalnie oświetlić pokój dziecka oraz dobrać idealne do tego celu lampy. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym postaramy się podpowiedzieć, jaka lampa będzie najlepsza do pokoju malucha.

Jak funkcjonalnie rozplanować oświetlenie w pokoju dziecięcym?

Podstawą organizacji pokoju dziecięcego pod kątem prawidłowego jego oświetlenia jest dokładne zaplanowanie rozmieszczenia lamp. Zanim przystąpimy do ich wyboru, powinniśmy podzielić pomieszczenie na strefy. Każda z nich musi odpowiadać czynności, która będzie w danym miejscu podejmowana. Będziemy więc mieć w strefę snu, nauki, odpoczynku czy zabawy. I do każdego z tych miejsc musimy podejść nieco inaczej w kwestii doboru odpowiedniej lampy. Oczywiście zawsze podstawowym oświetlenie pokoju dziecięcego będzie to górne. Niemniej jednak nie jest ono wystarczające do zapewnienia odpowiednio jasnego i praktycznego wnętrza. Bardzo istotną kwestią jest to, byśmy korzystali z możliwie zróżnicowanych typów lamp. Najbardziej funkcjonalnie oświetlone pokoje to te, w których znajdziemy lampy wiszące, stojące, kinkiety i inne odmiany (plafony, lampy natynkowe czy podtynkowe, lampki nocne). Podsumowując, w każdym pokoju dziecięcym powinniśmy mieć oświetlenie ogólne, punktowe oraz dekoracyjne. Różnią się one funkcjami oraz typami lamp, które sprawdzą się w danej sytuacji najlepiej.

Jakiej barwy światło sprawdzi się najlepiej w pokoju dziecięcym?

Jeśli wiemy już, jakie typy lamp sprawdzą się w pokoju dziecięcym, powinniśmy również zastanowić się nad tym, jakiej temperatury barwowej oświetlenie będzie najlepsze. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i oczywista. Dużo bowiem zależy, o oświetleniu, do której strefy mówimy. Jeśli nasze dziecko jest już uczniem, to przy biurku oraz miejscu, w którym się uczy, warto użyć oświetlenia zimnego lub neutralnego. Ono bowiem zapewni możliwość pełnego skupienia się na zadaniach, zwiększy koncentrację uwagi oraz zapobiegnie senności. W strefie relaksu, zabawy czy odpoczynku zdecydowanie najlepiej sprawdzi się oświetlenie o ciepłej temperaturze barwowej. Ono pozwoli maluchowi odpowiednio wypocząć, nie będzie męczyło jego oczu czy też ułatwi zasypianie. Ciepłe światło w pokoju dziecka zapewni również uczucie przytulności i spokoju.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jakie typy lamp sprawdzą się w dziecięcym pokoju?

Tak jak wspomnieliśmy, pokój malucha powinien zostać oświetlone różnymi typami lamp. Dzięki temu zyskamy w pełni funkcjonalne i bezpieczne pomieszczenie, przystosowany do wykonywania w nim wielu czynności.

Jakie lampy sufitowe do pokoju malucha?

Podstawą oświetlenia każdego wnętrza, także pokoju dziecka są lampy sufitowe. Do dyspozycji mamy co najmniej kilka różnych ich odmian. Najchętniej wybieranymi są z pewnością lampy wiszące, które występują bardzo często w wersjach dziecięcych. Są to modele kolorowe, we wzorach i kształtach, które spodobają się każdemu malcowi. Bez trudu znajdziemy dziecięce lampy wiszące z bohaterami bajek, motywami zabawek, zwierząt czy w pastelowych kolorach. Oprócz lamp sufitowych wiszących, jako główne oświetlenie pokoju dziecka możemy wykorzystać również plafony czy lampy natynkowe. Wnętrze to niezbyt często uzupełniane jest o sufit podwieszany, jednak w takiej sytuacji możemy również oświetlić pokój malucha przy pomocy spotów lub lamp podtynkowych.

Lampki nocne w dziecięcym pokoju – obowiązkowy element wystroju tego wnętrza

Maluchy bardzo często mają problem z zasypianiem oraz spędzaniem czasu w ciemności. Z tego powodu w każdym pokoju dziecięcym powinna znaleźć się lampka nocna. Będzie niezastąpiona podczas sprawdzania, czy dziecko śpi. Przyda się również w czasie wykonywania czynności pielęgnacyjnych w przypadku niemowląt. W sklepach stacjonarnych czy internetowych z lampami znajdziemy szeroką ofertę tych nocnych dla najmłodszych domowników. Występują one w wielu wersjach kolorystycznych. Bardzo często będą to wygodne lampy LED, które włącza się poprzez dotyk. Mogą mieć również wiele dodatkowych funkcji, takich jak puszczanie muzyki czy emitowanie delikatnego światła w różnych kształtach. Każde dziecko będzie chciało mieć w swoim pokoju lampkę nocną w formie misia, chmurki czy swojego ulubionego bohatera. Taka lampa sprawi, że nasz maluch będzie zdecydowanie łatwiej i szybciej zasypiał, a w razie nocnej pobudki będzie mógł bezpiecznie poruszać się po pokoju. 

Kinkiety do pokoju dziecka, czy warto je umieścić na ścianie?

Chodź nie jest to bardzo popularne rozwiązanie, jak najbardziej warto wykorzystać w pokoju dziecięcym kinkietów. Są to małe i wygodne lampki, które przydadzą się do punktowego wzmocnienia oświetlenia. Szczególnie polecamy umieszczenie ich w okolicy biurka czy łóżka. Sprawdzą się podczas wieczornego czytania oraz zabawy.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link