Czym jest kąt świecenia LED?

autor: | Mar 23, 2022 | Encyklopedia | 0 Komentarzy

Czym jest kąt świecenia LED?

Kąt świecenia żarówki LED to obszar, jaki może zostać przez nią oświetlony. Jest on wyrażany w stopniach.

Jak dobrać kąt świecenia LED do naszych potrzeb?

Warto sobie uświadomić, że im szerszy kąt świecenia LED wybierzemy, tym nasze światło będzie bardziej rozproszone. Jeśli więc zależy nam na oświetleniu punktowym, postawmy na żarówki z wąskim kątem świecenia LED. Każdy kąt świecenia jest dobry, jeśli zostanie dopasowany do naszych aktualnych potrzeb. Bo na nic zda nam się żarówka o szerokim kącie padania światła, jeśli akurat potrzebujemy mocnego światła punktowego. Może być również odwrotnie. Jeśli zależy nam na oświetleniu rozproszonym, żarówka o wąskim kącie świecenia nie da nam tego, czego chcemy. Kluczowe będą również nasze upodobania. Niektórzy lubią otaczać się światłem intensywnym, a inni z kolei będą się przy takim czuć niekomfortowo. Oczywiście możemy również potrzebować żarówek o innym kącie świecenia do różnych pomieszczeń.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Kąt świecenia żarówki a rodzaj lampy

Musimy pamiętać, że nawet żarówki o bardzo szerokim kącie świecenia, będą ograniczone przez klosz lampy, w której zostanie zamontowana. Światło będzie się również rozchodzić w zależności od materiału, z którego wykonany jest klosz. Te wykonany ze szkła przepuszczają więcej światła i bardziej go rozpraszają. Z kolei lampy z kloszami metalowymi czy z tworzywa sztucznego o zamkniętej formie, będą dawać światło punktowe, nawet jeśli żarówka będzie mieć szeroki kąt świecenia. Oczywiście istnieje jeszcze możliwość, by wykorzystać jako oświetlenie wyłącznie samych żarówek, np. w lampach Edisona. Dzięki temu zapewnimy sobie szeroki zakres świecenia naszego źródła światła.

Katarzyna Przybylska

Katarzyna Przybylska

Autor

Absolwentka inżynierii kształtowania środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dołączyła do redakcji wszystko-jasne.pl kilka miesięcy temu, a na swoim koncie ma już znaczną liczbę ciekawych artykułów.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link