Jednym z istotniejszych parametrów opisujących źródeł światła jest ich trwałość. Jak łatwo się domyślić opisuje ona żywotność każdego rodzaju żarówki. Oto najważniejsze informacje na temat trwałości źródeł światła, jego wyliczania i znaczeniu.
Czym jest trwałość źródła światła?
Aby określić żywotność żarówek i innych źródeł światła oznaczamy trwałość źródeł światła. To czas, w jakim działa żarówka, ilość godzin świecenia. Jest to wartość przybliżona, ponieważ na czas świecenia źródeł światła wpływa kilka różnych czynników, które mogą ten czas wydłużyć lub skrócić.
Jak wylicza się trwałość źródeł światła?
Wartość ta jest wyliczana przez producentów i podawana na każdym opakowaniu żarówki klasycznej, LED i halogenowej. Zakłada się, że klasyczne żarówki posiadają trwałość około 1000 godzin. Zdecydowanie więcej, bo 10 000 godzin żywotności mają świetlówki. Okazuje się jednak, że najtrwalsze i najbardziej wydajne są żarówki LED, które mogą świecić nawet przez 100 000 godzin.
Od czego zależy trwałość źródła światła?
Jak już wspomnieliśmy, żywotność źródeł światła zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Oprócz tego bardzo ważne jest to, z jakich materiałów została wykonana dana żarówka. Można założyć, że droższe żarówki wykonane są z lepszych materiałów i będą nam służyć znacznie dłużej.
Mateusz Borycz
Autor
0 Komentarzy