Czym jest trwałość źródeł światła?

autor: | Mar 23, 2022 | Encyklopedia | 0 Komentarzy

Czym jest trwałość źródeł światła

Jednym z istotniejszych parametrów opisujących źródeł światła jest ich trwałość. Jak łatwo się domyślić opisuje ona żywotność każdego rodzaju żarówki. Oto najważniejsze informacje na temat trwałości źródeł światła, jego wyliczania i znaczeniu.

Czym jest trwałość źródła światła?

Aby określić żywotność żarówek i innych źródeł światła oznaczamy trwałość źródeł światła. To czas, w jakim działa żarówka, ilość godzin świecenia. Jest to wartość przybliżona, ponieważ na czas świecenia źródeł światła wpływa kilka różnych czynników, które mogą ten czas wydłużyć lub skrócić.

Jak wylicza się trwałość źródeł światła?

Wartość ta jest wyliczana przez producentów i podawana na każdym opakowaniu żarówki klasycznej, LED i halogenowej. Zakłada się, że klasyczne żarówki posiadają trwałość około 1000 godzin. Zdecydowanie więcej, bo 10 000 godzin żywotności mają świetlówki. Okazuje się jednak, że najtrwalsze i najbardziej wydajne są żarówki LED, które mogą świecić nawet przez 100 000 godzin.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Od czego zależy trwałość źródła światła?

Jak już wspomnieliśmy, żywotność źródeł światła zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Oprócz tego bardzo ważne jest to, z jakich materiałów została wykonana dana żarówka. Można założyć, że droższe żarówki wykonane są z lepszych materiałów i będą nam służyć znacznie dłużej.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link