Lumen i luks – omówienie jednostek

autor: | Apr 6, 2020 | Encyklopedia, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Najważniejsze informacje o jednostkach lumenach i luksach
Choć brzmią podobnie lumen i luks to dwie odrębne jednostki związane z oświetleniem i ze światłem. Warto dowiedzieć się czym się różnią i w jakich sytuacjach je stosujemy.

Czym jest lumen?

Lumen jest jednostką opisująca strumień świetlny. Określa ona łączną moc światła, którą emituje nasze źródło światła. Musi ono również wywoływać wrażenia wzrokowe. Lumen jest strumieniem świetlnym wysyłanym w kąt bryłowy (i jest równy jednemu steradianowi). Jednostka mówi nam, ile światła otrzymujemy. Jednostka lumen oznaczana jest skrótem lm. Im wyższa jest jej wartość, tym więcej oświetlenia daje nam żarówka czy inne źródło światła. Informacje o ilości lumenów producenci podają na opakowaniach i samych żarówkach, a jego wartość pokazuje jaka ilość światła zostanie wyemitowana przez żarówki.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Co to jest luks?

Luxy są jednostką, która mówi o tym, jaka jest intensywność i moc danej lampy, z którą oświetla ona określoną płaszczyznę. Luks pokazuje jakiej wielkości płaszczyznę i jakiej mocy światłem ma oświetlać dane źródło światła umieszczone w oprawie.

Czym różnią się lumeny od luxów?

Lumeny są jednostką opisującą światło emitowane bezpośrednio przez źródło światła. Z kolei luxy mówią o mocy światła dostarczonego przez żarówkę po tym, jak odbiło się ono od lustra lampy. Obie wartości opisują więc moc światła, a różnicę między nimi stanowi to, czy robią to bezpośrednio, czy pośrednio. Jeśli planujemy zakup lampki biurkowej, warto więc zwrócić uwagę na luxy a nie lumeny.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link